Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik zgłasza do prokuratury”

skomentuj

Ktoś (myślę, że jakiś dłużnik) zapytał w wyszukiwarce – „czy komornik zgłasza do prokuratury”. Jeżeli chodzi o zgłoszenie wyłudzenia albo ukrywania majątku i udaremniania egzekucji przez dłużnika, to nie. Może jednak komornik zasugerować wierzycielowi którego sprawę prowadzi, rozważenie powiadomienia organów ścigania.

I tak też, kiedyś komornik napisał mi jako wierzycielowi coś w rodzaju „Przeciwko dłużniczce prowadzonych było w tutejszej kancelarii kilkadziesiąt bezskutecznych postępowań egzekucyjnych. Zaciągając zobowiązanie będące przedmiotem niniejszej egzekucji, dłużniczka prawdopodobnie wiedziała, że nie dokona zapłaty”. No, a jak ktoś zaciąga dług wiedząc, że nie zapłaci, to jest właśnie wyłudzenie – oszustwo.

Innym razem jedna pani komornik napisała mi coś w rodzaju „Licytacja pojazdu nie doszła do skutku ponieważ dłużnik po raz kolejny nie podstawił pojazdu na miejsce licytacji. Takie postępowanie wydaje się wypełniać znamiona przestępstwa określonego w art. 300 kk; ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

21/12/2011

kategoria: komornik

Skomentuj