Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Leasing a komornik

komentarze 3

Kilkakrotnie pytano mnie jako powiedzmy że fachowca o to, czy komornik może zająć samochód który jest wzięty w leasing. No, może komornik taki samochód w leasingu zająć, jednak leasingodawca jako właściciel samochodu zostanie o takim fakcie powiadomiony i ma prawo zażądać od wierzyciela egzekwującego, aby ten wniósł o zwolnienie leasingu z egzekucji. Jeżeli wierzyciel nie zastosuje się do żądania właściciela leasingu, to ten ma prawo wnieść do sądu powództwo przeciwegzekucyjne żądając zwolnienia pojazdu z egzekucji.

Uwaga: W opisanej sytuacji leasingodawca jak i każdy właściciel jakiejkolwiek zajętej rzeczy nie będący dłużnikiem, ma tylko 30 dni na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego; 30 dni od dnia powzięcia informacji o zajęciu jego rzeczy przez komornika. Jeżeli się spóźni to przepadło – komornik może zlicytować rzecz osoby trzeciej i zaspokoić wierzyciela z sumy uzyskanej z licytacji. Szczególnie jeżeli windykacja została powierzona firmie windykacyjnej, windykatorzy mogą z premedytacją wnioskować o zajęcie przez komornika samochodów i innych przedmiotów w leasingu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria leasing

Komentarze do 'Leasing a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. A czy dostanę leasing z komornikiem na koncie bankowym?

    jo

  2. Jeżeli skłamiesz, że nie jest prowadzone przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne, to myślę, że kłamstwo nie wyjdzie na jaw ale pod warunkiem że firma leasingowa nie zażąda od Ciebie historii transakcji na koncie firmowym. Czy leasingodawcy żądają wglądu do konta bankowego, tego nie wiem. Ja na ich miejscu żądałbym, bo jest to jedyny sposób na to, aby sprawdzić, czy toczy się przeciwko klientowi postępowanie egzekucyjne. Komornicy bowiem, wszczynając postępowanie egzekucyjne, nie wpisują dłużnika do żadnej bazy, do żadnego rejestru długów.

    admin

  3. Jeżeli widzisz drogie samochody klienta, to nie bądź zbyt z tego powodu ochoczy do kredytowania go na przelew. Chyba w większości przypadków są to samochody w kredycie albo w leasingu. I jeżeli nie zapłaci Ci faktur i ostatecznie Twoje należności „oprą się” o komornika, to może możesz się zdziwić, że klient (już dłużnik) nie ma nic swojego i należności nie odzyskasz. To, że dłużnik coś posiada, jest w posiadaniu czegoś, to nie musi oznaczać, że to jest jego. Podobnie może być z towarem u niego w firmie, z maszynami i tak dalej.

    orszul

Skomentuj