Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik daje fory dłużnikowi, czyli zajęcie rachunku bankowego

komentarze 83

Uwaga. Poniższa treść (czyli drugi i trzeci akapit) została opublikowana w styczniu 2011 roku i już nie jest tak aktualna gdyż we wrześniu 2016 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące egzekucji z rachunków bankowych. Z racji tego polecam zapoznanie się z wpisem: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego – komornik szybszy od dłużnika.

Bezskuteczna egzekucja komornicza. Udaje nam się namierzyć (poprzez prowokację, kiedyś osobny temat poświęcę tej, całkiem prostej, metodzie) nowe konto firmowe dłużnika na którym „na bank” są środki pieniężne z działalności gospodarczej. Albo konto osobiste, też tak może być. Wysyłamy do komornika wniosek o zajęcie tegoż konta. Komornik zajmuje konto. Czekamy na kasę. Po miesiącu zniecierpliwiony dzwonię do komornika i pytam, co jest, dlaczego nie ma kasy. Komornik odpowiada że jest odpowiedź z banku iż konto jest puste. Zaczynam drążyć temat, jak to możliwe. I już wszystko wiem, ręce opadają.

Komornik wysyłając zajęcie konta do banku ma obowiązek RÓWNOCZEŚNIE wysłać i odpis zajęcia dłużnikowi, przez co po prostu umożliwia mu wycofanie środków z konta zanim bank zablokuje je… Przykład. Dłużnik ma konto w mBanku i mieszka w Szczecinie a egzekucję prowadzi komornik też ze Szczecina. Natomiast siedziba mBanku (w BRE Banku) jest … w Łodzi. Pytanie za 10 punktów. Jeżeli komornik ze Szczecina wyśle tego samego dnia odpis zajęcia do dłużnika w Szczecinie i zajęcie do banku w Łodzi, to kto wcześniej otrzyma pismo, dłużnik czy bank? No właśnie. I co zrobi dłużnik otrzymawszy odpis zajęcia? Dłużnik uchylający się przed egzekucją komorniczą, który niezbyt przejął się, że tak nie wolno robić. Założy czym prędzej nowe konto firmowe nie wychodząc z domu a jest w czym wybierać; polecam konta firmowe tutaj a osobiste tutaj.

Komentarze do 'Komornik daje fory dłużnikowi, czyli zajęcie rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dłużnik na 18000zł. Poszło zajęcie komornicze do kilkudziesięciu banków (praktycznie wszystkie ogólnopolskie oprócz spółdzielczych). W jednym z nich pieniądze się znalazły, odzyskane w 100%, więc nieraz polecam tę metodę.

  Niedługo będę próbował zajęcia we wszystkich biurach maklerskich (jest ich trochę mniej), bo dłużnik z typu takich, co to mogą mieć akcje spółki giełdowej.

  W sprawie uprzedzania dłużnika – art. 889kpc nie nakazuje wysłania informacji do dłużnika „równocześnie”, tym samym uważam, że sprytny komornik może opóźnić zawiadomienie o kilka dni (czas poczty, czas reakcji banku).

  kolega po fachu

  9 Sty 11 o 11:23

 2. Hm, w 2006 roku było komercyjnych banków 55 jak podaje Bankier http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-jest-bankow-w-Polsce-1436489.html teraz pewnie jest więcej. A spółdzielczych 600. A konta miewają czasem właśnie w spółdzielczych.

  admin

  9 Sty 11 o 22:03

 3. Może i mają w spółdzielczych. Nawet jeśli, to dłużnik ze Szczecina raczej nie ma konta w BS w Karczewie, więc można te kilkanaście-kilkadziesiąt (?) banków ze Szczecina i okolic też wziąć pod uwagę, aczkolwiek nigdy tak nie robiłem.

  kolega po fachu

  9 Sty 11 o 23:14

 4. Mamy w tej Polsce łebskich… oj, mamy

  ahahah

  9 Sty 11 o 11:56

 5. § 2. Równocześnie komornik przesyła wierzycielowi odpis zawiadomienia przesłanego do banku.

