Przedawnienie tytułu wykonawczego w egzekucji administracyjnej
Pytanie: Po jakim czasie przedawnia się tytuł wykonawczy w egzekucji administracyjnej? Czy wystawienie tytułu wykonawczego np. przez ZUS albo Urząd Skarbowy przerywa bieg przedawnienia?
Przeczytaj też: Przedawnienie abonamentu rtv
Odpowiedź: Dokładniej, to można mówić o przedawnieniu się roszczenia objętego tytułem wykonawczym a nie samego tytułu wykonawczego ale wiadomo o co chodzi. Otóż zgodnie z art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.
Przeczytaj też: Przedawnienie kosztów upomnienia
Wystawienie ani doręczenie dłużnikowi odpisu tytułu wykonawczego nie jest środkiem egzekucyjnym a zatem nie przerywa biegu przedawnienia. Nie wydłuża też terminu biegu przedawniania jak to ma miejsce w przypadku zasądzenia należności (związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej) w postępowaniu cywilnym.
Przeczytaj też: Kto jest wierzycielem w postępowaniu egzekucyjnym w administracji?
Zobowiązanie publicznoprawne przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności zobowiązania i dotyczy to także zobowiązań publicznoprawnych objętych tytułem wykonawczym.
Przeczytaj też: Czy windykacja przerywa bieg przedawnienia?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
To jeżeli w egzekucji administracyjnej zostanie zajęte przykładowo konto bankowe to zostanie przerwany bieg przedawnienia ale na następny dzień już to przedawnienie dalej biegnie mimo, że konto jest dalej zajęte?
Jacek
12 lut 21 o 22:01
Dokładnie tak.
admin
12 lut 21 o 22:24
To lepiej mieć na sobie egzekucję administracyjna od komornika sądowego..
Kajek
10 lip 21 o 19:57
Witam, a co w sytuacji, gdy organ egzekucyjny, np. US, “dopisuje” nowe zajęcie na koncie (na podstawie innego tytułu, gdy to konto w banku zajął już wcześniej)? Jak wówczas wygląda sprawa z przedawnieniem tego wcześniejszego roszczenia?
yeah
20 mar 22 o 13:12
Witam, w mojej ocenie to nowe zajęcie nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia którego dotyczy wcześniejsze zajęcie.
admin
20 mar 22 o 13:20
OK, dziękuję z odpowiedź, też miałem taką nadzieję, że nie przerywa 🙂 A jakie ewentualnie czynności egzekucyjne, o których musiałbym być zawiadomiony, mogłyby mieć wpływ na przedawnienie? Zajęcie kont bezskuteczne, bo kwoty wolnej nie przekraczam, nieruchomości nie posiadam, nadpłaty podatku do zabrania nie mam i nie wiadomo gdzie pracuję 🙂
yeah
20 mar 22 o 15:40
Musiałaby to być jakaś kolejna czynność egzekucyjna – zajęcie. W Pana sytuacji pozostaje ewentualnie wizyta komornika skarbowego i zajęcie jakiejś ruchomości w mieszkaniu, jak mniemam.
admin
20 mar 22 o 16:10
Urzędy skarbowe zwłaszcza pod koniec roku starają się znaleźć jakiś nowy składnik majątku dłużnika podatkowego ażeby przerwać bieg przedawnienia. Wskazane jest więc przede wszystkim nie zakładać nowego konta bankowego nawet jeżeli na takim koncie nie będzie środków podlegających zajęciu, bo i tak zostanie przerwany bieg przedawnienia.
Ewa
5 gru 24 o 10:37