Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zwolnienie z kosztów sądowych a zwolnienie z kosztów egzekucyjnych

komentarze 2

Pytanie: Jeżeli założę przeciwko komuś w sądzie sprawę o zapłatę i sąd na mój wniosek zwolni mnie z kosztów sądowych i jeżeli po otrzymaniu wyroku dłużnik nie zapłaci i będzie konieczna egzekucja komornicza, to jest możliwe, że jeszcze otrzymam zwolnienie z kosztów egzekucji? Chodzi mi o te opłaty o które wołają komornicy z góry żeby raczyli coś zrobić w sprawie.

Odpowiedź: Jeżeli zostanie Pan zwolniony z kosztów sądowych to z automatu to zwolnienie rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne czyli egzekucję komorniczą, zgodnie z art. 771 Kodeksu postępowania cywilnego. Nie będzie Pan musiał więc wnosić o zwolnienie z opłat egzekucyjnych. Proszę tylko pamiętać o tym, ażeby we wniosku o wszczęcie egzekucji zaznaczyć, że sąd zwolnił Pana z ponoszenia kosztów sądowych i na wszelki wypadek (gdyby trafił się niedouczony komornik) proszę napisać też, że zgodnie z owym art. 771 K.p.c. to zwolnienie rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne. Powinien Pan też załączyć postanowienie sądu zwalniające Pana z kosztów sądowych no i oczywiście tytuł wykonawczy który komornik ma egzekwować też musi Pan załączyć, oryginał.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/03/2016

Komentarze do 'Zwolnienie z kosztów sądowych a zwolnienie z kosztów egzekucyjnych'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zatem kto ponosi wówczas zaliczki na wydatki, na przyklad na wycenę nieruchomości przez bieglego, koszty zapytam w zus itp?

    Lech

    13 Mar 16 09:02

  2. Tego nie sprawdzałem ale zapewne nie komornik. Chyba skarb państwa.

    admin

    13 Mar 16 09:26

Skomentuj