Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Grożenie popełnieniem wykroczenia (zanieczyszczenia) – czy jest przestępstwem?

skomentuj

Pytanie: Sąsiad twierdzi, że mój pies załatwia się na trawnik przy furtce do jego posesji i dalej przy płocie. Jest to nieprawda, bo mój pies zawsze załatwia się dalej, w lasku nieopodal. To jest taki człowiek dziwny ten sąsiad, że gdy ma mi coś do przekazania nieprzyjacielskiego (a koty przysłowiowe drzemy z nim od dawna) to nie mówi tego lecz wrzuca liścik do skrzynki, podpisany. I tak też ostatnio napisał: że jeżeli jeszcze jednio guwno (pisownia oryginalna) psie na trawniku przed posesją zobaczy, to nasra mi on osobiście przed furtką u mnie. Moje pytanie, skoro mam dowód to czy jest to groźba karalna – art. 190 kk? Za to grozi nawet dwa lata więzienia, może uspokoiłby się. Obawa że tak zrobi jest uzasadniona. Ja prowadzę w domu agencję ubezpieczeniową i nie tylko ja lub rodzina może w to wdepnąć ale też klienci.

Odpowiedź: Nie no, jak będzie srał przed Pana furtką, to raczej chyba po ciemku, więc to Pan albo członek rodziny w to wdepnie z psem rano wychodząc a nie klient, tak myślę.

Co do meritum natomiast, to muszę Pana zmartwić – groźba sformułowana przez tego sąsiada nie jest przestępstwem. Gdyby tę swą zapowiedź zrealizował, to byłoby wykroczenie określone w art. 145 Kodeksu wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”

Groźba karalna natomiast to grożenie popełnieniem przestępstwa. Art. 190 par. 1 Kodeksu karnego: „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Ewentualna kwestia subiektywnego odczucia niestety nie ma tu znaczenia. Znam osoby które prawdopodobnie z dwojga złego wolałyby aby im ktoś ukradł np. drogi radioodtwarzacz samochodowy (przestępstwo kradzieży) niż gdyby im nasrał (ludzkim gó…nem) przed furtką (wykroczenie tylko).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

26/02/2016

kategoria zastraszanie

Skomentuj