Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Majątek wspólny a wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę i na rachunku bankowym

komentarzy 9

Pytanie: Splajtowałem. Obecnie jest w egzekucji na mnie wyrok na circa 26.000 zł. Podobno jest wysokie prawdopodobieństwo tego że wierzyciel załatwi też klauzulę wykonalności na moją żonę. Liczyłem na to, że dzieli niej będziemy mieli za co w miarę godnie żyć, żona jest bardzo cenionym informatykiem. Wyczytałem jednak, że dochody współmałżonka też są wliczane do majątku wspólnego, czy tak? W takim razie po nadaniu klauzuli wykonalności na nią komornik może wysłać do jej zakładu pracy zajęcie pensji, tak? Czy też będzie jej przysługiwać kwota wolna od zajęcia?

Odpowiedź: Klauzulę na współmałżonka dłużnika nie można „załatwić” w każdym przypadku; jeżeli Pana żona na piśmie nie wyraziła zgody na zaciągnięcie przez Pana długu który teraz jest owym wyrokiem stwierdzony, to nie ma podstaw do nadania klauzuli wykonalności przeciwko żonie co do całego majątku wspólnego. Załóżmy jednak, że klauzula zostanie nadana i odpowiadam na Pana pytanie.

Dochody każdego współmałżonka owszem należą do majątku wspólnego ale nie wierzytelności współmałżonka. Dopóki wynagrodzenie nie zostanie wypłacone Pana żonie, to jest właśnie wierzytelnością. Zakład pracy jest dłużnikiem Pana żony a Pana żona ma w stosunku do zakładu pracy wierzytelność z tytułu wynagrodzenia… Dług oczywiście staje się wymagalny gdy nadchodzi dzień wypłaty. Jeżeli jednak wynagrodzenie żony zostanie już pobrane, to komornik będzie mógł je zająć.

Pytanie: Pensję żona otrzymuje na jej osobiste konto w banku. Czy komornik będzie wtedy mógł je zająć?

Odpowiedź: Moim zdaniem komornik będzie mógł zająć wynagrodzenie znajdujące się na koncie bankowym żony. A propos, bardzo dobre oferty kont osobistych są tutaj. Uważam tak dlatego, że wierzytelności wobec banku z tytułu prowadzenia rachunku bankowego czyli środki na koncie nie są wymienione w art 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego a przepis ten określa co jest majątkiem osobistym współmałżonka.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

25/03/2015

kategoria: komornik,majątek

Komentarze do 'Majątek wspólny a wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę i na rachunku bankowym'

Subscribe to comments with RSS

  1. rachunek bankowy zony chyba nie jest majątkiem wspólnym

    ryszard ochódzki

    25 Mar 15 05:32

  2. Też tak myślałem do wczoraj a nawet byłem tego pewny, ale… art. 33 Kodeksu rodzinnego opiekuńczego zawiera zamknięty że tak powiem zbiór rodzajów składników które są majątkiem osobistym. Środki na koncie bankowym osobistym współmałżonka nie zostały w tym artykule wskazane.

    admin

    25 Mar 15 08:08

  3. …”Liczyłem na to, że dzieli niej będziemy mieli za co w miarę godnie żyć, żona jest bardzo cenionym informatykiem”

    A nie łatwiej po prostu spłacić te 26000 zł i dalej sobie godnie żyć? Jeżeli faktycznie jest cenionym informatykiem to spłata tej kwoty to żaden problem.

    Michał

    25 Mar 15 09:14

  4. On też tak poradziłby komuś ale nie sobie. 😉

    admin

    25 Mar 15 09:20

  5. czyli osobisty rachunek męża to majątek wspólny? to niech żona spróbuje w banku coś o tym koncie się dowiedzieć 🙂

    ryszard ochódzki

    25 Mar 15 12:45

  6. To jest jakby osobna kwestia. Ja opieram się na wspomnianym przepisie w którym rachunek bankowy nie jest wymieniony, choć mowa jest o innych wierzytelnościach. jak nie jest wymieniony, to ja mając klauzulę na żonę dłużnika zażądałbym od komornika znalezienia jej konta bankowego i zajęcia. Ciekawe, jakby się komornik zachował; już we wniosku zacytowałbym art. 33 KRO dowodząc, że ma tam mowy o koncie bankowym a zatem uznać należy, iż środki na koncie współmałżonka można zająć mając nań klauzulę.

    admin

    25 Mar 15 12:59

  7. to ja odwrócę kota ogonem: dłużnik ma samochód kupiony po ślubie, nie ma klauzuli na żonę. czyli wg powyższej teorii nie można egzekwować z samochodu, bo mimo że stoi tylko na dłużnika to jest to majątek wspólny – a przy braku klauzuli na zonę wolno egzekwować TYLKO z majątku osobistego czyli rzeczy wymienionych w art 33 krio. chyba że najpierw dokona się przymusowego sądowego podziału…

    ryszard ochódzki

    25 Mar 15 13:17

  8. No na to wygląda. Już kiedyś do takiego wniosku doszedłem dowiedziawszy się o tym, że wszystko zakupione po ślubie jest wspólne.

    admin

    25 Mar 15 13:47

  9. Innymi słowy wygląda na to, że egzekucja od osoby w stanie małżeńskim to generalnie problem i zwykle tylko z wynagrodzenia za prace można egzekwować.

    admin

    25 Mar 15 13:48

Skomentuj