Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak udowodnić własność ruchomości przed komornikiem, sądem

14 komentarzy

Coraz częściej muszę odpowiadać na obawy Internautów w przedmiocie ewentualnego ryzyka zajęcia przez komornika ruchomości – przedmiotów należących do osoby trzeciej a nie do dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Chodzi w szczególności o osoby trzecie zamieszkujące z dłużnikiem bądź mające z nim wspólne np. gospodarstwo rolne tzn. ruchomości na wspólnej działce. Odpowiadam więc temu i owemu ale sam nie jestem wtedy wyzbyty wątpliwości a raczej coś mi nie daje spokoju więc niniejszym dogłębniej przeanalizujmy problem.

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

No, komornik ma prawo zajmować rzeczy we władaniu dłużnika, I tak też na przykład, przylezie do mieszkania w którym mieszkasz Ty i dłużnik i może stwierdzić, że telewizor który jest Twoją własnością jest we władaniu dłużnika i będzie chciał zająć / go zajmie. Wydaje mi się logiczne, że telewizor jest też w Twoim władaniu, ale komornikowi wystarczy że można uznać że jest we władaniu dłużnika (a Twoją osobę wypiera niczym kobieta pamięć o gwałcie) i będzie chciał go zająć / zajmie go. No i co? Wypadałoby abyś wykazał, że telewizor jest Twój, bo jak nie, to może przepaść. Co robić?

Przeczytaj też: Wizyta komornika u rodziców dłużnika

Rachunek. Przechowujesz rachunek za zakup telewizora? Możesz bowiem wykazać rachunkiem, że to Twój telewizor. No tak, ale czy rachunki są wystawiane jak to się mówi imiennie – na nabywcę? No bo jak nie, to kreatywny komornik może Ci powiedzieć, że dłużnik dał Ci jego rachunek… A poza tym wiesz, dwa lata temu kupiłem nowy telewizor ale rachunku nie mogę znaleźć więc nie wiem… No ale zaraz zaraz, ja kupiłem ten telewizor przez internet i może Ty też? Nie kasuj więc maili dokumentujących transakcję, szczególnie jak płaciłeś nie przelewem tylko przy odbiorze.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać stary telewizor?

Nie masz rachunku? No to może jakiś świadek? Może np. brat pomagał Ci wybrać ten telewizor? Wiesz, dłużnik też może świadczyć, że to Twoje a nie jego, ale jaką wartość, jaki tzw. walor wiarygodności będzie mieć jego zeznanie… 😉

Nie masz ani rachunku ani korespondencji mailowej (potwierdzenie złożenia zamówienia itp.) ze sklepem internetowym ani świadka też nie masz? Hm, możesz wywodzić, że dłużnik tylko jeden pokój zajmuje a reszta to Twoje pokoje ale nie masz pewności, że komornik że sąd dadzą Ci wiarę. Nawet jeżeli to Ty jesteś właścicielem mieszkania.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć meble?

Jak widać więc, niektóre osoby trzecie czyli niebędące dłużnikami mogą mieć problem… Realna nadzieja dla niektórych z nich jest taka, że komornicy niechętnie zajmują kilkuletnie przedmioty a zajmowanie np. mebli Z ZAMIAREM ZLICYTOWANIA (a nie li tylko dla postrachu) w głowach komorników rodzi się chyba tylko jako senny koszmar.

Przeczytaj też: Pozew o zwolnienie spod egzekucji – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 maja, 2016

Komentarze do 'Jak udowodnić własność ruchomości przed komornikiem, sądem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam pytanie dostałem taka wiadomość od wierzyciela: w niniejszych okolicznościach wierzyciel nie widząc z pana strony woli polubownego załatwienia sprawy tymczasowo pokryje koszty dojazdu komornika do pana z zamiarem zajęcia ruchomości a także ich odebrania transportu i sprzedaży w trybie przewidzianym w przepisach kodeksu postępowania cywilnego, kwota 3400 zł. zadłużenia, komornik z Wołomina ja mieszkam w Katowicach czy o taką małą kwotę komornik się pofatyguje faktycznie czy tylko to jest straszenie?

    Kacper

    6 sie 18 o 07:35

  2. Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o dokonanie takiej czynności i uiści wskazaną przez komornika zaliczkę, to formalnie rzecz biorąc komornik musi przyjechać, nawet jakby chodziło o niższą kwotę. Tylko że ta zaliczka musiałaby być chyba spora, może nawet w granicach wysokości tego długu… Wierzyciel ryzykuje tym, że komornik niczego wartościowego u Pana nie znajdzie i wierzyciel nie odzyska nie tylko długu ale i tej zaliczki. Może Pan odpisać wierzycielowi, że szkoda fatygi i kosztów jego, bo Pan ma rzeczy używane które wartości handlowej nie przedstawiają. Myślę że wierzyciel bardziej straszy niż ma zamiar uiścić tę zaliczkę, ale nigdy nie wiadomo. Po złożeniu wniosku przez wierzyciela komornik ma obowiązek podjąć czynności niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni (tak stanowi art. 45a. KPC).

    admin

    6 sie 18 o 08:58

  3. Razem z bratem mamy kilka działek o niewielkiej powierzchni. Na jednej z nich stoi Dom, Stodoła w stanie zawalenia obora z dobudowanym do niej drugim domem w którym mieszkam. Sytuacja wygląda następująco: komornik rozpoczął swoje procedury na mojego brata za długi, głównie pożyczki z parabanków. Oczywiście brat jest tylko tutaj zameldowany a mieszka w drugim końcu polski. Moje pytanie brzmi: Czy Komornik ma prawo zająć wszystko na tej działce np. Samochód na mnie zarejestrowany i różne rzeczy które w tym moim domu są.

