Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Lokata długoterminowa

skomentuj

Każdy bank ma w ofercie dla swoich klientów lokaty długoterminowe i dobre oferty są tutaj. Jak sama nazwa wskazuje, pieniądze na nich lokuje się na długi okres, powyżej dwunastu miesięcy. Najczęściej wybierane są lokaty na 12, 24 i 36 miesięcy. Nieliczne banki proponują lokatę na okres pięcioletni. Lokata z dłuższym okresem oszczędzania działa jak ta z krótszym, tyle, że umowa z bankiem jest podpisywana na długi termin. W tym czasie nie można wypłacać ulokowanych na lokacie pieniędzy. Po upływie trwania umowy, kapitał plus odsetki zostają wypłacone klientowi.

Z uwagi na to, że często stopy procentowe są obniżane, lokata długoterminowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem oczywiście, że są oprocentowane według stałych stóp procentowych. Kiedy następuje spadek stóp procentowych, a lokata ma stałe oprocentowanie, to bank nie może go obniżyć. Przez czas trwania umowy oprocentowanie na lokacie nie zmieni się, a co za tym idzie wiadomo, że jest gwarancja na to, że nie straci się pieniędzy. Często mówi się o tym, że banki proponują wyłącznie lokaty długoterminowe ze zmiennym oprocentowaniem, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce nieźle zarobić i nie ryzykować. Owszem banki mają takie oferty, ale w ich propozycjach są także lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie na takiej lokacie jest może i niższe, niż gdyby było zmienne, ale za to bezpieczniejsze dla klienta. Ktoś, kto chce oszczędzać przez długi czas i nie lubi przy tym ryzykować, lokata długoterminowa ze stałym oprocentowaniem, to świetne rozwiązanie.

Lokata długoterminowa jest w tym lepsza od krótkoterminowej, że więcej można na niej zarobić. Im większy kapitał ulokuje się na dłuższy czas, tym większe będą zyski.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria depozyty bankowe

Skomentuj