  I komornicy (często) tak to interpretują, rozmawiałem z kilkoma, że muszą wysłać tego samego dnia.

  admin

  9 Sty 11 o 12:06

 6. Przecież dłużnik to nie wierzyciel. Do dłużnika tyczy się inny paragraf i tam nie ma określenia „równocześnie”.

  Ostatecznie do banku można wysłać priorytet, a do dłużnika ekonomiczny 😉

  W ostateczności można wywodzić, że zajęcie jest dokonane z chwilą dostarczenia pisma, a jak bank blokuje środki następnego dnia, to odpowiada za powstałą w ten sposób szkodę.

  kolega po fachu

  9 Sty 11 o 12:09

 7. A tak, mój błąd. Tym niemniej oni wysyłają równocześnie (wielu z nich) czasem któremuś zwracałem uwagę co może się stać, do do nich to nie bardzo dociera. I powołują się na tenże art. Czy jest to błędna interpretacja, to nie jestem tego pewien; zacytowany fragment zawierający „równocześnie” i odnoszący się do powiadomienia wierzyciela może oznaczać że czynności o których mowa wyżej a więc i powiadomienie dłużnika, dokonywane są równocześnie.

  admin

  9 Sty 11 o 12:32

 8. P.S. Pełne brzmienie

  „§ 1. W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy komornik ogólnej właściwości dłużnika:

  1) przesyła do oddziału lub innej jednostki organizacyjnej banku, w którym dłużnik posiada rachunek bankowy, w tym rachunek bankowy obejmujący wkład oszczędnościowy, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika, wynikającej z posiadania rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy, do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności, lecz przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w wypadku niewskazania rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy;

  2) zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy, doręczając mu odpis tytułu wykonawczego i odpis zawiadomienia, skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy.

  § 2. Równocześnie komornik przesyła wierzycielowi odpis zawiadomienia przesłanego do banku.”

  Czyli, można interpretować tak, że wysyła dłużnikowi równocześnie z wykonaniem obu czynności wyżej.

  admin

  9 Sty 11 o 12:43

 9. Jacyś „dziwni” ci opisywani komornicy. Ja do tej pory wielokrotnie spotykałem się wyłącznie z sytuacjami, gdy bank dostawał duuużo wcześniej tytuł niż (lub wcale – sic!) dłużnik.

  wilemm

  15 Sty 11 o 19:39

 10. Witam
  Komornik zająl mi konto firmowe bez powiadomienia mnie o tym fakcie. Dodatkowo spowodował podwojenie mi salda debetowego (konto od kilku miesięcy jest na saldzie ujemnym!). Jednorazowo zajęli mi ponad 13 tys zł – to normalne???!!!
  Prosze o pomoc i wyjasnienia

  Chris

  19 maja 11 o 15:33

 11. Witam,

  Komornik ma obowiązek wysłać odpis zajęcia konta także do dłużnika. Może nie odebrałeś poleconego?

  Bank wykona zajęcie komornicze na koncie dłużnika zgodnie z poleceniem komornika. Jeżeli dłużnik ma na koncie firmowym np. 10.000 zł. a dług wynosi 100.000 zł., to po zajęciu na koncie pojawi się „-90.000 zł.” niezależnie od tego czy / jak wysoki debet dłużnik ma przyznany. Każdy wpływ na konto np. od kontrahenta, będzie powodował zmniejszenie tego ujemnego salda a wpłata będzie przekazana komornikowi.

  admin

  19 maja 11 o 16:34

 12. a u mnie w lutym skarbówka skrobnęła sobie z mojego mbanku 212 zł z mandatu i do tej pory ta kwota jest w zawieszeniu.. w saldzie jest a w dostępnych nie ma.. i teraz dostałem drugi list ze skarbówki że mam przelać im pieniądze itd.. no to poszedłem wyjasniac że przecież jedną kasiore już mi zajęli.. to pani poborca(poborczyni?) skarbowa stwierdziła że musze poprosić bank żeby zwolnił mi wreszcie tą kase z lutego i przelał na konto urzedu skarbowego..

