Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wiarygodność bankowego potwierdzenia przelewu przesłanego w formacie pdf

komentarzy 9

Pytanie: Chciałabym zapytać, czy przesłane mi mailem przez klienta potwierdzenie przelewu wykonanego z konta w mBanku mogę traktować jako wiarygodne? Przesłał mi je przed chwilą na dowód tego, że zapłacił fakturę proforma i naciska żebym mu już towar wydała (kierowca ma przyjechać dzisiaj). A na koncie te pieniądze będę miała chyba dopiero w poniedziałek jeżeli naprawdę przelew wykonał (pytanie zadane mi w piątek – przyp. admina).

Odpowiedź: Nie wiem, w którym banku ma Pani konto bankowe ale skoro klient już wygenerował w formacie pdf potwierdzenie zrealizowanego przelewu to oznacza, że ten przelew, ujmując potocznie, już wyszedł z mBanku (sam mam konto w mBanku). Pytanie przesłała mi Pani o godzinie 13:04; jeżeli w Pani banku będzie dziś jeszcze sesja przychodząca, to może Pani jeszcze dziś mieć te pieniądze na koncie.

Odpowiadając zaś wprost na Pani pytanie, to co prawda nie jestem znawcą, ale według mnie trudno jest podrobić potwierdzenie przelewu (z mBanku) wygenerowane w formacie pdf, choć dla porównania dobrze byłoby dysponować innym potwierdzeniem przelewu z danego banku.

Tym niemniej, na przykład jeden z parabanków udzielający pożyczek na oświadczenie o dochodach wymaga tego, aby potwierdzenia przelewów (wynagrodzenia) wygenerowane zostały w z systemu transakcyjnego banku klienta w obecności pracownika tegoż parabanku albo aby potwierdzenie przelewu miało formę papierową z pieczęcią banku i podpisem pracownika banku. W tym momencie jednak przypomniałem sobie, jak z dziesięć lat temu lokator któremu moja mama wynajmowała mieszkanie, przedstawił nam potwierdzenie przelewu z pieczęcią banku i z podpisem a okazało się, że przelew nigdy nie wyszedł. Hochsztapler ten miał po prostu kolegę w banku który podrobił potwierdzenie przelewu. Być może różniło się od faktycznych potwierdzeń ale skoro była pieczęć banku, to uwierzyliśmy z mamą. Jak widać więc, w bankach też nie sami kryształowi ludzie pracują i szczerze mówiąc, to dla mnie bardziej wiarygodne jest potwierdzenie w formacie pdf niż papierowe z pieczęcią banku.

A tak w ogóle, to mBank oferuje też przelewy ekspresowe które ponoć po 15 minutach są na koncie bankowym odbiorcy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.2]

10/01/2015

kategoria: banki

Komentarze do 'Wiarygodność bankowego potwierdzenia przelewu przesłanego w formacie pdf'

Subscribe to comments with RSS

 1. przelewy ekspresowe w mBanku to nic innego jak bluecash. Dostępny również w innych bankach (nie wszystkich) tyle, że nie z poziomu serwisu transakcyjnego banku tylko przez stronę bluecash.
  mBank się chwali tym jak by nie wiem jaką innowację wprowadzili. Sam korzystam z tego będąc w WBK i przesyłam kasę na PKO BP żony. Gwoli ścisłości dodam, że przelew wcale nie idzie 15min tylko max minutę.

  Anonim

  10 Sty 15 09:43

 2. Na forum mBank czytałem, że komuś w ogóle nie wyszedł ten niby ekspresowy i nie doszedł do odbiorcy i to ponoć nie odosobniony przypadek.

  admin

  10 Sty 15 10:08

 3. Programów do których “wkładasz” plik pdf, on go rozszyfrowuje i zmieniasz na nim co chcesz są tysiące, dlatego przy braniu kredytów firmowych zazwyczaj proszą żebyś w banku na ich komputerze generował wydruki pdf, opłat Zusów, Podatków, itp.

  xxx

  10 Sty 15 10:46

 4. W internecie znalazłem opinie takie, że pliku w formacie pdf nie da się podrobić ale są i inne. Jak wspomniałem, ja znawcą nie jestem.

  admin

  10 Sty 15 11:22

 5. Potwierdzenie z mbanku jest nie do podrobienia. Jako jeden z nielicznych banków stosuje podpis cyfrowy. Jakiekolwiek zmiany w potwierdzeniu przelewu uszkadzają ten podpis.
  Wiochą jest to, że inne banki tego nie stosują.
  Są dziady jednym słowem.

  milew

  10 Sty 15 11:44

 6. kazdego pdf przerobisz graficznie

  ryszard ochódzki

  10 Sty 15 20:12

 7. Tylko co z tego wyjdzie…

  admin

  10 Sty 15 20:23

 8. Przerobisz ale ten mbankowy od razu widać, że robiony był bo nie będzie miał poprawnego podpisu.

  milew

  10 Sty 15 20:54

 9. oj zdziwiłbyś się co z tego wyjdzie…
  a jaki to podpis jest na mbankowym pdf? pytam bo nie wiem

  ryszard ochódzki

  11 Sty 15 00:32

Skomentuj