Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy ubezpieczyciele w Polsce akceptują do zniżki na OC i AC bezszkodowy przebieg ubezpieczenia za granicą

13 komentarzy

Pytanie: Od 10 lat mieszkam w Niemczech ale za dwa miesiące na stałe wracam do Polski. Samochód oczywiście cały czas jest ubezpieczony w Niemczech, nigdy nie miałem stłuczki, nikomu szkody nie wyrządziłem, mam zniżki. Chciałbym się dowiedzieć, czy polskie towarzystwo ubezpieczeniowe zaliczy mi ten bezszkodowy przebieg do zniżki na OC i AC gdy po powrocie będę ubezpieczał w Polsce pojazd? Jeżeli tak, to czy wystarczy jeśli przedstawię niemiecką polisę ubezpieczeniową gdzie jest wpisana klasa bezszkodowości?

Przeczytaj też: Czym kierować się wybierając ubezpieczenie AC samochodu?

Odpowiedź: Proponuję Panu wybrać wstępnie jedną lub dwie (trzy) najatrakcyjniejsze według Pana oferty ubezpieczenia OC i AC (w pakiecie) i dowiedzieć się telefonicznie, czy honorują bezszkodowy przebieg ubezpieczenia zagranicznego do zniżek. Dobre oferty są tutaj. Wedle mojej wiedzy większość honoruje zniżki z zagranicy (z Unii Europejskiej) ale być może są jeszcze i takie które traktują okres ubezpieczenia samochodu zagranicą jako brak ubezpieczenia skutkujący przepadkiem zniżek. Nie istnieje bowiem obowiązek uwzględniania przez działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia w innym kraju.

Przeczytaj też: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Dokument polisy ubezpieczeniowej z informacją o, jak Pan pisze, klasie bezszkodowości raczej nie wystarczy, choćby z tego powodu, że mógł Pan mieć stłuczkę na przykład tuż przed powrotem do Polski i takie niedawne zdarzenie nie będzie odzwierciedlone na druku ubezpieczenia. Sugeruję postarać się o zaświadczenie od ubezpieczyciela niemieckiego potwierdzające bezszkodowy przebieg ubezpieczenia i przetłumaczenie tegoż na język polski przez tłumacza przysięgłego. Znów jednak sugeruję najpierw wybrać sobie wstępnie ubezpieczycieli i dowiedzieć się, czy będzie to potrzebne a jeśli tak, to jaki jest okres ważności takiego zaświadczenia licząc od daty wystawienia oczywiście.

4 marca, 2016

kategoria ubezpieczenia

Komentarze do 'Czy ubezpieczyciele w Polsce akceptują do zniżki na OC i AC bezszkodowy przebieg ubezpieczenia za granicą'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam bliźniaczą sytuację. W Niemczech w firmie ubezpieczeniowej powiedziano mi, że nie otrzymam od nich żadnego zaświadczenia dopóki nie zakończy się umowa ubezpieczenia. Kicha totalna, dziadostwo gorsze niż w Polsce.

  Ewa

  4 mar 16 o 09:16

 2. A jakiego “dziadostwa” w Polsce doznałaś w towarzystwie ubezpieczeniowym?

  admin

  4 mar 16 o 09:28

 3. Właśnie zakończyłem rozmowę telefoniczną z jednym z pracowników zajmujących się obsługą klienta w dziedzinie ubezpieczeń OC i AC. Przedstawiłem mu moja sytuację, podobną do opisanej powyżej, (w moim przypadku krajem poprzedniego ubezpieczenia była Irlandia) niestety odpowiedź była jednoznaczna. Nie akceptujemy zniżek ubezpieczycieli spoza naszego kraju. Nie mogłem zrozumieć tego faktu, gdyż firma ubezpieczeniowa jest dokładnie ta sama- Liberty. Co ciekawe Irlandczycy nie mają absolutnie żadnego problemu w akceptowaniu polskich zniżek…
  Ostatecznie udało mi się dojść do porozumienia z jednym z miejscowych ubezpieczycieli, który zaakceptował zniżki przetłumaczone przez tlumacza przysięgłego. Pozdrawiam

  Sfrustrowany

  17 cze 16 o 18:44

 4. Skandal.

  Przy okazji, dokładnie dzisiaj rozmawiałem z kolegą który wrócił po latach z Niemiec i wybrał w Polsce Gothaer który mu zniżki stamtąd uwzględnił, mimo tego że w Niemczech miał innego ubezpieczyciela.

  admin

  17 cze 16 o 19:36

 5. bylem w UK 10 lat. 3 rozne brytyjskie ubezpieczalnie uwzglednily mi w tym czasie znizki z Polski.

  W 2016, po powrocie do Polski znizki brytyjskie zostaly uwzglednione przez PZU. Na ten rok mam natomiast ubezpieczenie w AXA gdzie znizki uwzgledniono rowniez. W grudniu 2016 szukajac ubezpieczenia dowiedzialem sie ze Generalli oraz Filar nie uwzglednilyby moich zagranicznych znizek.