  Kacper

  14 Lip 11 o 01:25

 13. Zajęcie konta przez komornika jest efektywne może w co trzecim wypadku. Firmy spodziewające się egzekucji „prewencyjnie” zakładają nowe rachunki firmowe tak co miesiąc na przykład.

  Anonim

  1 maja 12 o 19:16

 14. Mam konto w banku ING. Czy ktoś wie czy w tym banku procedura zajęcia komorniczego w ING jest taka sama?

  Justyna

  1 maja 12 o 20:55

 15. W każdym banku zajęcie rachunku przebiega tak samo, bo procedurę narzuca kodeks postępowania cywilnego a nie procedury wewnątrzbankowe.

  admin

  1 maja 12 o 21:27

 16. A mi komornik zablokował konto bankowe Inteligo bez zawiadomienia. Minął już prawie tydzień od założenia blokady a pisma jak nie było – tak nie ma. Czy komornik miał do tego prawo? Czy można zażądać od niego okazania dowodu nadania listu poleconego i w przypadku stwierdzenia, że pismo poszło do mnie (o ile poszło) później, niż do banku czy można złożyć skargę na czynność komornika?

  max

  11 maja 12 o 12:11

 17. Komornik miał obowiązek wysłać Ci zawiadomienie, więc jeśli tego nie zrobił, to zapewne można wnieść na niego skargę do prezesa sądu rejonowego przy którym to sądzie komornik działa. Wcześniej można oczywiście zadzwonić do komornika i zapytać, czy ma potwierdzenie wysyłki. Możliwe bowiem, że wina jest po stronie poczty.

  Tylko że nawet jeżeli komornik nie zawiadomił Cię o zajęciu, to nie wydaje mi się aby Ci wrócili pieniądze na konto, żeby było wznowienie. 😉 Pewności jednak nie mam.

  admin

  11 maja 12 o 12:31

 18. jakie fory komornik uchyla zajecie bo kwota została załacona, ale zapomina wysłać powiadomień o uchyleniu do kontrachentów i nadal kontrachenci potracaja należnośc , która defakto została już komornikowi załacona skandal

  Anonim

  19 Cze 12 o 20:27

 19. Ja nieraz otrzymałem od komorników cofnięcie zajęcia wierzytelności (której dłużnik u mnie nie miał, tak na marginesie…)

  admin

  19 Cze 12 o 20:37

 20. No pięknie, ale kto w przypadku cofnięcia zajęcia płaci za opłaty bankowe które naliczają banki za obsługę takich przelewów? Skoro egzekucja została cofnięta, a więc niezgodna z prawem, to dlaczego ex. „dłużnik” ma płacić kilkaset złotych takich opłat?

  Przemek

  4 Lip 12 o 21:35

 21. Jeżeli kontrahenci byłego dłużnika (niepowiadomieni przez komornika o zakończeniu egzekucji) przesyłają komornikowi wierzytelności, to problemu nie ma, bo komornik po prostu zwróci je i kosztów z tego tytułu były dłużnik nie poniesie. Nie wiem tylko, komu zwróci, czy byłemu dłużnikowi, czy jego dłużnikowi który dokonał spłaty na konto komornika.

  admin

  4 Lip 12 o 22:00

 22. Co zrobić jeżeli jest się wierzycielem i chce sie dług od dłużnika prawie od dwóch lat postępowania komornika nie przynoszą skutków? Dłużnikowi ostatnio komornik wszedł na konto a po kilku dniach się okazało że nie ma środków na koncie. Czy komornik może jakoś z tego konta ściągnąć pieniądze chociaż konto jest puste?

  Ewa

  21 Sie 12 o 18:02

 23. Jak ma ściągnąć pieniądze z pustego konta? Nie da rady. To nie przymierzając tak, jakby ktoś chciał nalać wódki z flaszki którą ktoś wcześniej opróżnił. A tak poza tym, to nie da się odpowiedzieć konkretnie, co zrobić – za mało (zero) informacji o sprawie, o dłużniku.

  admin

  21 Sie 12 o 18:36

 24. A czy jest możliwość jakakolwiek aby odzyskać pieniądze od dłużnika, pomimo kilku licytacji i zajęcia konta bankowego? Jak do tej pory nie ma żadnych rezultatów ze strony komornika. Kiedyś dłużnik był właścicielem firmy na dzień dzisiejszy z tego co się orientuje wszystko co miał przepisał na różnych członków rodziny no i na pewno komornik nie ma za bardzo z czego ściągnąć długu. Z tego co słyszałam po jakimś czasie komornik może umorzyć egzekucję a tego bym nie chciała.

