Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …

15 komentarzy

Krótko poruszam tytułowy temat, gdyż coraz więcej jest zapytań w internecie w tych kwestiach a mianowicie czy komornik może zająć 500 plus i zasiłek pielęgnacyjny. Niektórzy pytają o to dlatego, ze jak twierdzą, komornik zajął im to czy tamto ww. wymienione.

Otóż komornik nie ma prawa zająć ani 500 plus ani zasiłku pielęgnacyjnego. I prawdopodobnie nikomu nie zajął lecz zajął … konto bankowe na które Ci wpłynęły pieniądze z 500 plus / z zasiłku pielęgnacyjnego. Tak to było? Ano właśnie.

Przeczytaj też: Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

Skoro zatem masz komornika na koncie albo spodziewasz się, że niebawem (znów) będziesz miał komornika na koncie, to po prostu załatw sobie aby pieniądze z tytułów powyższych przynosił Ci listonosz, pobieraj w gotówce w kasie instytucji czy jak tam (nie biorę ani jednego ani drugiego więc nie wiem), byle nie na konto bankowe. Komornik nie wie, gdy bank przekazuje mu pieniądze z Twojego konta, że to jest kasa z 500 plus i z zasiłku pielęgnacyjnego.

Przeczytaj też: Samotna matka a komornik

Uważam, że w poleceniu zajęcia konta które komornik wysyła do banku powinno być zastrzeżenie, że bank ma nie ruszać środków które wpłynęły czy to z tytułu 500 plus, czy to z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego jak i z tytułu wynagrodzenia za pracę które komornik już potrącił u źródła czyli w zakładzie pracy i na konto wpływa już kwota wolna od potrącenia bo już po potrąceniu. Zresztą każdy bank powinien o tym wiedzieć i sam z siebie nie przekazywać komornikowi tych pieniędzy.

Przeczytaj też: Konto bankowe dziecka a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 maja, 2016

Komentarze do 'Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …'

Subscribe to comments with RSS

 1. a co za debilka podaje do 500+ konto zajęte przez komornika?

  ryszard ochódzki

  31 maj 16 o 04:36

 2. Mam takie pytanie otóż komornika jeszcze nie mam ale wiem ze moge go miec samotnie wychowuje 3 dzieci otrzymuje na nie same swiadczenia typu 500+ alimenty rodzicielskie rodzinne czy z tytulu samotnego wychowywania dziecka otóż wiem ze te swiadczenia sa oznaczane widze po przelewach
  przychodzacych jestem z malej miejscowosci i raczej Panie w banku kazdego znaja czy bank wpusci komornika na konto jesli sa oznaczenia z Mopsu? Staram sie stopniowo splacac swoje zobowiazania ktore zaciagnelam ponad rok temu dla bylego partnera ale wszystkiego naraz nie dam rady . z gory dziekuje za odpowiedz

  samotna

  20 paź 19 o 19:32

 3. Komornik nie ma prawa ściągnąć z konta tych wpływów ale właśnie nie wiadomo co zrobi bank. Komornik w zajęciu powinien pouczyć bank, że tego rodzaju środki nie podlegają egzekucji, zresztą pracownicy banku powinni o tym wiedzieć. Niestety dochodzą do mnie od czasu do czasu informacje o ściągnięciu przez komornika środków które nie podlegają zajęciu.

  A nie mogłaby Pani załatwić aby otrzymywać te pieniądze w żywej gotówce czyli do rąk?

  admin

  20 paź 19 o 20:03

 4. wlasnie moglabym ale mam dwoje malych dzieci ciezko jest sie z nimi ruszyc gdziekolwiek niestety prawojazdy nie mam a autobusem troche ciezko

  samotna

  20 paź 19 o 20:39

 5. 500 plus może być przekazem pocztowym czyli gotówka od listonosza, mozż pozostałe świadczenia też, proszę popytać w tych instytucjach.

  admin

  20 paź 19 o 20:56

 6. Zasiłek pielęgnacyjny jest w całości wolny od zajęcia (na mocy art. 833 § 6 kpc) i w piśmie będącym zajęciem konta bankowego komornik powinien zaznaczyć i to, a więc że wpływów z tytułu dodatku pielęgnacyjnego bank ma nie przekazywać komornikowi.

