Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?

2 komentarze

Pytanie: Czy to prawda, że w pewnej sytuacji komornik nie może zająć dłużnikowi konta bankowego? Komornik zajmuje mi pensję a wczoraj dodatkowo zajął konto, czy to zgodne z prawem jest? A może w innej sytuacji nie może, proszę o podpowiedź co ewentualnie mogę zrobić.

Odpowiedź: Nie, nie istnieją prawem przewidziane przypadki w których komornik nie może zająć rachunku bankowego. Istnieją natomiast ograniczenia w egzekucji z rachunku bankowego jak kwota wolna od zajęcia na koncie osobistym (jednak nie w przypadku egzekucji alimentów). Dłużnik może też zażądać ograniczenia egzekucji z rachunku bankowego lub zaskarżyć zajęcie wynagrodzenia które wpłynęło na rachunek bankowy w kwocie ustawowo wolnej od zajęcia komorniczego jak również świadczeń ustawowo wolnych od zajęcia które na rachunek bankowy wpłynęły, na przykład 500 plus.

Na koniec warto dodać, że komornik nie zajmie konta o którego istnieniu nie wie. Komornik może namierzyć konto poprzez system OGNIVO ale w praktyce czyni to tylko raz – na początku postępowania egzekucyjnego. Jeżeli zatem wkrótce po tym założysz w innym banku kolejne konto, to prawdopodobnie pozostanie niezajęte. Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 czerwca, 2022

Komentarze do 'Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bank wiedząc o toczącej się egzekucji chyba ma obowiązek poinformowania komornika o nowym rachunku bankowym dłużnika.

    Sylwia

    28 cze 22 o 09:00

  2. Nie. To o czym piszesz dotyczy tylko tego banku w którym dłużnik ma już zajęte przez komornika konto. Jeżeli ma w nim zajęte na przykład firmowe konto a otworzy też osobiste, to owszem, zostanie automatycznie zajęte. Inne banki jednak, w których komornik już pytał o konta dłużnika a dłużnik w nich nie ma konta, nie odnotowują tego i nie mają obowiązku same z siebie informować komornika jeżeli dłużnik założy w danym banku konto.

    admin

    28 cze 22 o 09:31

Skomentuj