Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania

20 komentarzy

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „rygor pominięcia dowodu”. Prawdopodobnie chodziło mu o adnotację na wezwaniu z sądu do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań. Jeżeli zatem nie stawisz się na rozprawę – na przesłuchanie, to oczywiście nie zostaniesz przesłuchany i w sprawie nie będzie dowodu z Twoich zeznań a być może taki dowód zaważyłby w kwestii uwzględnienia / oddalenia powództwa, ale niekoniecznie. Akurat w jednej ze spraw zostałem tak wezwany i to z adnotacją “stawiennictwo obowiązkowe” ale właśnie pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań. W pouczeniu nic nie jest napisane o ukaraniu grzywną za niestawienie się, więc nie jadę. Jest to sprawa o zwolnienie przedmiotu z egzekucji – powództwo przeciwegzekucyjne.

Przeczytaj też: Wniosek o odroczenie przesłuchania strony albo świadka

Niewiele mnie obchodzi to, czy przedmiot zostanie zwolniony z egzekucji czy nie zostanie zwolniony. Ja tylko napisałem, że wnoszę o nieobciążanie mnie kosztami procesowymi w przypadku uwzględnienia powództwa, ponieważ nie zostałem przez komornika ani przez powoda poinformowany o tym, że zajęty przedmiot jest (rzekomo) własnością powoda (czyli osoby trzeciej) a nie dłużnika. Dowiedziałem się o tym dopiero otrzymawszy odpis powództwa. W odpowiedzi na pozew nie sprzeciwiłem się zwolnieniu przedmiotu z egzekucji a nawet przeciwnie. Uważam zatem, że nie muszę jechać do sądu aby powtórzyć to do protokołu i moje pismo wystarczy.

Przeczytaj też: Mowa ciała zeznającego przed sądem

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 września, 2012

Komentarze do 'Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania'.

  1. Tak przy okazji bo wpisałem w wyszukiwarkę dostałem wynik tej strony.
    Jak zakończyło się to stawiennictwo obowiązkowe?
    Była grzywna? Mam ten sam przypadek a nie chce mi się jechać przez całą Polskę.

    milew

    15 kw. 14 o 11:43

  2. Nic nie było…

    admin

    15 kw. 14 o 11:50

  3. A co jak nie mam pieniędzy na dojazd? Autostopem mam jechać przez pół Polski?

    Tomasz

    22 wrz 16 o 07:09

  4. Można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie właściwym miejscowo dla Ciebie, w drodze pomocy prawnej. Albo weź chwilówkę darmową (zero procent) w 15 minut przez internet na przykład tutaj i jedź a sąd ma obowiązek zwrócić Ci koszty dojazdu i z powrotem.

    admin

    22 wrz 16 o 08:57

  5. Witam i mam pytanie. Posiedzenie sądu zostało przeniesione z powodu nie dostarczenie przez sąd mojego pisma z dnia pozwanym. Adres pozwanych jest na pewno prawidłowy, sąd już powiadamiał ich nie raz wcześniej a wiem to, że jeśli pismo powraca niepodjęte to doręczenie jest skuteczne. o co może chodzić więc?

    zigi

    26 lis 19 o 19:02

  6. Wygląda na to, że ta tzw. “zwrotka” czyli zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki nie wróciło do sądu. W takim wypadku sąd ponownie wysyła powiadomienie / wezwanie.

    admin

    26 lis 19 o 19:24

  7. Czy obecnie jeszcze funkcjonują te żółte albo inne zwrotki czy tylko już elektroniczne potwierdzenia otrzymania?

    Anonim

    4 lip 21 o 08:50

  8. Nie wiem, musze zapytać przy okazji listonosza ale jak pamiętam, to już od bardzo dawna żadnej zwrotki nie podpisywałem tylko elektronicznie potwierdzałem odbiór przesyłki znaczy podpisując na tym takim urządzeniu.

    admin

    4 lip 21 o 15:49

  9. Już od dawna nie ma zwrotek papierowych tylko elektroniczne potwierdzenie które nadawca ma momentalnie u siebie.

    Anonim

    14 lip 21 o 17:07

  10. Na pewno nie ma już tradycyjnych potwierdzeń odbioru? Z informacji na stronie Poczty Polskiej wynika, że jeszcze funkcjonują: https://www.poczta-polska.pl/paczki-i-listy/wysylka/listy/list-polecony/

    admin

    14 lip 21 o 17:12

  11. To z tym rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania (przecież wiadomo, że gdy strona nie stawi się to nie zostanie przesłuchana) to standardowy tekst w większości spraw wprowadzający w błąd stronę.

