Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?

Jeden komentarz

Na wstępie polecamy dobre oferty ubezpieczeń OC tutaj

W naszym kraju tylko jedno ubezpieczenie jest obowiązkowe, jeśli jesteśmy właścicielem auta. Jest nim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Jego zadaniem jest ochrona przed skutkami wypadków – jeśli to my bylibyśmy sprawcą, to z polisy ubezpieczeniowej pokryte zostałyby koszty naprawy uszkodzonych przez nas pojazdów, a także koszty rent czy odszkodowań wypłacanych poszkodowanym przez nas osobom. Mało kto jednak wie, że ubezpieczenia OC nie zawsze są identyczne, czasem mogą się od siebie różnić w sposób znaczący.

Przeczytaj też: Czy ubezpieczyciele w Polsce akceptują do zniżki na OC i AC bezszkodowy przebieg ubezpieczenia za granicą

Różnice w zakresie ubezpieczenia

Podstawową różnicą w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej pojazdu są zakresy oferowane przez ubezpieczycieli. Na mocy krajowych przepisów, każdy z ubezpieczycieli oferujących ten produkt musi zagwarantować minimalne warunki określone w ustawie. Minimalne – więc ubezpieczyciele mogą oferować warianty bardziej rozbudowane. Wykorzystują to niektóre firmy ubezpieczeniowe oferując dodatkowe pakiety zawarte w cenie. Wśród nich może być na przykład wystawienie bezpłatnie zielonej karty (szczególnie przydatne dla osób podróżujących w niektóre rejony świata) czy też zaoferowanie samochodu zastępczego nam nawet wtedy, kiedy to my będziemy sprawdzą wypadku. Oczywiście w tej kategorii porównanie jest proste – jeśli któraś firma oferuje nam coś więcej za tę samą cenę, to powinniśmy wybrać polisę ubezpieczeniową która jest bardziej rozszerzona.

Zniżki

Kolejną różnicą która może powodować olbrzymie skutki finansowe są zniżki proponowane na inne produkty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z dodatkowego ubezpieczenia AC, to wykupując je w pakiecie z OC często możemy liczyć na dodatkowe zniżki. Często, choć nie zawsze – czasem lepszym rozwiązaniem jest osobne wykupienie polisy OC w jednym towarzystwie, a AC w innym. Warto też wspomnieć o innych ubezpieczeniach – jak Assistance, ubezpieczenie szyb czy nawet ubezpieczenie domu. Odpowiednie ich połączenie w jedną całość jest w stanie zapewnić olbrzymie zniżki.

Przeczytaj też: Przejście ubezpieczenia OC na nowego właściciela

Jakość obsługi

Ostatnią tu opisywaną kategorią jest oczywiście jakość obsługi klienta. Jest to niezwykle subiektywna kategoria, dlatego trudno szczegółowo podejść do tego tematu. Z jednej strony możemy bazować na dotychczasowych doświadczeniach zarówno nas samych jak i naszych znajomych, z drugiej jednak możemy wykorzystać badania konsumenckie sprawdzające zadowolenie z wybranych ubezpieczycieli. W przypadku powstania szkody to właśnie kontakt z ubezpieczycielem może być najbardziej stresujący.

13 września, 2014

kategoria ubezpieczenia

1 komentarz do 'Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Oferta ubezpieczenia jest generalnie tym korzystniejsza im szerszy jest zakres ubezpieczenia co nie dotyczy ubezpieczenia OC gdyż w jego przypadku zakres jest taki sam, niezależnie od oferty i które im tańsze tym lepsze. Poza więc wspomnianym rodzajem, ubezpieczenie musi być odpowiednio drogie jeśli ma zapewnić całkowitą likwidację powstałej szkody, choć nie musi to oczywiście oznaczać  że im droższe tym lepsze: http://finansowo-prawny.pl/ubezpieczenie-mieszkania-lub-domu/. Tak więc, nie tyle wysokość składki ubezpieczenia jest najważniejsza, a gwarancje jakie w ramach tej składki (w danej ofercie ubezpieczenia) otrzymujemy na wypadek powstania strat, wyszczególnione w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli przy porównywaniu ofert ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na to, co w danej cenie się zawiera.
    Niezwykle ważną kwestią jest jednocześnie przyjęte w ofercie kryterium do wyliczenia należnego odszkodowania. Chodzi o kryterium: 1) wartość odtworzeniowa i 2) wartość rzeczywista. Korzystniejsze jest uwzględnienie wartości odtworzeniowej niż wartości rzeczywistej. Jeżeli np. trąba powietrzna uszkodzi dach naszego ubezpieczonego domu, to przy zastosowaniu kryterium wartości odtworzeniowej powinniśmy otrzymać odszkodowanie umożliwiające na postawienie nowego dachu, czyli właśnie na jego odtworzenie. Jeżeli jednak przyjęto w umowie ubezpieczenia kryterium wartości rzeczywistej, to wypłacone odszkodowanie może być za niskie do tego aby móc odtworzyć dach, ponieważ będzie ono skalkulowane z uwzględnieniem stopnia wcześniejszego zużycia dachu, czyli mniej lub bardziej pomniejszone z tego tytułu.

    Oja

    22 paź 21 o 06:17

Skomentuj