Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak udowodnić przedawnienie kredytu”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak udowodnić przedawnienie kredytu”. Roszczenia z tytułu kredytów przedawniają się z upływem trzech lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia wymagalności roszczenia czyli w przypadku kredytu – od terminu płatności raty kredytu. Jeżeli minęły trzy lata od terminu płatności raty a brak jest tytułu wykonawczego, to roszczenie jest przedawnione.

W przypadku kredytów bankowych zarzut przedawnienia będziesz mógł podnieść dopiero w powództwie przeciwegzekucyjnym, kiedy komornik poinformuje Cię o wszczęciu egzekucji, bo banki same wystawiają tytuł egzekucyjny a sąd nadaje temu klauzulę wykonalności bez informowania o tym kredytobiorcy. W przypadku kredytów bankowych to jest tak, że wystawienie przez bank bankowego tytułu egzekucyjnego nie przerywa biegu przedawnienia ale wystąpienie do sądu o nadanie klauzuli wykonalności – przerywa bieg przedawnienia. Jeżeli jednak jeszcze przed wystąpieniem o nadanie klauzuli roszczenie był już przedawnione, to Ty właśnie będziesz mógł wnieść powództwo przeciwegzekucyjne podnosząc zarzut przedawnienia. Mamy teraz przypadek przedawnionego kredytu ale z firmy pożyczkowej czyli dokładniej: pożyczki pozabankowej. Przedawniony, ale ściągamy, bo dług jest, to nic że przedawniony. Typowo windykacyjna egzekucja a nie komornicza.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

31/03/2012

kategoria: przedawnienie

Komentarze do '„jak udowodnić przedawnienie kredytu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak udowodnić przedawnienie kredytu”'.

  1. Zdanie „Jeżeli minęły trzy lata od terminu płatności raty a brak jest tytułu wykonawczego, to roszczenie jest przedawnione.” nie jest do końca prawdziwe, ponieważ bieg przedawnienia przerwie założenie sprawy w sądzie.

    darek

    5 Sty 14 01:27

  2. No tak.

    admin

    5 Sty 14 07:16

Skomentuj