Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania

6 komentarzy

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „rygor pominięcia dowodu”. Prawdopodobnie chodziło mu o adnotację na wezwaniu z sądu do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań. Jeżeli zatem nie stawisz się na rozprawę – na przesłuchanie, to oczywiście nie zostaniesz przesłuchany i w sprawie nie będzie dowodu z Twoich zeznań a być może taki dowód zaważyłby w kwestii uwzględnienia / oddalenia powództwa, ale niekoniecznie. Akurat w jednej ze spraw zostałem tak wezwany i to z adnotacją “stawiennictwo obowiązkowe” ale właśnie pod rygorem pominięcia dowodu z zeznań. W pouczeniu nic nie jest napisane o ukaraniu grzywną za niestawienie się, więc nie jadę. Jest to sprawa o zwolnienie przedmiotu z egzekucji – powództwo przeciwegzekucyjne.

Niewiele mnie obchodzi to, czy przedmiot zostanie zwolniony z egzekucji czy nie zostanie zwolniony. Ja tylko napisałem, że wnoszę o nieobciążanie mnie kosztami procesowymi w przypadku uwzględnienia powództwa, ponieważ nie zostałem przez komornika ani przez powoda poinformowany o tym, że zajęty przedmiot jest (rzekomo) własnością powoda (czyli osoby trzeciej) a nie dłużnika. Dowiedziałem się o tym dopiero otrzymawszy odpis powództwa. W odpowiedzi na pozew nie sprzeciwiłem się zwolnieniu przedmiotu z egzekucji a nawet przeciwnie. Uważam zatem, że nie muszę jechać do sądu aby powtórzyć to do protokołu i moje pismo wystarczy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 września, 2012

kategoria windykacja

Komentarze do 'Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Rygor pominięcia dowodu z przesłuchania'.

 1. Tak przy okazji bo wpisałem w wyszukiwarkę dostałem wynik tej strony.
  Jak zakończyło się to stawiennictwo obowiązkowe?
  Była grzywna? Mam ten sam przypadek a nie chce mi się jechać przez całą Polskę.

  milew

  15 Kwi 14 o 11:43

 2. Nic nie było…

  admin

  15 Kwi 14 o 11:50

 3. A co jak nie mam pieniędzy na dojazd? Autostopem mam jechać przez pół Polski?

  Tomasz

  22 Wrz 16 o 07:09

 4. Można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie właściwym miejscowo dla Ciebie, w drodze pomocy prawnej. Albo weź chwilówkę darmową (zero procent) w 15 minut przez internet na przykład tutaj i jedź a sąd ma obowiązek zwrócić Ci koszty dojazdu i z powrotem.

  admin

  22 Wrz 16 o 08:57

 5. Witam i mam pytanie. Posiedzenie sądu zostało przeniesione z powodu nie dostarczenie przez sąd mojego pisma z dnia pozwanym. Adres pozwanych jest na pewno prawidłowy, sąd już powiadamiał ich nie raz wcześniej a wiem to, że jeśli pismo powraca niepodjęte to doręczenie jest skuteczne. o co może chodzić więc?

  zigi

  26 Lis 19 o 19:02

 6. Wygląda na to, że ta tzw. “zwrotka” czyli zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki nie wróciło do sądu. W takim wypadku sąd ponownie wysyła powiadomienie / wezwanie.

  admin

  26 Lis 19 o 19:24

Skomentuj