Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania

przez |

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „rygor pominięcia dowodu”. Prawdopodobnie chodziło mu o adnotację na wezwaniu z sądu do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań. Jeżeli zatem nie stawisz się na rozprawę – na przesłuchanie, to oczywiście nie zostaniesz przesłuchany i w sprawie nie będzie dowodu z Twoich zeznań a być może taki dowód zaważyłby w kwestii uwzględnienia / oddalenia powództwa, ale niekoniecznie. Akurat w jednej ze spraw zostałem tak wezwany i to z adnotacją „stawiennictwo obowiązkowe” ale właśnie pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań. W pouczeniu nic nie jest napisane o ukaraniu grzywną za niestawienie się, więc nie jadę. Jest to sprawa o zwolnienie przedmiotu z egzekucji – powództwo przeciwegzekucyjne.

Niewiele mnie obchodzi to, czy przedmiot zostanie zwolniony z egzekucji czy nie zostanie zwolniony. Ja tylko napisałem, że wnoszę o nieobciążanie mnie kosztami procesowymi w przypadku uwzględnienia powództwa, ponieważ nie zostałem przez komornika ani przez powoda poinformowany o tym, że zajęty przedmiot jest (rzekomo) własnością powoda (czyli osoby trzeciej) a nie dłużnika. Dowiedziałem się o tym dopiero otrzymawszy odpis powództwa. W odpowiedzi na pozew nie sprzeciwiłem się zwolnieniu przedmiotu z egzekucji a nawet przeciwnie. Uważam zatem, że nie muszę jechać do sądu aby powtórzyć to do protokołu i moje pismo wystarczy.

6 myśli nt. „Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania

 1. milew

  Tak przy okazji bo wpisałem w wyszukiwarkę dostałem wynik tej strony.
  Jak zakończyło się to stawiennictwo obowiązkowe?
  Była grzywna? Mam ten sam przypadek a nie chce mi się jechać przez całą Polskę.

  Odpowiedz
 2. Tomasz

  A co jak nie mam pieniędzy na dojazd? Autostopem mam jechać przez pół Polski?

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie właściwym miejscowo dla Ciebie, w drodze pomocy prawnej. Albo weź chwilówkę darmową (zero procent) w 15 minut przez internet na przykład tutaj i jedź a sąd ma obowiązek zwrócić Ci koszty dojazdu i z powrotem.

   Odpowiedz
 3. zigi

  Witam i mam pytanie. Posiedzenie sądu zostało przeniesione z powodu nie dostarczenie przez sąd mojego pisma z dnia pozwanym. Adres pozwanych jest na pewno prawidłowy, sąd już powiadamiał ich nie raz wcześniej a wiem to, że jeśli pismo powraca niepodjęte to doręczenie jest skuteczne. o co może chodzić więc?

  Odpowiedz
 4. admin Autor wpisu

  Wygląda na to, że ta tzw. „zwrotka” czyli zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki nie wróciło do sądu. W takim wypadku sąd ponownie wysyła powiadomienie / wezwanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.