Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rodzaje lokat bankowych

skomentuj

Usługi bankowe dla Polaków stają się nieodłącznym elementem życia codziennego. Bez zażenowania korzystamy z kart kredytowych, kont oszczędnościowych, kredytów gotówkowych czy odnawialnych. Jednocześnie dużą część naszych oszczędności kierujemy do banków na lokaty i rachunki oszczędnościowe. Warto więc poznać lokaty, które są oferowane przez krajowe instytucje finansowe – jest ich wiele i potrafią się bardzo od siebie różnić. Dokładne wyjaśnienie podstawowych informacji na temat poszczególnych lokat da nam szansę na łatwiejszy i szybszy wybór produktów, które są idealnym rozwiązaniem właśnie dla nas. Dzięki takiej wiedzy będziemy w stanie lepiej reagować na podejrzane oferty pracowników banku, a te ciekawe zdecydowanie szybciej zostaną przez nas zauważone.

Lokata terminowa – to podstawowy produkt bankowy znany Polakom od wielu lat. Jest to umowa między bankiem a osobą fizyczną (lub przedsiębiorstwem czy jednostką samorządu terytorialnego) na mocy której przekazujemy pieniądze bankowi. On może przez określony czas swobodnie nimi zarządzać i z tych pieniędzy udzielane są między innymi kredyty. W zamian za przekazanie gotówki do banku jesteśmy wynagradzani odsetkami, które w obecnej sytuacji gospodarczej wynoszą kilka procent w skali roku. Są one jeszcze obciążane podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19%, jednak niektóre rodzaje lokat mogą być z tego powodu zwolnione – ze względu na podstawę prawną ich powstania.

Lokata strukturyzowana – jest połączeniem opisanej powyżej lokaty terminowej z możliwością osiągnięcia wysokich zysków na ryzykownych inwestycjach. Niewielka część pieniędzy które wpłacamy do banku jest przeznaczana właśnie na takie instrumenty finansowe, które w sprzyjających warunkach mogą poprawić rentowność naszej lokaty nawet o kilkanaście procent. Jeśli to zaś się nie uda, to otrzymujemy jedynie pieniądze które wpłaciliśmy, czasem powiększone o niewielkie odsetki. Możemy więc otrzymać je na poziomie niższym niż od zwykłej lokaty terminowej lub zdecydowanie wyższe – w zależności od tego, jak przebiegnie nasza inwestycja.

Polisolokata – to w miarę nowy produkt oferowany przez banki we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Choć nazwa sugeruje, że jest to produkt bankowy, to polisolokaty są tak naprawdę produktami ubezpieczeniowymi i podlegają gwarancji nie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ale właśnie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ze względów prawnych nie ponosimy kosztów podatku od zysków kapitałowych od tego typu inwestycji przez co polisolokata staje się bardzo popularnym produktem oferowanym przez banki.

Lokata jednodniowa – jeszcze niedawno był to jeden z najbardziej popularnych sposobów pomnażania pieniędzy w bankach – dzięki możliwości uniknięcia konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Spowodowane to było tym, że naliczone każdego dnia odsetki nie przekraczały kwoty 2, 5 złotego co jednocześnie powodowało brak konieczności zapłaty podatku. Jednak od kwietnia 2012 roku nastąpiły zmiany w prawie podatkowym i lokaty jednodniowe zdecydowanie straciły na popularności.

Lokata walutowa – dla osób posiadających oszczędności w walutach zagranicznych niektóre banki w naszym kraju oferują produkty oszczędnościowe w euro, funtach brytyjskich czy nawet koronach norweskich. To ciekawe rozwiązanie dla osób posiadających dochody w tych walutach. Choć odsetki nie są wysokie, to liczy się bezpieczeństwo przechowywania pieniędzy. Lokaty walutowe mogą też być ciekawą alternatywą dla przechowywanie pieniędzy przez osoby spłacające kredyty walutowe – zakupienie po niskim kursie franków szwajcarskich i umieszczenie ich na lokacie w czasie osłabienia złotówki może dać nam znaczące oszczędności.

Lokata rentierska – to produkt szczególnie polecany osobom starszym lub tym, których oszczędności wynoszą co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taki jest bowiem próg otwarcia lokaty rentierskiej. Jej podstawową zaletą jest to, że czas trwania jest długi a wypłacane nam co jakiś okres (zazwyczaj co kwartał) odsetki mają charakter dodatkowych dochodów przeznaczanych na codzienne wydatki. Minusem tego produktu jest to, że w czasach wysokiej inflacji szybko możemy skonsumować odsetki a kapitał zdecydowanie straci na wartości.

Lokata progresywna – jest jeszcze ciekawszą konstrukcją, niż wszystkie produkty opisane powyżej. Lokata progresywna swój czas trwania ma podzielony na kilka okresów. W każdym z nich oprocentowanie z nich jest inne i rośnie. Może być więc tak, że lokata w pierwszym miesiącu oprocentowana jest na poziomie 2% w skali roku by w 12 miesiącu osiągnąć 12%. W ten sposób powstaje atrakcyjny dla klienta produkt dający szansę na zyskanie wysokich odsetek.

Wrzesień 18th, 2014 at 6:04 am

kategoria: depozyty bankowe

Skomentuj