  Ewa

  21 Sie 12 o 20:13

 25. Skoro przepisał majątek na rodzinę i firmy już zapewne nie prowadzi, to pewnie nie zakłada nowych kont bankowych więc skuteczna egzekucja z konta nie wchodzi w grę. Jeżeli udałoby się ustalić, które składniki majątku przepisał na rodzinę, to sądownie można by unieważnić te czynności dłużnika względem Ciebie. Chodzi o tzw. skargę pauliańską. Wówczas komornik mógłby na Twój wniosek poprowadzić egzekucję z tych składników majątku. Samo umorzenie egzekucji to drobiazg, to nie jest umorzenie długu. Choćby nawet na drugi dzień po umorzeniu albo jeszcze tego samego dnia możesz znów złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

  admin

  21 Sie 12 o 20:56

 26. A czy można do sądu po tych dwóch latach wystąpić o naliczanie odsetek? Jeżeli chodzi o mnie to ciężko się dowiedzieć o to co on komu zapisał ponieważ, znajomi jego i moi nie chcą mi udzielać żadnych informacji o nim. Domyślam się tylko że na pewno jakąś część zapisał żonie może dzieciom.

  Ewa

  21 Sie 12 o 21:18

 27. W pozwie nie wnioskowałaś o zasądzenie odsetek?

  admin

  21 Sie 12 o 21:24

 28. No właśnie nie. Dopiero po fakcie o tym pomyślałam i dlatego się zastanawiam czy już nie jest za późno?

  Ewa

  21 Sie 12 o 21:56

 29. Odsetki za opóźnienie w zapłacie przedawniają się po trzech latach.

  admin

  22 Sie 12 o 02:49

 30. nie wiem czy pan mi pomoże w tym.Dostałam dzisiaj pismo od komornika, że jestem zobowiązana w ciągu 14 dni podać wszelkie informacje mające na celu ustalenie mienia dłużnika, jeżeli tego nie zrobię to sprawa zostanie umorzona. Nie wiem za bardzo co mam teraz zrobić, ponieważ nie posiadam żadnych informacji o nim i jego dobrach majątkowych jeżeli takie ma?

  Ewa

  23 Sie 12 o 10:32

 31. To oznacza, ze jeżeli Pani nie wskaże nowego sposobu prowadzenia egzekucji, to komornik umorzy postępowanie egzekucyjne. Proszę jeszcze zerknąć, jakie czynności komornik przeprowadził, czyli co do tej pory zrobił, ustalił, powinien te wymienić. Proszę je tu przytoczyć w komentarzu, to pomyślimy.

  admin

  23 Sie 12 o 10:39

 32. Postępowanie egzekucyjne było prowadzone z majątku ruchomego,
  – zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego,
  – zajęcia wierzytelności w Urzędzie
  Skarbowym

  Ewa

  23 Sie 12 o 10:57

 33. Nie sprawdził czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości? W takim razie proszę w odpowiedzi na komornicze pismo złożyć wniosek o sprawdzenie w systemie elektronicznej księgi wieczystej, czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości. Można wówczas dowiedzieć, się czy przypadkiem gdzieś w Polce (na terenie całego kraju) dłużnik może posiada nieruchomość.

  Być może nie każdy komornik ma dostęp do tego systemu więc proponuję, aby we wniosku napisała Pani że jeśli komornik nie ma dostęp do ww systemu, to żeby choć sprawdził w urzędzie miasta (w urzędzie gminy, w starostwie powiatowym) czy dłużnik figuruje jako właściciel nieruchomości.

  admin

  23 Sie 12 o 11:16

 34. W tym piśmie jest jeszcze napisane, że zajęcie wierzytelności nie przyniosło skutku. Nie zwróciłam na to uwagi prędzej.