  Wczoraj dowiedzialem sie ze ubezpieczalnia w ktorej kolega ubezpieczal auto przestala honorowac znizki z zagranicy pomimo tego ze rok wczesniej nie mieli z tym problem.

  o.

  16 maj 17 o 07:05

 6. Mam pytanie odnośnie jakiś zmian w polskich ubezpieczeniach czy coś się zmieniło odnośnie zniżek z Irlandii i honorowane ich w Polsce? Nigdy nie miałem auta w Polsce więc 70% zniżek jest tylko z Irlandii
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Andrzej Irlandia

  28 cze 17 o 21:22

 7. Nic mi na temat ewentualnych zmian nie wiadomo.

  admin

  28 cze 17 o 21:24

 8. Nie akceptuja Prosze Panstwa..Zadna firma ubezpieczeniowa..Moj maz ma 28 lat bezszkodowej jazdy..Za 8 lat dostal znizki w UK..A w PL..G…nic!jezeli sa takie firmy..To ubezpiecza go ale od 6 tys w gore/rok..Moglas sobie Polsko pozostac w PRLu..Nikt niczego by nie oczekiwal i zalu nie mial..

  Anonim

  13 wrz 18 o 22:53

 9. Axa akceptuje na 100%

  Anonim

  15 paź 18 o 12:43

 10. Właśnie to przerabiam. Mam prawowojazdy od 1981. Od 1993 jestem instruktorem nauki jazdy. Prawojazdy mam na wszysto natomiast instruktorem jestem na wszystko poza autobusami. W 2005 wyjechałem do UK. Tam poproszono mnie o potwierdzenie zniżek z Polski. Ubezpieczałem się w Warcie. Samochody do nauki jazdy nie były objęte zniżką i mało tego cena była dwukrotna. Z UK zadzwoniłem do Warty z prośbą o potwierdzenie mojego stażu. Z większym chamstwem się jeszcze w życiu nie spotkałem. Nie przysłali mi emaila ani żadnego listu. Poprosiłem mojego angielskiego ubezpiczyciela sam aby do nich zadzwonił. Wyśmiali go. Mój angielski broker oddzwonił do mnie i powiedział,że dzwonił do Polski i że rozumie dlaczego przyjechałem do UK i że mi zaliczają 5 lat bezszkodowej jazdy bez żadnego potwierdzenia. Dziś minęło 13 lat od tametej chwili. Wróciłem do Polski. W UK jeżdziłem autobusami i cały czas pracowałem jako instruktor nauki jazdy. Wróciłem do Polski samochodem z kierownicą po prawej stronie. Zrobiłem wszystko jak należy. Zmieniłem lampy ,lusterka ,licznik. Zaliczyłem prtzegląd.Auto zarejestrowałem. Poszedłem auto ubezpieczyć i zostałem potrktowany jakbym wczraj zdał egzamin na prawo jazdy. Poproszono mnie nawet o powtwierdzenie z moim numerwm pesel,że w UK miałem zniżki.Kto w UK wie co to PESEL?????????Pokazałem moją ostnią aktualną polisę gdzie jest napisane,że mam zaliczone 9 lat bezszkodowej jazdy. Gówno ich to obchodzi. Jako,że już oddałem swoje angielskie tablice to od kilku dni straszą mnie funduszem gwarancyjnym i potężną karą za nieubezpieczony samochód. Nie – ja ZŁODZIEJOM pełnej składki nie zapłacę Niech mnie fundusz gwarancyjny ściga. Jutro jadę oddać czteroletnie auto na złom. No bo na własną prośbę oddałe angieskie tablie a tym samy ubezpieczenie i wracam do UK. Zostawiam tu żonę i dzieci.Auto szybko odrobię. Dziękuję CI POLSKO. DZIĘKUJĘ CI DOBRA ZMIANO. NIECH WAS PIEKŁO POCHŁONIE ZA TO,ŻE TAK DBACIE O POWRACAJĄCYCH Z EMIGRACJII. NIE WAS SZLAG.

  piotr

  18 gru 18 o 23:09

 11. Dzisiaj PZU zaakceptowało moje 3 lata z uk na aucie z kierowcą po prawie stronie juz na polskich tablicach. Nie płaciłem cła bo poszło na mienie przesiedlencze i cała polisa za OC na AUDI S6 z 4.0 tfsi to 1870zl za rok. I broker powiedział jeszcze żebym jakoś przeżył to a za rok wziął wspolwlasiciela kogoś kto ma zniżki full i będzie jakiś 1000.

  Dla mnie calkiem przyzwoicie. ..

  Mariuzz

  4 sty 19 o 00:08

 12. Mnie PZU też zaakceptowało. Nie są najtańsi ale w omawianym zakresie są w porządku. I podobno szkody likwidują rzetelniej od innych ubezpieczycieli.

  Patryk

  20 lip 21 o 16:41

 13. Rzetelność Twojego ubezpieczyciela OC jest dla Ciebie nieistotna lecz dla tego którego Ty stukniesz (z twojej winy).

  admin

  20 lip 21 o 16:54

Skomentuj