Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Samotna matka a komornik

1 komentarz

Pytanie: Jestem samotną matką wychowującą dwoje dzieci. Wierzyciel którym jest firma pożyczkowa wystąpił do sądu przeciwko mnie w sprawie niezapłaconej chwilówki i otrzymałam nakaz zapłaty. Chciałbym wiedzieć, czy jako samotny rodzic mam jakieś prawo ograniczające egzekucję komorniczą?

Odpowiedź: Niestety, w polskim prawie nie istnieje przepis chroniący samotnych rodziców przed egzekucją bardziej niż innych dłużników. Istnieje dla wszystkich (dla dłużników alimentacyjnych ograniczony) katalog składników niepodlegających egzekucji zawarty w art. 831 Kodeksu postępowania cywilnego oraz ograniczeń przedmiotowych egzekucji w art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego i to wszystko. Nie podlegają też egzekucji wierzytelności i wpływy z tytułu alimentów (są przeznaczone dla dzieci a nie dla rodzica) i tego proszę pilnować jeśli je Pani otrzymuje tzn. żeby komornik takich środków nie zajmował.

Jedynie nieformalnie, jeśli trafi się Pani ludzki komornik, to powziąwszy wiedzę o Pani sytuacji może, ujmując kolokwialnie, nieco odpuścić. Ja jako windykator miałem wiele spraw przeciwko samotnym matkom i zdawszy sobie z tego sprawę w trakcie egzekucji komorniczej, nie naciskałem na komorników o ile wierzyciel na mnie zbyt mocno nie naciskał. I niektórzy komornicy też, jak zauważyłem, nie naciskali. Najgorsi generalnie byli młodzi komornicy którzy niedawno dorwawszy się do żłoba, bezwzględnie szybko chcieli się nachapać “po trupach”(no ale formalnie zgodnie z przepisami). Pośród komorników starszych, np. 20 lat w zawodzie, więcej jest empatycznych i wyrozumiałych chociaż ktoś mógłby pomyśleć że czym dłużej w tym zawodzie się pracuje tym bardziej jest się nieczułym. Otóż właśnie niekoniecznie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Samotna matka a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie liczcie na spotkanie na swej drodze ludzkiego komornika.

    matka

    14 Lut 21 o 22:24

Skomentuj