  Ewa

  23 Sie 12 o 11:24

 35. Jeżeli komornik nic nie napisał o nieruchomościach, to proponuję jak wyżej.

  admin

  23 Sie 12 o 11:30

 36. Dziękuję bardzo posłucham pana wskazówek mam nadzieję że przyniesie to jakiś rezultat.

  Ewa

  23 Sie 12 o 11:31

 37. Nie nastawiałbym się na efekt, ale nigdy nie wiadomo. Jeżeli pozbył się majątku, to nieruchomości pewnie też, choć jakieś tam prawdopodobieństwo jest że ma nieruchomość, może gdzieś hen w Polsce. W każdym bądź razie będzie Pani wiedzieć.

  admin

  23 Sie 12 o 11:42

 38. A jeżeli tej nieruchomości nie ma to komornik umorzy sprawę? I czy dowiadywanie się o tej nieruchomości obarczy mnie jakimiś kosztami?

  Ewa

  23 Sie 12 o 12:12

 39. Jeżeli wówczas nie poda Pani komornikowi kolejnego sposobu prowadzenia egzekucji (weryfikacji), to umorzy postępowanie.

  admin

  23 Sie 12 o 12:21

 40. Aha, co do kosztów, to nie jestem pewny, czy za sprawdzenie w elektronicznych księgach wieczystych się płaci. Jeżeli komornik miałby wystąpić do urzędu miasta, gminy lub starostwa (czyli dowiedzieć się czy dłużnik ma w rejonie nieruchomość) to za to wierzyciel płaci, ale może wystarczy z tych zaliczek które już Pani komornikowi uiściła.

  admin

  23 Sie 12 o 15:44

 41. Ja nic nie płaciłam komornikowi wszystkie koszty egzekucji poszły na dłużnika. A czy jest taka możliwość aby komornik wszedł na wynagrodzenie za pracę dłużnika? Z tego co wiem to dłużnik gdzieś pracuje tylko jeszcze nie wiem gdzie.

  Ewa

  24 Sie 12 o 20:35

 42. To dziwne, bo mnie zawsze komornicy wzywają do wpłacenia zaliczek na korespondencję, na koszty zapytań i (jak chcę, to) na poszukiwanie majątku dłużnika. One są później ściągane od dłużnika, ale muszę je uiścić komornikowi.

  Komornik powinien sprawdzić w ZUS czy dłużnik pracuje, powinien zrobić to już dawno skoro szykuje się do umorzenia egzekucji. zakładam jednak, że Pani dłużnik jeżeli pracuje, to za minimalne wynagrodzenie które jest wolne od egzekucji albo na czarno.

  admin

  24 Sie 12 o 20:56

 43. On był właścicielem firmy w której prędzej pracowałam. Ale ostatnio doszły mnie słuchy że pracuje jako normalny pracownik a nie jako właściciel ale istnieje możliwość że nadal jest tym właścicielem i dowiedziałam się że jest taka możliwość o wejściu na wynagrodzeniu za pracę. A jeżeli chodzi o koszty to zawsze dostaję pismo od komornika o wierzytelności dłużnika i kosztach egzekucyjnych które ma uiścić dłużnik.

  Ewa

  24 Sie 12 o 21:05

 44. Z tego ostatniego pisma co otrzymałam od komornika to jak wyżej pisałam została zajęta wierzytelność czy konto bankowe oraz odbyły się licytacje ale niema nic napisane o jego miejscu pracy czy wynagrodzeniach. Chyba że się mylę? Nie chciałabym aby te pieniądze które jest mi winien przepadły ale brak mi pomysłów i rozwiązań tej sprawy.

  Ewa

  24 Sie 12 o 21:23

 45. Nie prowadzę windykacji wynagrodzeń więc może o czymś nie wiem, ale to że komornik nie żąda od pani jako wierzyciela zaliczek jest dla mnie dziwne. Dłużnika może wzywać o zaliczki ale dłużnik jak nie ma (albo udaje że nie ma) pieniędzy, to nie uiści a komornik przecież nie będzie ze swoich opłacał czynności egzekucyjnych.