    Józwa

    10 sie 18 o 14:11

  4. Komornik może zająć rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika i „na upartego” może twierdzić, że skoro dłużnik – brat jest tu zameldowany, to i mieszka i włada tymi rzeczami. Jeżeli są to rzeczy będące własnością osoby trzeciej, to osoba ta ma prawo zażądać od wierzyciela dłużnika, aby polecił komornikowi zwolnić te rzeczy z egzekucji. Powinieneś jednak być w stanie udowodnić, że rzeczy są Twoją własnością. W przypadku samochodu nie ma problemu z udowodnieniem ale w przypadku drobniejszych, innych rzeczy może być problem (dlatego warto trzymać dowody jak rachunki zakupu itd.).

    admin

    10 sie 18 o 16:57

  5. Mam dłużniczkę gdzie komornik nie ujawnił po standardowych sprawdzeniach (Ognivo, ZUS, CEPIK, EKW) żadnego majątku. Zmierza to do umorzenia. Wiem jednak że dłużniczka wraz ze swoim mężem prowadzą wynajem pokoi. Niestety, działalność gospodarcza jest na męża i to on jest hipotecznym właścicielem posesji gdzie przyjmują turystów. Ona nawet przepisała na niego swój dom w innej miejscowości by nie można było ściągnąć długu (skarga pauliańska nie wchodzi w grę bo minęło ponad 3 lata, a poza tym kwota należności nie jest duża) Czy mimo to mogę zażądać od komornika by przed sezonem turystycznym zajął w tych pokojach ruchomości? Przecież z ogłoszeń wynika że oboje się tym zajmują więc takie zajęcie ma sens. Ponadto jej mąż zawsze może się odwołać w terminie 30 dni od takiego zajęcia. Osobiście liczę na to że przekroczy ten termin albo po prostu zapłacą

    123

    22 sie 18 o 23:46

  6. Jeżeli ona zamieszkuje w tej nieruchomości w której wynajmowane są pokoje, to (zmotywowany, elastyczny) komornik miałby prawo pozajmować ruchomości w pokojach “gościnnych”, szczególnie moim zdaniem) udając, że nie wie że to są firmowe pokoje – do odpłatnego wynajmu. Mógłby bowiem uznać, że ona nimi włada. Jeżeli natomiast ona – dłużniczka nie zamieszkuje w tej nieruchomości, to nie powinien ich zajmować. No ale właśnie jak piszesz, na podstawie ogłoszeń można uznać, że ona tam mieszka i zając choć z drugiej strony jest w tych ogłoszeniach negatywna informacja tj. że są to pokoje na wynajem. No ale komornik może nie wiedzieć przecież który pokój jest na wynajem a który nie… Myślę, że wiele zależy od komornika i nie przymusisz go do zajęcia strasząc go skargą na jego bezczynność; jak chce to zajmie a jak nie, to nie.

    admin

    23 sie 18 o 06:30

  7. Mam wyrok sądu,że komornik może prowadzić egzekucję tylko z hipoteki , nieruchomości. W sierpniu dostałam pismo od komornika ,że wszczyna egzekucję z kont,ruchomości itp. Złożyłam skargę dzisiaj otrzymałam psmo ,że sąd oddala skargę. Już nic nie Wiem gzie mam z tym pójść? Jeden sąd wydaje coś innego drugi temu zaprzecza. Proszę o poradę jeżeli to możliwe.

    Hipoteka

    26 lis 19 o 13:08

  8. Proszę przesłać skargę i odpowiedź sądu na skargę, na adres: poczta@pamietnikwindykatora.pl

    admin

    26 lis 19 o 13:15

  9. O ile z udowodnieniem własności pojazdu oczywiście nie ma żadnego problemu po tyle innymi ruchomościami które nie podlegają obowiązkowi rejestracji problem zazwyczaj jest. Mało kto przechowuje rachunek zakupu, latami.

    Danek

    2 lip 21 o 19:23

  10. Ja większość rzeczy kupuję przez internet, ślady transakcji kupna pozostają. Papiery gubię ale maile przetrzymuję.

    admin

    2 lip 21 o 19:51

  11. Nie jest to przypadkiem tak, że to komornik musi udowodnić, że rzecz która chce zająć należy do dłużnika?

    Sztefan

    26 wrz 21 o 07:59

  12. Nie. Proszę zauważyć, że to osoba trzecia musi wykazać, że rzecz zajęta przez komornika nalży do niej a nie do dłużnika. Służy temu powództwo przeciwegzekucyjne. A zgodnie z art. 6 KC (Kodeksu cywilnego) ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne czyli w tym wypadku – na osobie która wniosła powództwo przeciwegzekucyjne.

    admin

    26 wrz 21 o 08:17

  13. Na paragonach i tak nie ma danych nabywcy, trzeba by żądać faktury przy zakupie ale kto przewidzi, bierze pod uwag eż e w przyszłości będzie miał nad sobą komornika…

    Nowak

    14 lis 21 o 14:46

  14. I tak najczęściej nikt nie kupuje rzeczy zajętych w mieszkaniu a jeżeli chodzi o samochód, to obecnie przepisy są takie, że praktycznie nie ma ryzyka zlicytowania samochodu który nie jest własnością dłużnika.

    Bańbuła

    5 lut 22 o 12:08

Skomentuj