Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Po co policja spisuje czyli legitymuje spokojnych ludzi i czy ma do tego prawo

4 komentarze

Pisałem niedawno o tym, czy trzeba nosić z sobą dowód tożsamości a dzisiaj otworzyłem maila z lakonicznym pytaniem mniej więcej jak to tyłowe.

Art. 15 1. 1) Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji stanowi, że policjanci wykonując czynności o których mowa w art. 14 tejże ustawy mają prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. mamy w owym 14 art. odpowiedź, po co legitymują ludzi, czyli ładniej ujmując, w jakim celu:

Przeczytaj też: Wezwanie na policję przychodzi listem poleconym czy zwykłym?

1) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń;
2) poszukiwania osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości, zwanych dalej “osobami poszukiwanymi”
3) poszukiwania osób, które na skutek wystąpienia zdarzenia uniemożliwiającego ustalenie miejsca ich pobytu należy odnaleźć w celu zapewnienia ochrony ich życia, zdrowia lub wolności, zwanych dalej “osobami zaginionymi”

Przeczytaj też: Jak przygotować się na podrzucenie przez policję narkotyków?

Jeżeli nawet nie jesteś poszukiwany ani nie jest poszukiwany nikt podobny do Ciebie (swoja drogą, skojarzenie co do podobieństwa to sprawa względna, subiektywna), nie rozrabiasz, to mogą Cię wylegitymować na przykład prewencyjnie. Ot na wypadek, że jak niebawem dojdzie w tym miejscu, w tej okolicy do zdarzenia kryminalnego, to będą Cię mogli wezwać i przesłuchać aby sprawdzić czy to aby nie ty dopuściłeś się popełnienia czynu zabronionego albo też, czy nie byłeś świadkiem. A zatem – prewencyjnie. I nie dyskutowałbym tylko okazałbym dowód tożsamości aby nie narazić się na formalne nieprzyjemności w tym stratę czasu. Ustawa o Policji nie wymienia konkretnych przypadków, w których policjant może wylegitymować czyli potocznie ujmując, spisać obywatela.

Przeczytaj też: Gdy policja nie chce przyjąć zgłoszenia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 marca, 2016

kategoria policja

Komentarze do 'Po co policja spisuje czyli legitymuje spokojnych ludzi i czy ma do tego prawo'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ja wychodzę na miasto mając włączona nagrywarkę w telefonie. Jakby co to jest dowód w każdej sprawie, także przeciwko policji która bez podania powodu chce spisać. I podąłbym swoje dane nie chcą kłopotów ale później złożyłbym skargę przedkładając dowód z nagrania.

  Jacek

  13 cze 21 o 15:30

 2. Nie mam nic przeciwko prewencyjnemu legitymowaniu, w tym również mnie.

  zazen

  17 lip 21 o 18:46

 3. Z nudy chyba.

  Anonim

  7 lis 22 o 21:40

 4. Mogą dzięki temu wykazać, że patrolowali ulice a nie że siedzieli sobie na przykład w McDonalds. A że spokojnych obywateli niepokoją, to dla nich nieistotne.

  tadam

  8 lis 22 o 07:36

Skomentuj