  Pisze Pani, że były licytacje, ale co było licytowane?

  admin

  24 Sie 12 o 22:16

 46. WITAM
  Na moje konto wplywa wynagrodzenie z tyt. Umowy o prace najnizsza minimalna krajowa – pracodawca straca mi z wynagrodzenia i wplyw na konto jest juz to kwota po potraceniu dokladnie 1130zl. Dodatkowo wplywaja alimenty na 2 dzieci oraz wynagrodzenie z tyt. Umowy zlecenia ok. 200zl. Jest to moj jedyny dochod. Nie mam oszczednosci. Od 24 lipca mam zajecie wierzytelnosci na koncie jednak pieniadze nie sa zablokowne i moglam je wyplacic. Rozumiem ze to jeszcze kwota wolna od zajecia dopoki nie osiagne limitu? Jak dalej postepowac? Obecne zajecie to odrebne postepowanie komornicze niz to ktore potraca mi pracodawca i inny komornik.
  Rozmawialam z komornikiem – odeslal mnie do centrali banku. Jak zalatwic ta sprawe? Musze z czegos utrzymac dwoje dzieci. Boje sie calkowitej blokady konta.

  Ida

  3 Wrz 12 o 00:48

 47. Dodam ze w lipcu nie bylo mnie w miejscu zamieszkania, po powrocie z powtornego awiza list polecony prawdopodobnie od komornika tegoz zdazyl juz do niego wrocic i go nie odebralam. Nie wiem czy to bylo zawiadomienie o zajeciu czy cos innego, w kazdym razie nie doreczono mi go.

  Ida

  3 Wrz 12 o 00:58

 48. Środki na koncie bankowym są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotności średniej pensji. Wydaje mi się więc, że powinnaś z konta pobierać pieniądze lub dokonywać przelewów aby saldo środków na koncie nie przekroczyło tej trzykrotności, bo w przeciwnym razie nadwyżka zostanie przelana na konto komornikowi. Nie ma znaczenia to, że doszło kolejne zajęcie komornicze.

  admin

  3 Wrz 12 o 02:50

 49. > dokonywać przelewów aby saldo
  > środków na koncie nie przekroczyło
  > tej trzykrotności

  To nic nie da, bo kwoty wpływów się sumują i po przekroczeniu kwoty wolnej od zajęcia są już zajmowane, choćby na rachunku było mniej środków (z uwagi na wypłaty właściciela).

  Jedyną legalną metodą uniknięcia zajęcia środków, które nie powinny być zajęte, to odbiór ich w gotówce, względnie zlecenie ich przelewania na nieswoje konto (np. na konto dziecka).

  Lech

  3 Wrz 12 o 09:13

 50. Skąd takie informacje?

  admin

  3 Wrz 12 o 10:22

 51. Ogólnie, „z życia”. Dla mnie to takie oczywiste, że nad źródłem podstawy prawnej się nie zastanawiałem 🙂 Na przykład tutaj http://blog.bzwbk.pl/2011/03/o-blokadzie-na-rachunku w komentarzu banku pod wpisem „4.03.2011 o 11:11” idą jeszcze dalej – miałeś 1000zł na koncie, ok skorzystałeś z kwoty wolnej, ale od teraz *każda* wpłata idzie już do wierzyciela, bowiem z przywileju kwoty wolnej możesz skorzystać tylko raz 🙂

  Lech

  3 Wrz 12 o 11:15

 52. A co jeśli na konto bankowe wpływać będzie tylko minimalne wynagrodzenie które jest w całości wolne od zajęcia? Wolne od zajęcia (jak wiemy) co miesiąc, choćby przez 10 lat na przykład.

  admin

  3 Wrz 12 o 14:09

 53. Wolna od zajęcia jest tylko wypłata wynagrodzenia, a nie to, co się potem z nią dzieje. Jak trafi na konto, to może być zajęta. Jak dłużnik będzie nosił w kieszeni, to komornik może gotówkę zająć. Jak kupi akcje, to akcje zajmie itd.

