Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik nie zaksięgował faktury

komentarze 3

Taki tytułowy tekst właśnie „dłużnik nie zaksięgował faktury” ktoś wpisał w Google i trafił na mojego bloga. Ludzie przywiązują zbyt dużą wagę do zaksięgowania / niezaksięgowania faktury przez dłużnika. Po pierwsze, zaksięgowana faktura nie jest niezbitym dowodem w sądzie na powstanie zobowiązania, zapoznałem się z takim stanowiskiem sądu w pewnym uzasadnieniu wyroku oddalającym powództwo. Po drugie, niezaksięgowana faktura nie jest niezbitym dowodem na to że długu nie ma, to oczywiste. Co z tego jeżeli dłużnik nie zaksięguje faktury zakupu którą podpisał a na dodatek wierzyciel ma dokument wz z jego podpisem że towar otrzymał…

P.S. Od czasu do czasu trafia się „cwaniak” co chce zlecić windykację nijak nie udokumentowanej wierzytelności i podpuszcza – że on ma z pewnych źródeł informację o tym iż dłużnik zaksięgował fakturę. Mówię mu wówczas w cywilizowany sposób, że nic z tego, nawet nie chce mi się pytać, co to za super agentów ma którzy mają dostęp do księgowości dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4.2]

30/03/2011

kategoria dowody

Komentarze do 'Dłużnik nie zaksięgował faktury'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik nie zaksięgował faktury'.

 1. Już kiedyś pisałem w komentarzu o takim moim kliencie, który używał właśnie „zaksięgowania faktury u dłużnika” jako (jedynego) dowodu istnienia wierzytelności. Ciężko jest przekonać, że to żaden dowód. A jak udowodnić fakt zaksięgowania? „Niech sąd sprawdzi, przecież może” lol 🙂

  kolega po fachu

  30 Mar 11 07:04

 2. No nie jest tak źle, zaksięgowanie faktury to okoliczność która wskazuje, że dłużnik uznał wierzytelność i odliczył podatek VAT. Sąd występuje o rejestr VAT który dłużnik zobowiązany jest przedstawić. Oczywiście prawdopodobnie jako samodzielny dowód może to być za mało, ale w kontekście innych okoliczności może mieć istotne znaczenie dla oceny sprawy przez sąd.

  Mądry

  30 Mar 11 07:21

 3. Fakt zaksięgowania faktury to wg mnie zaledwie dowód pośredni. Jako samodzielny dowód to zdecydowanie za mało, chyba, że ujawni się dodatkowe okoliczności potwierdzone dowodami – zarówno takimi pośrednimi jak i samodzielnymi.
  W toku postępowania dowodowego musi być po prostu udowodnione to o co nam chodzi – a nie tylko uprawdopodobnione, bo to etap faktów i dowodów te fakty potwierdzających.

  Rex

  30 Mar 11 07:42

Skomentuj