Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …

7 komentarzy

Krótko poruszam tytułowy temat, gdyż coraz więcej jest zapytań w internecie w tych kwestiach a mianowicie czy komornik może zająć 500 plus i zasiłek pielęgnacyjny. Niektórzy pytają o to dlatego, ze jak twierdzą, komornik zajął im to czy tamto ww. wymienione.

Otóż komornik nie ma prawa zająć ani 500 plus ani zasiłku pielęgnacyjnego. I prawdopodobnie nikomu nie zajął lecz zajął … konto bankowe na które Ci wpłynęły pieniądze z 500 plus / z zasiłku pielęgnacyjnego. Tak to było? Ano właśnie.

Skoro zatem masz komornika na koncie albo spodziewasz się, że niebawem (znów) będziesz miał komornika na koncie, to po prostu załatw sobie aby pieniądze z tytułów powyższych przynosił Ci listonosz, pobieraj w gotówce w kasie instytucji czy jak tam (nie biorę ani jednego ani drugiego więc nie wiem), byle nie na konto bankowe. Komornik nie wie, gdy bank przekazuje mu pieniądze z Twojego konta, że to jest kasa z 500 plus i z zasiłku pielęgnacyjnego.

Uważam, że w poleceniu zajęcia konta które komornik wysyła do banku powinno być zastrzeżenie, że bank ma nie ruszać środków które wpłynęły czy to z tytułu 500 plus, czy to z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego jak i z tytułu wynagrodzenia za pracę które komornik już potrącił u źródła czyli w zakładzie pracy i na konto wpływa już kwota wolna od potrącenia bo już po potrąceniu. Zresztą każdy bank powinien o tym wiedzieć i sam z siebie nie przekazywać komornikowi tych pieniędzy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 maja, 2016

Komentarze do 'Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …'

Subscribe to comments with RSS

 1. a co za debilka podaje do 500+ konto zajęte przez komornika?

  ryszard ochódzki

  31 Maj 16 o 04:36

 2. Mam takie pytanie otóż komornika jeszcze nie mam ale wiem ze moge go miec samotnie wychowuje 3 dzieci otrzymuje na nie same swiadczenia typu 500+ alimenty rodzicielskie rodzinne czy z tytulu samotnego wychowywania dziecka otóż wiem ze te swiadczenia sa oznaczane widze po przelewach
  przychodzacych jestem z malej miejscowosci i raczej Panie w banku kazdego znaja czy bank wpusci komornika na konto jesli sa oznaczenia z Mopsu? Staram sie stopniowo splacac swoje zobowiazania ktore zaciagnelam ponad rok temu dla bylego partnera ale wszystkiego naraz nie dam rady . z gory dziekuje za odpowiedz

  samotna

  20 Paź 19 o 19:32

 3. Komornik nie ma prawa ściągnąć z konta tych wpływów ale właśnie nie wiadomo co zrobi bank. Komornik w zajęciu powinien pouczyć bank, że tego rodzaju środki nie podlegają egzekucji, zresztą pracownicy banku powinni o tym wiedzieć. Niestety dochodzą do mnie od czasu do czasu informacje o ściągnięciu przez komornika środków które nie podlegają zajęciu.

  A nie mogłaby Pani załatwić aby otrzymywać te pieniądze w żywej gotówce czyli do rąk?

  admin

  20 Paź 19 o 20:03

 4. wlasnie moglabym ale mam dwoje malych dzieci ciezko jest sie z nimi ruszyc gdziekolwiek niestety prawojazdy nie mam a autobusem troche ciezko

  samotna

  20 Paź 19 o 20:39

 5. 500 plus może być przekazem pocztowym czyli gotówka od listonosza, mozż pozostałe świadczenia też, proszę popytać w tych instytucjach.

  admin

  20 Paź 19 o 20:56

 6. Zasiłek pielęgnacyjny jest w całości wolny od zajęcia (na mocy art. 833 § 6 kpc) i w piśmie będącym zajęciem konta bankowego komornik powinien zaznaczyć i to, a więc że wpływów z tytułu dodatku pielęgnacyjnego bank ma nie przekazywać komornikowi.

  Anonim

  1 Mar 21 o 16:17

 7. Tylko że żaden przepis nie nakazuje komornikowi w zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego wymienić rodzaje wpływów nie podlegające ustawowo zajęciu. Bank dokonujący zajęcia na polecenie komornika również nie jest do tego zobligowany żadnym przepisem.

  panas

  29 Lip 21 o 19:32

Skomentuj