Czym kierować się wybierając ubezpieczenie AC samochodu?
Ubezpieczenie autocasco w Polsce charakteryzuje się znaczącą rozbieżnością w treści ofert (najlepsze polecamy tutaj). Biorąc pod uwagę to, że oferta ofercie nie równa, musimy zwracać baczną uwagę na treść ogólnych warunków ubezpieczenia. Jest to podstawowy dokument określający zasady zawarcia umowy ubezpieczenia oraz szczególnych przypadków, kiedy odszkodowanie w ramach ubezpieczenia AC samochodu jest wypłacane.
Najlepszą drogą do wyboru skutecznego ubezpieczenia autocasco jest oczywiście konsultacja z ekspertem w zakresie rynku ubezpieczeniowego. Jednak biorąc pod uwagę możliwą stronniczość agentów ubezpieczeniowych jako przedstawicieli zakładów ubezpieczeń oraz trudność w dostępie do brokerów ubezpieczeniowych zajmujących się przeciętnym konsumentem, możemy nauczyć się radzić sobie sami.
Przeczytaj też: Odstąpienie od umowy ubezpieczenia AC
Ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się w gąszczu zawiłych przepisów prawnych możemy pokonać wyznaczając sobie podstawowe parametry, których będziemy szukać w ofertach. Czego więc należy szukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia, żeby później nie czuć się oszukanym przez wykupienie złego ubezpieczenia AC?
1) Amortyzacja części
Ubezpieczenie AC samochodu z amortyzacją części daje zakładowi ubezpieczeń uzasadnienie do zmniejszenia wartości wypłaconego odszkodowania o zużycie części mierzone np. w procentach. Dlatego końcowa wypłata jest pomniejszona o amortyzację. Staramy się wybierać oferty ubezpieczenia, które nie zawierają klauzuli o amortyzacji części
2) Franszyza
W ubezpieczeniu autocasco franszyza to pewnego rodzaju limit, poniżej którego odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Możemy wyróżnić dwa rodzaje franszyzy w ubezpieczeniu AC samochodu. Franszyza integralna powoduje, że wszystkie kwoty poniżej wartości franszyzy nie są wypłacane. Franszyza redukcyjna sprawia, że kwota ostatecznego odszkodowania jest obniżona o jej wartość.
Przeczytaj też: Czy ubezpieczyciele w Polsce akceptują do zniżki na OC i AC bezszkodowy przebieg ubezpieczenia za granicą
3) Terytorium ubezpieczenia AC
Zakres terytorialny autocasco to jeden z kluczowych czynników wyboru. Sprawdzenie, na jakich zasadach ubezpieczenie autocasco działa poza granicami Polski to niezbędny krok przy racjonalnym wyborze ubezpieczenia samochodu.
4) Z kradzieżą czy bez?
Ryzyko kradzieży w ubezpieczeniu autocasco często bywa uwzględniane jako osobny produkt. Dlatego koniecznie zwracaj uwagę, czy Twoja polisa zawiera ochronę od takiego ryzyka. Jeśli jest to dla Ciebie kluczowe kryterium wyboru, czasami można znaleźć oferty, które chronią wyłącznie przed szkodą kradzieżową. Rozejrzyj się za takimi lub spytaj swojego pośrednika ubezpieczeniowego o taką możliwość.
Cztery czynniki w wyborze ubezpieczenia AC wymienione powyżej to tylko początek góry lodowej, jednak to właśnie one mogą spowodować największą oszczędność potencjalnego stresu, kiedy okaże się, że przez nasze niedopatrzenie odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone. Dlatego niezależnie od wyboru ubezpieczyciela zawsze warto zwracać na nie uwagę i próbować dostosować je do swoich potrzeb – zarówno samodzielnie, jak i z zaufanym pośrednikiem.
Jeżeli nasz samochód jest ubezpieczony to możemy jeździć ze spokojem na sercu, że jeżeli coś się stanie to szkody po wypadku na pewno zostaną pokryte. Wielu z nas chciałoby mieć taki komfort, lecz nie wiedzą jaką wybrać sumę ]ubezpieczenia AC i przez to nie mogą ubezpieczyć swojego auta. A decyzja jest z pozoru ważna, bo dotyczy czasem tego, co robimy na co dzień. Jeżeli na przykład często jeździmy samochodem, bo na przykład dojeżdżamy do pracy, to będzie to bardzo ważne przy wyborze polisy.
Jeśli wybierzemy stałą sumę ubezpieczenia to wypłata świadczenia będzie odliczana od kwoty na jaką samochód był wyceniany w dniu podpisywania ubezpieczenia. Czyli jeżeli było to na przykład 20 tys złotych, to od tej kwoty będzie odliczana wypłata naszego świadczenia. A więc jest to niezwykle opłacalne, lecz wiąże się z większą wielkością składek, jakie będziemy musieli zapłacić.
Tymczasem jeżeli wybierzemy sumę zmienną to wysokość wypłaty świadczenia będzie wyceniana od kwoty na jaką auto było wyceniane w dniu nieprzewidzianej szkody bądź wypadku. Jest to więc bardziej ryzykowne rozwiązanie, bo jeśli nasze auto było wyceniane w pierwszym przypadku 20 tys, przy zakładaniu polisy, tak już jego wycena w dniu wypadku mogła wynosić 12 tys złotych. Powinniśmy więc przy zakładaniu polisy brać pod uwagę prognozowany spadek ceny naszych czterech kółek. Pamiętając, że młodsze roczniki tracą szybciej na wartości niż starsze.
Kancelista
21 lis 14 o 08:23