    Lucek

    4 sie 21 o 19:57

  12. Kiedyś stawiłem się będąc powodem, bo w piśmie było “stawiennictwo obowiązkowe pod rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania strony” a sędzia zdziwiona na mnie spojrzała i w ogóle o nic mnie nie zapytała, nie wezwała do ‘barierki”.

    Um

    24 sie 21 o 15:14

  13. Też tak miałam, nie warto się stawia w takich sytuacjach, napisać, odpowiedzieć na zarzuty pozwanego i wystarczy. Mowa o prostych sprawach typu powództwo o zapłatę w działalności gospodarczej.

    Lena

    14 paź 21 o 07:28

  14. Czasem może się okazać, że warto było przyjść już nie dla zeznań ale dla samego uczestnictwa, formułowania wniosków.

    Kim

    27 paź 21 o 16:13

  15. Toczy się sprawa o spadek po moim bracie. Miał same długi.nadmienię tylko ,że brat zmarł w 2011 roku. Zdążyłam jeszcze zrezygnować z z tego wspaniałego spadku.Mam akt notarialny. Ale jako jedna z najbliższej rodziny jestem nękana przez Sąd Rejonowy M.ST. Warszawy I Oddział Cywilny. u. Marszałkowska 82. Co zatem oznacza zatwierdzenie wniosku innego spadkobiercy .Nie znam nawet treści. Mam podjąć decyzję bo grożą rygorem pominięcia.o Odpowiedż mam wysłać w ciągu dwóch tygodni. Pod rygorem pominięcia.

    elkadol52@interia.pl

    14 lut 22 o 14:28

  16. Proszę o przesłanie treści całego pisma z sądu tutaj lub jak Pani woli, to na mój adres poczta@pamietnikwindykatora.pl oczywiście bez danych osobowych.

    admin

    14 lut 22 o 14:35

  17. Dzień dobry. Mam podobny problem na wezwanie pod rygorem pominięcia dowodu nie pojadę, czy powinnam poinformować Sąd że nie będę na przesłuchaniu obecną?

    Ela

    16 lut 22 o 13:14

  18. Dzień dobry, nie musi Pani o tym informować ani usprawiedliwiać niestawiennictwa – brak konsekwencji. gdyby7 było napisane “pod rygorem ukarania grzywną” to co innego ale skoro tego nie ma, to nie musi Pani.

    admin

    16 lut 22 o 14:15

  19. Mam pytanie,czy na pierwszej sprawie o sperację(jestem powódką) można jeszcze dołączyć dowody w formie papierowej,których nie złożyłam przy pozwie o sperację? Z góry dziękuję za odpowiedź

    Dana

    2 lut 24 o 13:38

  20. To zależy.

    Art. 4585 kpc
    § 1. Powód jest obowiązany powołać wszystkie twierdzenia i dowody w pozwie, a pozwany – w odpowiedzi na pozew.
    § 2. Doręczając pouczenia, o których mowa w art. 4584 § 1, przewodniczący wzywa stronę, by w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż tydzień, powołała wszystkie twierdzenia i dowody.
    § 3. Stosownie do okoliczności sprawy przewodniczący może określić inny termin do powołania przez stronę twierdzeń i dowodów.
    § 4. Twierdzenia i dowody powołane z naruszeniem § 1-3 podlegają pominięciu, chyba że strona uprawdopodobni, że ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później. W takim przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym ich powołanie stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania.

    admin

    2 lut 24 o 13:58

Skomentuj