Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja części zasądzonego roszczenia a przerwanie biegu przedawnienia

skomentuj

Pytanie: Mam wyrok który był u komornika bezskutecznie 9 lat temu. Jako że zbliża się przedawnienie a dłużnik jedynak prędzej lub później dostanie spory spadek po rodzicach, to chcę odnowić bieg przedawnienia ale nie chcę zbędnych kosztów ponosić. Stąd moje pytanie, czy gdy zlecę komornikowi egzekucję tylko niewielkiej części wyroku, to przerwany zostanie bieg przedawnienia całego wyroku?

Odpowiedź: A dlaczego chce Pan ograniczać egzekucję do części roszczenia skoro koszt zaliczek jest taki sam przecież. Nie ważne, czy zleci Pan komornikowi egzekucję 5 zł. czy 50.000 zł. to zaliczki wynoszą tyle samo.

Odpowiadam też jednak na Pana pytanie. Bieg przedawnienia zostanie przerwany tylko w zakresie tej części roszczenia którą wskaże Pan komornikowi we wniosku o egzekucję. Warto by przy tym nadmienić we wniosku, że ogranicza Pan egzekucję, aby komornik nie myślał, że reszta roszczenia została wcześniej spłacona / wyegzekwowania bo wtedy, jeżeli ewentualnie wyegzekwuje wskazaną należność, to będzie chciał pozostawić tytuł wykonawczy w aktach sprawy. Tylko że jak napisałem we wstępie, nie ma sensu tak robić tzn. ograniczać egzekucji.

Maj 31st, 2016 at 11:48 am

kategoria: przedawnienie

Skomentuj