Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?

2 komentarze

Pytanie: Czy to prawda, że w pewnej sytuacji komornik nie może zająć dłużnikowi konta bankowego? Komornik zajmuje mi pensję a wczoraj dodatkowo zajął konto, czy to zgodne z prawem jest? A może w innej sytuacji nie może, proszę o podpowiedź co ewentualnie mogę zrobić.

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze wynagrodzenia i konta bankowego

Odpowiedź: Nie, nie istnieją prawem przewidziane przypadki w których komornik nie może zająć rachunku bankowego. Istnieją natomiast ograniczenia w egzekucji z rachunku bankowego jak kwota wolna od zajęcia na koncie osobistym (jednak nie w przypadku egzekucji alimentów). Dłużnik może też zażądać ograniczenia egzekucji z rachunku bankowego lub zaskarżyć zajęcie wynagrodzenia które wpłynęło na rachunek bankowy w kwocie ustawowo wolnej od zajęcia komorniczego jak również świadczeń ustawowo wolnych od zajęcia które na rachunek bankowy wpłynęły, na przykład 500 plus.

Przeczytaj też: Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

Na koniec warto dodać, że komornik nie zajmie konta o którego istnieniu nie wie. Komornik może namierzyć konto poprzez system OGNIVO ale w praktyce czyni to tylko raz – na początku postępowania egzekucyjnego. Jeżeli zatem wkrótce po tym założysz w innym banku kolejne konto, to prawdopodobnie pozostanie niezajęte. Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj.

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 czerwca, 2022

Komentarze do 'Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bank wiedząc o toczącej się egzekucji chyba ma obowiązek poinformowania komornika o nowym rachunku bankowym dłużnika.

    Sylwia

    28 cze 22 o 09:00

  2. Nie. To o czym piszesz dotyczy tylko tego banku w którym dłużnik ma już zajęte przez komornika konto. Jeżeli ma w nim zajęte na przykład firmowe konto a otworzy też osobiste, to owszem, zostanie automatycznie zajęte. Inne banki jednak, w których komornik już pytał o konta dłużnika a dłużnik w nich nie ma konta, nie odnotowują tego i nie mają obowiązku same z siebie informować komornika jeżeli dłużnik założy w danym banku konto.

    admin

    28 cze 22 o 09:31

Skomentuj