Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wierzyciel – Polka za granicą z oświadczeniami dłużnika w Polsce i częściowymi spłatami. Tu owszem, do firmy windykacyjnej.

skomentuj

Pytanie: Chciałabym złożyć prośbę o otwarcie sprawy windykacyjnej mojemu byłemu chłopakowi, który we wrześniu 2013 roku pożyczył ode mnie 14 000 zł. Do dnia dzisiejszego spłacił część długu w wysokości 3000 zl. W listopadzie zeszłego roku spisałam oświadczenie o sumie zadłużenia i drugie pismo o umowie na jej spłatę a on je podpisał. Przez ostatnie trzy miesiące pieniądze wpływały na moje konto każdego 5tego dnia miesiąca wedle umowy, w tym jednak miesiącu zaczęły się już problemy gdyż dłużnik stwierdził ze nie ma pieniędzy by mi oddać. Osobiście mieszkam w Irlandii a ciężka sytuacja finansowa (jestem na liście osób do zwolnienia) sprawia ze nie mogę sobie pozwolić na opóźnienia spłaty a najchętniej odzyskałabym całość. Mogę dostarczyć kopie oświadczeń podpisanych przez dłużnika. Mam również jego adres (Grudziądz) nr pesel, paszportu, dowodu osobistego i prawa jazdy jeżeli jest to potrzebne. Proszę o jak najszybszy kontakt w tej sprawie jeżeli jest to możliwe.

Odpowiedź: Wielu dłużników w takiej sytuacji (gdy wierzyciel przebywa za granicą) myśli, że wierzyciel nie zleci windykacji. Gdy jednak zaczynamy działać, to wielu z nich, zaskoczonych i przestraszonych, szybko reguluje należność. Dlatego lubiłem takie zlecenia, generalnie – gdy prowadziłem firmę windykacyjną. Teraz mogę jedynie poradzić, bezpłatnie oczywiście, co niniejszym czynię.

A zatem, jak wcześniej napisałem, można zlecić temat firmie windykacyjnej, najlepiej takiej o której w internecie dłużnik będzie mógł znaleźć jakieś niepochlebne dla dłużników informacje, typu „bezczelni windykatorzy” itd. Może szybko odda pieniądze. Tylko nie płacić im żadnych zaliczek.

A jak nie odda, to te oświadczenia oraz potwierdzenia wystarczają do tego, aby uzyskać w sądzie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym który właśnie z racji tego, że w postępowaniu nakazowym będzie wydany, zniechęci dłużnika do odwoływania się. A nawet jak odwoła się, to takim nakazem będzie można zabezpieczyć roszczenie czyli komornik po prostu zajmie mu to i owo (konto, wynagrodzenie) tyle że do czasu uprawomocnienia się wyroku nie przekaże tych pieniędzy wierzycielowi.

kategoria: windykacja

Skomentuj