  Lech

  3 Wrz 12 o 14:58

 54. To pewnie tak samo jak w przypadku pożyczki która ma być przekazana pożyczkobiorcy przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Pożyczki nie można zająć u pożyczkodawcy ale jak trafi na konto to już tak, jak mniemam.

  admin

  3 Wrz 12 o 15:21

 55. Nie uważam, aby pożyczka nie mogła by być zajęta u pożyczkodawcy, przecież nie ma żadnego przepisu zabraniającego tego (tak jak *jest* przepis na pensję minimalną) Ale o tym już dyskutowaliśmy:)

  Lech

  3 Wrz 12 o 16:07

 56. Prosze mnie poprawic jesli zle zrozumialam – kwota wolna od zajecia to trzykrotnosc sredniej krajowej. W banku podano mi ze jest to obecnie 7600 z groszami. W jaki sposob przekracza sie ta kwote – suma wplywow na konto czy suma wyplat z konta? Co to znaczy ze moge tylko raz skorzystac z kwoty wolnej od zajecia? Czy chodzi o jenorazowa wyplate z konta jakiejkowlwiek kwoty ponizej czy o sume wyplat ponizej tej trzykrotnosci?
  Moze zadaje glupie pytania ale chce wiedziec dokladnie, mam na utrzymaniu dwoje malych dzieci.

  Ida

  3 Wrz 12 o 17:11

 57. Jeżeli tak jest, jak pisze Lech wskazując na artykuł, to ja to rozumiem praktycznie, jak niżej.

  Masz na koncie te 7600 z groszami wolne od zajęcia. Jeżeli wypłacisz np. 500,00 zł. a np. na drugi dzień skądś wpłynie Ci na konto znowu 500 zł. to bank pobierze tę 500 zł. dla komornika. Jeżeli wpłynie np. 400,00 zł. to też pobierze.Jeżeli np. 1000,00 zł. to też pobierze bank tą kwotę dla komornika, realizując polecenie zajęcia komorniczego. I każda kolejna kwota która zasili Twoje konto, też zostanie pobrana. Innymi słowy, Ty masz do wykorzystania na koncie te 7600 z groszami. Bank będzie „pamiętał” o tym, że od momentu zajęcia Ty wybrałaś z konta łącznie np. 2.100,00 zł. np. trzykrotnie w odstępach czasu wypłacając po 700,00 zł. Bank więc „pamięta” że na dzień dzisiejszy ma nie ruszać Ci z konta kwotę 5500 z groszami (różnica 7600 z groszami – 2.100,00). Masz więc załóżmy po tych przelewach to saldo 5500 z groszami a jutro ktoś Ci przeleje 200,00 zł., to bank od razu zabierze te 200,00 zł. dla komornika.

  admin

  3 Wrz 12 o 18:20

 58. Ja to rozumiem trochę bardziej liberalnie. W skrócie: nie do końca się z linkowanym komentarzem zgadzam 🙂

  Widzę to tak, że mam na koncie 1000zł, czyli jeszcze sporo poniżej kwoty wolnej. W kolejnych miesiącach wpływają sobie jakieś pieniądze, ja je wypłacam, bądź nie (to nieważne), aż suma kwoty w momencie zajęcia i kolejnych wpłat (czyli 1000zł+wpłaty) przekroczy kwotę wolną i wówczas moje konto przestaje być chronione – to co wpłynie dalej, idzie już do komornika (ale to co było na koncie, nadal jest chronione).

 59. Mam jeszcze pytanie – jaka jest szansa na odzyskanie dlugu (14tys.) Tytulem nie placonego czynszu od osoby ktora podpisala mi zobowiazanie finansowe iz uisci ww kwote na rece administracji budynku. W przeciwnym razie ja zostane obciazona. Osoba ta nie jest ze mna zameldowana jedynie mieszkala tu dlugie lata we wspolnym gospodarstwie ze mna i dziecmi nie placac czynszu i kumulujac dlugi ktore ja teraz musze splacac.

