Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja już spłaconego długu – czy to przestępstwo?

komentarze 2

Pytanie: Niedawno zamieścił Pan na blogu pamietnikwindykatora.pl poradę w sprawie bezprawnej egzekucji komorniczej już spłaconego długu. Chodziło o to, że ktoś dobrowolnie spłacił wyrok a ten już były wierzyciel skierował ten zapłacony wyrok do egzekucji komorniczej. Mam w związku z tym do Pana pytanie, czy takie zachowanie jest przestępstwem?

Odpowiedź: Wedle mojej wiedzy taka niecelowa egzekucja nie jest przestępstwem i to nawet po tym, jak były dłużnik przedstawi komornikowi dowód spłaty długu a komornik byłemu wierzycielowi i ten podtrzyma wniosek egzekucyjny. W mojej ocenie, w kodeksie karnym przynajmniej takie zachowanie tzn. podtrzymanie wniosku egzekucyjnego mimo przypomnienia byłemu wierzycielowi, że dług został spłacony powinno być penalizowane ale jak napisałem wyżej, wedle mojej wiedzy penalizowane nie jest.

Ja sam kiedyś dokonałem dobrowolnej zapłaty sporej sumy po przegraniu wysoce spornej sprawy w sądzie. Zapłaciłem dobrowolnie między innymi dlatego, aby nie ponosić kosztów egzekucji komorniczej. Znając tamtego człowieka któremu zapłaciłem, odczuwam od czasu lekki stres przypomniawszy sobie o tym. Istnieje bowiem niemałe prawdopodobieństwo, że (zwłaszcza jeżeli pogorszy się jego sytuacja finansowa), to ten zapłacony wyrok skieruje do egzekucji komorniczej. Pozostaje mi liczyć tylko na to, że odpis zajęcia mego konta firmowego otrzymam od komornika zanim bank zablokuje środki na koncie i zdążę przelać je na przykład bratu, aby przechował je do czasu sądowego zablokowania przeze mnie takiego niecelowego postępowania egzekucyjnego. Równocześnie starałbym się szybko załatwić u moich kluczowych klientów, aby dokonali przelewu moich należności na inne (nowe) konto bankowe (dobre osobiste konta są tutaj a firmowe tutaj) inż wskazane na fakturze bądź żeby wstrzymali się z przelewem należności. Z załatwieniem tego na czas mógłby być problem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

14/01/2015

Komentarze do 'Egzekucja już spłaconego długu – czy to przestępstwo?'

Subscribe to comments with RSS

  1. próba wyłudzenia, wprowadzenie w błąd komornika – można by próbować

    ryszard ochódzki

    14 Sty 15 17:38

  2. Też nad tym myślałem, ale ten i ów prawnik nie podzielił tej myśli.

    admin

    14 Sty 15 18:39

Skomentuj