Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Samotna matka a komornik

5 komentarzy

Pytanie: Jestem samotną matką wychowującą dwoje dzieci. Wierzyciel którym jest firma pożyczkowa wystąpił do sądu przeciwko mnie w sprawie niezapłaconej chwilówki i otrzymałam nakaz zapłaty. Chciałbym wiedzieć, czy jako samotny rodzic mam jakieś prawo ograniczające egzekucję komorniczą?

Przeczytaj też: Konto bankowe dziecka a komornik

Odpowiedź: Niestety, w polskim prawie nie istnieje przepis chroniący samotnych rodziców przed egzekucją bardziej niż innych dłużników. Istnieje dla wszystkich (dla dłużników alimentacyjnych ograniczony) katalog składników niepodlegających egzekucji zawarty w art. 831 Kodeksu postępowania cywilnego oraz ograniczeń przedmiotowych egzekucji w art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego: https://pamietnikwindykatora.pl/jakie-przedmioty-nie-podlegaja-egzekucji/ i to wszystko. Nie podlegają też egzekucji wierzytelności i wpływy z tytułu alimentów (są przeznaczone dla dzieci a nie dla rodzica) i tego proszę pilnować jeśli je Pani otrzymuje tzn. żeby komornik takich środków nie zajmował.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć ulgę na dziecko?

Jedynie nieformalnie, jeśli trafi się Pani ludzki komornik, to powziąwszy wiedzę o Pani sytuacji może, ujmując kolokwialnie, nieco odpuścić. Ja jako windykator miałem wiele spraw przeciwko samotnym matkom i zdawszy sobie z tego sprawę w trakcie egzekucji komorniczej, nie naciskałem na komorników o ile wierzyciel na mnie zbyt mocno nie naciskał. I niektórzy komornicy też, jak zauważyłem, nie naciskali. Najgorsi generalnie byli młodzi komornicy którzy niedawno dorwawszy się do żłoba, bezwzględnie szybko chcieli się nachapać “po trupach”(no ale formalnie zgodnie z przepisami). Pośród komorników starszych, np. 20 lat w zawodzie, więcej jest empatycznych i wyrozumiałych chociaż ktoś mógłby pomyśleć że czym dłużej w tym zawodzie się pracuje tym bardziej jest się nieczułym. Otóż właśnie niekoniecznie.

Przeczytaj też: Komornik a konkubinat

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Samotna matka a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie liczcie na spotkanie na swej drodze ludzkiego komornika.

  matka

  14 lut 21 o 22:24

 2. A ja takiego spotkałam. nieformalnie pozwolił mi na spłacanie według moich możliwości, fakt że zajął wynagrodzenie bo jak tłumaczył musiał, ale z tego było niewiele, bo zarabiałam nieco powyżej minimalnej. Mógł zająć rzeczy w mieszkaniu a tego nie zrobił.

  Anna

  14 maj 21 o 11:39

 3. Gdy samotna matka atrakcyjna a komornik facet w sile wieku to się mogą dogadać. Ja dogadałam się.

  Gosia

  7 cze 21 o 16:33

 4. jedna twierdzi że tak się też z sędzią dogadała w jakiejś cywilnej sprawie ale czy to prawda

  Anonim

  15 cze 21 o 21:01

 5. A czemu wątpisz, cóż to są polscy sędziowie i cały ten wymiar sprawiedliwości, prokuratorzy, policja. Tylko frajerzy wierzą w ich zasady.

  arni

  6 lip 22 o 09:33

Skomentuj