Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcie rachunku bankowego

Brak komentarzy

Pytanie: Porozumiałem się z wierzycielem, że on złoży do komornika wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, abym mógł swobodnie prowadzić firmę co dotyczy w zasadzie wystarczy że tylko swobodnego mojego konta firmowego i dzięki temu mógłbym spłacić dług. Komornik postępowanie egzekucyjne i owszem zawiesił ale praktycznie niczego to nie zmieniło, ponieważ konto bankowe dalej mam zajęte. Dodzwonienie się do komornika jest niemożliwe, odpowiedzi na maila z zapytaniem dlaczego tak jest, też nie mam. Wysłałem zatem pismo pocztą polecona ale minęły cztery tygodnie i też nic nie przyszło. Komornik jest z miasta odległego o jakieś 300 kilometrów. Może Pan mi doradzi co mam zrobić, żeby komornik zwolnił mi ten przeklęty rachunek bankowy?

Odpowiedź: Zwolnienia rachunku bankowego nie uzyska Pan poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego w takiej sytuacji albowiem czynności egzekucyjne dokonane przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego pozostają w mocy. No chyba, że sąd uchyla te czynności ale to nie w takiej sytuacji o której Pan pisze.

To wierzyciel musi wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie pana rachunku bankowego i komornik wówczas musi zwolnić rachunek bankowy. I nie jest do tego konieczne zawieszanie postępowania egzekucyjnego. Nie ma Pan więc po co pisać i jechać do komornika tylko proszę poprosić wierzyciela aby zrobił, jak wyżej zasugerowałem. We wniosku wierzyciel powinien na wszelki wypadek określić o który rachunek bankowy chodzi.

Jeżeli natomiast postępowanie egzekucyjne jest zawieszone a rachunek bankowy nie został zwolniony, to wpływy na konto są przez bank przekazywane komornikowi tak, jak dzieje się to w trakcie toczącej się egzekucji. Z tą różnicą, komornik nie przekazuje wierzycielowi tych środków lecz przekazuje je do depozytu sądowego. Warto zatem założyć sobie nowe konto. Dobre konta firmowe są tutaj a osobiste tutaj.

11 stycznia, 2015

Skomentuj