Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak udowodnić przedawnienie kredytu”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak udowodnić przedawnienie kredytu”. Roszczenia z tytułu kredytów przedawniają się z upływem trzech lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia wymagalności roszczenia czyli w przypadku kredytu – od terminu płatności raty kredytu. Jeżeli minęły trzy lata od terminu płatności raty a brak jest tytułu wykonawczego, to roszczenie jest przedawnione.

W przypadku kredytów bankowych zarzut przedawnienia będziesz mógł podnieść dopiero w powództwie przeciwegzekucyjnym, kiedy komornik poinformuje Cię o wszczęciu egzekucji, bo banki same wystawiają tytuł egzekucyjny a sąd nadaje temu klauzulę wykonalności bez informowania o tym kredytobiorcy. W przypadku kredytów bankowych to jest tak, że wystawienie przez bank bankowego tytułu egzekucyjnego nie przerywa biegu przedawnienia ale wystąpienie do sądu o nadanie klauzuli wykonalności – przerywa bieg przedawnienia. Jeżeli jednak jeszcze przed wystąpieniem o nadanie klauzuli roszczenie był już przedawnione, to Ty właśnie będziesz mógł wnieść powództwo przeciwegzekucyjne podnosząc zarzut przedawnienia. Mamy teraz przypadek przedawnionego kredytu ale z firmy pożyczkowej czyli dokładniej: pożyczki pozabankowej. Przedawniony, ale ściągamy, bo dług jest, to nic że przedawniony. Typowo windykacyjna egzekucja a nie komornicza.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

31/03/2012

kategoria przedawnienie

Komentarze do '„jak udowodnić przedawnienie kredytu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak udowodnić przedawnienie kredytu”'.

  1. Zdanie „Jeżeli minęły trzy lata od terminu płatności raty a brak jest tytułu wykonawczego, to roszczenie jest przedawnione.” nie jest do końca prawdziwe, ponieważ bieg przedawnienia przerwie założenie sprawy w sądzie.

    darek

    5 Sty 14 01:27

  2. No tak.

    admin

    5 Sty 14 07:16

Skomentuj