Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wybór kredytu samochodowego – o czym pamiętać?

1 komentarz

Samochód jest obecnie narzędziem koniecznym do funkcjonowania w świecie. Rozmaite okoliczności życiowe niejednokrotnie zmuszają nas do podjęcia decyzji o wzięciu kredytu na jego zakup. Rynek zasypuje nas ofertami szybkich i łatwych do spłaty kredytów samochodowych, niektóre (co lepsze) są tutaj. Niemal każdy bank posiada taką ofertę dla potencjalnych kredytobiorców. Jednak zanim podejmiemy decyzję o podjęciu odpowiedniego dla nas kredytu porządnie się zastanówmy. Istnieje wiele sposobów sprawdzenia opłacalności kredytu samochodowego. Można udać się do radcy kredytowego, który podpowie nam, jaki wariant jest dla nas najodpowiedniejszy. Oceni naszą wypłacalność i określi, jaka wielkość raty jest dla nas najodpowiedniejsza.

Jeśli mamy możliwość, zaczerpnijmy opinii znajomych. Może ktoś z bliskiego otoczenia boryka się z podobnym problemem, bądź posiada doświadczenie w tej kwestii. Konsultacja z przyjacielem może pomóc w podjęciu decyzji o wzięciu kredytu.

Faktem jest, że wielkość kredytu samochodowego zależy od pojazdu, na zakup którego musimy go zaciągnąć. Bierzemy go na samochód, motocykl, a nawet skuter. Im starszy model wybierzemy, tym mniejsza jest kwota kredytu. Dla sprawdzenia potencjalnej wielkości kredytu można skorzystać z kalkulatora kredytowego, który dostępny jest na wielu stronach w Internecie. Jest to narzędzie, które może utwierdzić nas w przekonaniu do konkretnej oferty. Pozwala sprawdzić różne jej warianty.

Czynnikiem, który może wpłynąć na wybór kredytu samochodowego są dodatkowe zachęty banków do przyciągnięcia klienta. Mogą się one przejawiać w postaci niższych rat dla posiadaczy konta lub dla osób, które są założyć konto u potencjalnego kredytobiorcy. Warto zwrócić uwagę na pakiet ubezpieczeń autocasco, które w razie kredytu zapewni nam bank.

Gdy kupujemy nowy samochód w salonie, otrzymujemy ofertę kredytową w określonym banku. Decyzja o jej wyborze również niesie pewne korzyści, np. w postaci niższego oprocentowania. Banki również oferują leasing samochodowy, czyli całościową spłatę pojazdu. Warto porównać opłacalność spłaty kredytu z ofertą leasingową.

Jednak ogólna orientacja na rynku kredytowym nie wystarczy nam do podjęcia decyzji. Podjęcie kredytu wiąże się ze stresem, który towarzyszy konkretnemu kredytobiorcy. Nie zawsze warunki kredytowe prezentowane w reklamach i na stronach internetowych są spójne z rzeczywistością. Niejednokrotnie zmienia się również oprocentowanie po przedstawieniu naszej sytuacji finansowej. Pamiętajmy, by zachować zdrowy rozsądek i wykazać się cierpliwością w podjęciu decyzji, która zaważy na jakości i komforcie naszego życia. Źródłem tych zmian niewątpliwie jest kupno nowego samochodu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

1 komentarz do 'Wybór kredytu samochodowego – o czym pamiętać?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Skąd kredyt na samochód? Oczywiście najogólniej odpowiedzieć wypada, że w banku. Trzeba wszakże wiedzieć o tym, że choć kredyt samochodowy zabezpieczony jest właśnie poprzez przewłaszczenie samochodu w tymże kredycie, to jednak kredytobiorca musi wykazywać normalną zdolność kredytową aby taki kredyt został mu przyznany. Standardowo: brak zaległości kredytowych odnotowanych w BIK oraz odpowiednio wysokie, ugruntowane dochody. A mając zdolność kredytową, to można jeszcze porównać koszty kredytów samochodowych z kosztami pożyczek hipotecznych, bo może się okazać że któraś z ofert pożyczek hipotecznych wyjdzie taniej niż kredyt samochodowy. Proponuję też (raczej firmom niż osobom prywatnym) sprawdzić oferty leasingu i ocenić czy przypadkiem właśnie ten sposób na samochód aby nie będzie najlepszym.

    Fryderyk

Skomentuj