Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy warto wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

5 komentarzy

Pytanie: Mam nakaz zapłaty dla firmy pożyczkowej, czy uważa Pan że warto składać sprzeciw żeby coś ugrać?

Odpowiedź: Jeżeli roszczenie jest bezsporne, udokumentowane przekazanie pożyczki. to finansowo najprawdopodobniej nic Pan nie ugra.

A obniżenie odsetek też nie wchodzi w grę?

Gdyby to były lichwiarskie odsetki to sąd raczej z urzędu zmniejszyłby je w nakazie. Jeżeli nie przekraczają odsetek maksymalnych, to wniesienie sprzeciwu w tym zakresie najpewniej też nic nie zmieni. Sprzeciw warto wnieść jeżeli pozwany z jakiegoś powodu chce opóźnić spłatę albo egzekucję komorniczą. Po wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej a sprawa kierowana jest do dalszego rozpoznania w trybie zwykłym. Jeżeli ostatecznie sąd uzna roszczenie za zasadne, to pozwany może zostać obciążony dodatkowymi kosztami procesu. Oczywiście jeśli są podstawy do zakwestionowania roszczenia, to też warto natomiast w Pana sprawie jak mniemam roszczenie jest bezsporne?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 stycznia, 2023

Komentarze do 'Czy warto wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Po sprzeciwie jest czas na pochowanie majątku i ukrycie dochodów.

    Anonim

    15 sty 23 o 19:42

  2. A w postępowaniu nakazowym też można sprzeciw wnieść od nakazu?

    Migi

    18 sty 23 o 16:39

  3. W nakazowym zarzuty a nie sprzeciw. Różnica jest taka, że mimo wniesienia zarzutów wierzyciel może wnieść do komornika o zabezpieczenie roszczenia na majątku dłużnika.

    admin

    18 sty 23 o 16:44

  4. Co się dzieje po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym? Czy taki nakaz ma rygor natychmiastowej wykonalności?

    Mati

    13 cze 25 o 09:22

  5. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym absolutnie nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności ani nie stanowi tytułu zabezpieczenia. W przypadku wniesienia przez pozwanego sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym, następuje umorzenie postępowania. Powód może wówczas złożyć pozew o zapłatę do właściwego sądu rejonowego. Jeżeli zaś nakaz zapłaty wydał właściwy miejscowo sąd rejonowy (czyli nie w elektronicznym postępowaniu upominawczym), to wniesienie sprzeciwu powoduje uchylenie nakazu zapłaty (ale nie umorzenie postępowania). Sąd wskutek wniesienia przez pozwanego sprzeciwu wyznacza rozprawę.

    admin

    13 cze 25 o 09:45

Skomentuj