Co zrobić żeby komornik nie zabrał mieszkania
Ktoś wpisał w wyszukiwarce – “co zrobić żeby komornik nie zabrał mieszkania”. Niektórzy dłużnicy sprzedają mieszkanie by komornik nie zajął ale to jest przestępstwo. Inni darowują komuś z rodziny (dziecku, żonie) ale to też jest przestępstwo a poza tym, łatwo w takiej sytuacji sądownie doprowadzić do uznania czynności darowizny za bezskuteczną.
Przeczytaj też: Uciążliwość egzekucji komorniczej
Komornik nie może zabrać mieszkania od tak “na dzień dobry”. Musi prowadzić egzekucję z nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Ta może trwać latami nawet (gdy dłużnik wniesie skargę na czynności komornika – zbyt niską wycenę nieruchomości) . Przede wszystkim, nieruchomość musi oszacować biegły a na tę czynność wierzyciel egzekwujący musi wyłożyć zaliczkę, często ponad tysiąc złotych; to często zniechęca wierzyciela. Jeszcze bardziej może go zniechęcić jeśli ktoś uświadomi mu, że prawdopodobieństwo sprzedania na licytacji zamieszkałego mieszkania jest niewielkie a osobą która mu to uświadomi możesz być Ty – czyli jego dłużnik.
Przeczytaj też: Ograniczenie egzekucji z nieruchomości
Zadeklaruj mu jednocześnie jakieś wpłaty ratalne i dobrowolnie wpłacaj komornikowi. To wierzyciel decyduje o tym, czy ma być prowadzona egzekucja z nieruchomości. A gdy jednak dojdzie do licytacji zamieszkałej nieruchomości, to istotnie, stosunkowo rzadko licytacja dochodzi do skutku, bo potencjalnych nabywców odstrasza wizja użerania się z lokatorem – byłym właścicielem, bowiem nie łatwo takiego spławić z mieszkania bez zapewnienia mu lokalu zastępczego.
Przeczytaj też: Licytacja mieszkania za mały dług
A jeżeli jesteś dłużnikiem i wspólnie z żoną, która nie jest dłużnikiem w tej sprawie, jesteście właścicielami mieszkania na zasadzie wspólności małżeńskiej to komornik nie ma prawa licytować takiej nieruchomości. Co ciekawe, komornik może prowadzić egzekucję ze wspólnego konta osobistego małżonków nawet gdy tylko jedno z nich jest dłużnikiem a z nieruchomości jak wyżej opisano – nie.
Przeczytaj też: Ponowna egzekucja z nieruchomości
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornik może prowadzić egzekucję ze nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i jego małżonka.
Dopuszczalne jest w takim stanie faktycznym zajęcie nieruchomości (wpis do KW), lecz dalsze czynności związane z egzekucją z nieruchomości dopuszczalne są po nadesłaniu przez wierzyciela klauzuli wykonalności na współmałżonka dłużnika. Sąd w takim wypadku klauzulę taką nada.
Podkreślić należy, że o powyższym komornik powiadomi niezwłocznie i wezwie w określonym terminie o nadesłanie tejże klauzuli.
znawca tematu
9 lis 12 o 07:53
Zając nieruchomość może i nic więcej. Sąd nie nada klauzuli przeciwko współmałżonkowi gdy ten nie jest dłużnikiem solidarnym ani nie wyraził zgody na zaciągnięcie długu przez dłużnika – współmałżonka. Jedyne co może zrobić w takiej sytuacji wierzyciel, do wnieść do sądu o przymusowy podział majątku (w tym tego mieszkania) uprawdopodobniwszy, że w przeciwnym wypadku nie zostanie zaspokojony.
admin
9 lis 12 o 07:59
Wynająć na długi okres, obciążyć dożywociem, zamieszkać lokatorem; praktycznie nikt tego wówczas nie kupi.
Lech | blog o wekslach
9 lis 12 o 08:07
Wynajem na dlugi czas juz nie zadziala – patrz aktualne brzmienie art. 1002 KPC.