  Anonim

  1 mar 21 o 16:17

 7. Tylko że żaden przepis nie nakazuje komornikowi w zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego wymienić rodzaje wpływów nie podlegające ustawowo zajęciu. Bank dokonujący zajęcia na polecenie komornika również nie jest do tego zobligowany żadnym przepisem.

  panas

  29 lip 21 o 19:32

 8. No to jest luka prawna no i oczywiście brak dobrej woli, pazerność ze strony licznych komorników którzy nie zastrzegają tych wyjątków w zajęciach rachunku bankowego kierowanych do banków.

  wacek

  27 sty 22 o 11:54

 9. witam mam pytanie mam konto na ktore wpływają świadczenia pielegnacyjne ,wszystkie dodatki z tytułu dziecka niepełnosprawnego plus z pomagam.pl środki na rehabilitacje dziecka i leczenie mam komornika miałam juz sytuacje że komornik zablokował mi konto bankowe musiałam wtedy dzwonic i wyjaśniać tą sytuacje wtedy środki zostały mi odblokowane, co moge zrobić zeby ta sytuacja sie nie powtórzyła ,a mało tego stypendium mojego partnera wpływa na moje konto on tez ma komornika prosze o porade co mozemy zrobic w tej kwestii.pozdrawiam

  Dagmara

  27 sty 22 o 16:26

 10. Witam. Należałoby z góry – już teraz czyli przed ewentualnym zajęciem wystosować do komornika pismo w którym poinformuje go Pani, że na rachunek bankowy wpływają te świadczenia pieniężne ustawowo niepodlegające egzekucji i wnosi Pani o ich niezajmowanie. Do pisma należy dołączyć dowody potwierdzające powyższe czyli jak mniemam dokumenty przyznające te świadczenia i ewentualnie wyciągi z przelewami środków które już wpłynęły. I że wnosi Pani o to aby komornik poinformował bank aby realizując zajęcie komornicze nie przekazywał mu środków z tego tytułu.

  Komornik nie ma też prawa zająć stypendium o ile nie jest to egzekucja alimentów. W mojej ocenie stypendium byłoby bezpieczniejsze na osobistym koncie Pani partnera niż na Pani koncie. W przypadku zajęcia stypendium na Pani koncie ponieważ nie można wykluczyć, że komornik stwierdzi, że skoro to stypendium wpływa na Pani konto, to jest to np. spłacanie długu partnera wobec Pani i stypendium może zająć (i nie wiadomo komu sąd da wiarę rozpatrując skargę partnera). Korzystne konta osobiste zakładane z domu są tutaj – partner może sobie konto założyć, przekierować na nie stypendium i też zgłosić to komornikowi, aby stypendium nie zajmował. Pozdrawiam

  admin

  27 sty 22 o 17:00

 11. chyba że założe córce konto bankowe i jego stypendium bedzie wpływac na jej konto tylko że córka ma te same nazwisko co partner i boje sie że może zając jej środki na leczenie

  Dagmara

  27 sty 22 o 17:25

 12. Jeżeli córka nie jest pełnoletnia, to lepiej tak nie robić.

  admin

  27 sty 22 o 18:03

 13. A życie życiem zajął mojej mamie dodatek pielęgnacyjny jest osobą niepełnosprawną dzwoniłem do banku Getin Bank ale mają to w nosie gadają że zajmą się sprawą i nic się nie dzieje brak dostępu do pieniędzy wysłałem im nawet numer ustawy żeby ich doinformowac zlewka na całego a pieniądze potrzebne bo mało mama ma emerytury kraj nasz to paranoja każdy robi co chce

  Zasiłek pielęgnacyjny

  10 lut 22 o 19:11

 14. Bank nic do tego nie ma, szybko (termin 7 dni ale im szybciej tym skuteczniej) wysłać z tymi dokumentami skargę na czynności komornika! Opłata od skargi 100 zł (do odzyskania w przypadku jej uwzględnienia); skargę rozpatruje sąd ale przesyła się ją do komornika który dokonał bezprawnego zajęcia. Komornik jeżeli nie zgadza się ze skargą to przesyła ją do sądu ale jeżeli się zgadza, to po prostu zwolni – zwróci Panu pieniądze i tyle.

  admin

  10 lut 22 o 19:20

 15. I sugeruję otworzyć nowe konto (nie likwidując tego zajętego) istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo że komornik ponownie będzie szukał kont. Korzystne konta osobiste do założenia bez wychodzenia z domu są tutaj.

  admin

  10 lut 22 o 19:23

Skomentuj