Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieszczęście w szczęściu nieszczęścia

skomentuj

Taki mail:  Chciałbym skorzystać z usług Państwa firmy . Przedstawię swoją sprawę. Jak wielu innych mam problem z odzyskaniem długu od znajomej . Pod koniec 2009 r. pożyczyłem jej 5000 zł ( pożyczka była bez pisemnej umowy ). Miała zwrócić ją w ciągu kilku miesięcy . Niestety nie zrobiła tego, ciągle przekładała terminy spłaty. Po jakimś czasie jeszcze dwukrotnie zwróciła się do mnie z prośbą o udzielenie pożyczek ( 800 zł i 1400 zł , również bez pisemnej umowy ). Łączna suma wyniosła więc 7200 zł . Do końca 2011 r. z tej kwoty udało mi się odzyskać 2400 ( z wielkimi oporami , uważała że robi mi łaskę tym iż pamięta że jest mi winna pieniądze ) . Do spłaty pozostało jej więc 4800 zł . Pod koniec grudnia 2011 ponownie poprosiła mnie o pożyczkę .

Tym razem miało to być 1500 zł . Zgodziłem się na nią pod warunkiem , iż tym razem spiszemy umowę w której potwierdzi pożyczkę na całą kwotę tj. 6300 zł  (4800 zł które pożyczyła wcześniej oraz 1500 zł które chciała teraz pożyczyć ). Znajoma zgodziła się na to. Napisała umowę w której potwierdziła przyjęcie 6300 zł ( skan umowy w załączniku ). Wg. tej umowy do końca marca 2012 miała mi zwrócić 1800 zł a pozostałą kwotę spłacać w comiesięcznych ratach po 100 zł ( raty płatne do końca miesiąca ) . Gdy przyszedł czas spłaty pierwszej raty , zamiast 1800 zł dostałem od niej przelew na 800 zł ( po czasie , również z wielką łaską ) . Nie wywiązała się również umowy co do comiesięcznych rat . Ciągle słyszę z jej strony jakieś wymówki , cały czas coś jej stoi na przeszkodzie w wykonaniu przelewu , twierdziła raz nawet iż właśnie wykonała przelew (oczywiście nigdy o do mnie nie dotarł ). W związku z tym mam do Państwa pytanie . Czy nie podjęliby się Państwo windykacji należności ( na dzień dzisiejszy jest to kwota 5500 zł . ) ? Jeżeli tak , to jakby to wszystko wyglądało w praktyce ( czas , procedury , czynności , koszta itd. ) ? Nadmienię iż znajoma jest rozwódką , osobą samotnie wychowującą 5-letnie dziecko.  Mieszka w Wałbrzychu, jest zatrudniona na pełny etat .\

„Nieszczęście” to pożyczka niezwrócona. „Szczęście” (i to spore) w tym „nieszczęściu” to to, że podpisała oświadczenie, że jest Ci winna pieniądze. A gdy otworzyłem załącznik w mailu od Ciebie to odkryłem kolejne „nieszczęście” – w tym oświadczeniu brakuje mi zapisu zgodnie z którym możesz zażądać spłaty całości pożyczki jeżeli ona nie spłaci choć jednej raty. Oznacza to, że na dzień dzisiejszy można windykować od niej tylko 400 złotych i co miesiąc kolejne 100 złotych – niespłaconą ratę. Ja 400 złotych na pewno nie będę windykował.

kategoria: pożyczki prywatne

Skomentuj