PogromcaWspolnot
9 lis 12 o 22:14
Dobry prawnik i walka o swoje. Radze poszukac w swoim miescie prawnika, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Jest kilka opcji. Ale kazda ma jakies ryzyko. Polecam naprawde konsultacje z prawnikiem.
kancelaria prawna
10 lis 12 o 22:20
Witam mam pytanie czy muszę wpuścić komornika na oglądanie mieszkania które wystawił na licytacji a tego dnia mnie niebylo ponieważ byłam z dzieckiem w szpitalu na operacji a w skrzynce na listy zostawiła mi wiadomość że mam się do niej zgłosić niewiem co mam teraz robić proszę o szybką odpowie
Monika
13 wrz 19 o 06:16
To trzeba się zgłosić.
admin
13 wrz 19 o 13:19
Mama od kilku lat cierpi na demencje starcza,ale nie chce sie leczyc. Od ponad pol roku jest gorzej do tego stopnia,ze mnie nie rozpoznaje, mysli ze mieszkam w Polsce, a tak nie jest. Dowiedzialem sie, ze wycofala wszystkie pelnomocnictwa dla mnie w bankach, napomknela rowniez , ze zaplacila komus spora sume pieniedzy rzekomo ratujac mnie z opresji po spowodowaniu wypadku w Polsce, w ktorej to nota bene nie przebywam. Zaciagnela tez pozyczke, na szczescie niewielka. Martwie sie, o mieszkanie ktore to mama miala pozostawic mi I mojemu bratankowi po swojej smierci. Na mieszkanie to pracowal rowniez moj tata, ale sie rozwiedli. Ojciec zrzekl sie mieszkania na moja korzysc, oczywiscie w owych czasach nie sporzadzalo sie aktow prawnych, tata wciaz zyje. Co moge zrobic, aby mieszkanie nie przeszlo w niepowolane rece?
Witek
16 lis 19 o 21:16
Byłoby zatem dobrze, aby mama już teraz darowała Wam mieszkanie. Inna opcja to ubezwłasnowolnienie mamy.
admin
16 lis 19 o 21:24
Witam..Mam pytanie co zrobić jeśli podział majątku był dla mnie krzywdzący? Mój eks dostał 80 tys które były na książce,zabrał samochód .. Sąd natomiast mi przyznał mieszkanie z kredytem 190 tys we frankach.. I jeszcze by tego było mało ja mężowi muszę dać 70 tys.. Nie mieliśmy rozdzielczosci majątkowej.. Dodam jeszcze, że mąż żeby dostać rozwód bez orzeczenia o winie napisał porozumienie gdzie było wyraźnie powiedziane, że musi mi zapłacić połowę za, samochód i to co było na koncie i będzie spłacał kredyt przez 5 lat
I nie roszczeń żadnych ode mnie spłat.. Po 5 latach wycofał się z umowy i chce pieniądze.. Mam w tej chwili już komornika gdzie dług mam 80 tys .. W całej sprawie podziału jest masa nieścisłości.. Sąd był jednostronny. Pytanie czy jest jakaś szansa??? To tak w dużym skrócie
Becia..
8 kw. 21 o 22:11
Witam. Można wnieść apelację od takiego orzeczenia, tylko że jest na to 14 dni od otrzymania uzasadnienia orzeczenia.
admin
8 kw. 21 o 22:35
Znam gościa który kupił wierzytelność zabezpieczona na mieszkaniu i nigdy jej nie odzyskał. Kupił za 80% wartości nominalnej i myślał, że świetną inwestycję zrobił i tak by było gdyby wyegzekwował. Było szereg licytacji bz skutku oczywiście.
Dukat
4 lip 21 o 16:23
Nigdy w żadnej sprawie egzekucyjnej nie nie wchodziłem się w egzekucję z nieruchomości, zawsze czekałem na innego wierzyciela który zapłaci za to. Faktem jest marna skuteczność egzekucji.
Anonim
10 lip 21 o 21:00
Mieszkanie oraz każdą inną nieruchomość właściciel może sprzedać nawet kiedy jest zajęta przez komornika.
smoker
31 lip 21 o 19:50
Może ale nieruchomość pozostanie zajęta i może zostać zlicytowana przez komornika pomimo zmiany właściciela w takiej sytuacji.
admin
31 lip 21 o 21:08
Adminie czyli w takiej sytuacji nowy właściciel nieruchomości stanie się dłużnikiem?
foch
1 wrz 21 o 13:39
Nie, dłużnikiem nie stanie się a tylko z jego nieruchomości jako wcześniej już zajętej komornik może dalej prowadzić egzekucję.
admin
1 wrz 21 o 17:07