  Ida

  3 Wrz 12 o 17:15

 60. Ty będziesz mogła odzyskiwać od niej te pieniądze dopiero wówczas gdy Ty wpłacisz tą kwotę administracji budynku. A jakie są szanse na skuteczną windykację? Trudno powiedzieć, to zależy od tego, czy ona ma jakieś pieniądze, mienie.

  admin

  3 Wrz 12 o 18:27

 61. Przede wszystkim zastanowiłbym się nad podstawą do żądania zapłaty za czynsz od tej osoby, bo z tym może być krucho.

 62. Dzięki za szybką odpowiedź. 🙂
  Jeszcze kolejne mnie nurtujące pytanie – co należy zrobić aby Centrala Banku ( ds wierzytelności) w którym mam dług wysłąla do komornika pismo żeby ściągnął mi z konta zajęcie wierzytelności – dochód który wpływa to minimalna krajowa juz po potrąceniu innemu komornikowi i chyba nie mozna mi tego zająć bo z czegoś musze żyć. Tak samo odnośnie alimentów.

  Ida

  3 Wrz 12 o 20:30

 63. Zgadzam się z Tobą, że jest to bezsens i krzywda, ale nie wiem, czy prawnie jest szansa na to, by uchronić te środki przed zajęciem. O ile pamiętam, to kiedyś podobny problem samotnej matki która otrzymywała tak alimenty i której komornik zabrał je z konta, nagłośniły media.

  admin

  3 Wrz 12 o 20:36

 64. P.S. Co prawda komornik nie musi wnikać z jakiego tytułu są środki na koncie. Ty jednak (tak myślę) powinnaś napisać do komornika informując go, że te środki to alimenty i wynagrodzenie minimalne, wykazując historię przelewów – skąd, za co wpływy na konto (że alimenty i minimalne wynagrodzenie. Ponadto od razu napisałbym na Twoim miejscu skargę na czynności komornika do prezesa Sądu rejonowego przy którym ten komornik działa. Powołać się na art. 831 pkt 6 KPC. Nie wiem, czy sąd orzeknie o zwolnieniu z konta ale logicznie i po ludzku rozumując, powinien! Może sąd wszcznie nadzór nad egzekucją – patrz art. 759 par. 2 KPC

  admin

  3 Wrz 12 o 20:44

 65. Myslalam o tej skardze ale ponoc mialam termin 7 dni na wniesienie jej? czy ten termin mnie nie obowiazuje? jesli tak to juz po sprawie.

  Ida

  4 Wrz 12 o 22:36

 66. Nie orientuję się w tej kwestii ale wydaje mi się, że po każdym takim powiedzmy że bezprawnym ściągnięciu pieniędzy z konta można skarżyć się.

  admin

  5 Wrz 12 o 04:27

 67. Mam wrazenie ze tenze komornik od zajecia na koncie zrobil ta blokade srodkow majac swiadomosc z jakiego zródła pochodzi dochód. Przecież mój pracodawca wyraźnie mu odpisał że z mojej wypłaty wedle przepisów nie da sie już więcej ściągnąć. Mimo to komornik z Wołomina zrobił zajęcie środków. Może myślał ze mam tam Bóg wie ile pieniędzy albo inne źródła dochodów.
  Dodatkowo mimo ze chciałam dobrowolnie spłacac dług przynajmniej po 100zl miesięcznie bo wiecej nie moge a to i tak duze wyrzeczenie z mojej strony, to nie zgodził sie na moją propozycje. Wyśmiał mnie i zarządał przynajmniej 1/3 długu czyli ok. 1000zł. Dla mnie to nie realne w tej chwili..

  Ida

  4 Wrz 12 o 22:44

 68. Bede sie skarzyc. Dziekuje serdecznie za oświecenie mnie 🙂 w razie czego jeszcze troche Pana pomęcze. Pozdrawiam

  Ida

  5 Wrz 12 o 11:03

 69. Proszę o radę.Jestem współwłaścicielem domku, nie jestem w nim zameldowana. Drugi współwłaściciel,który jest tam zameldowany, podpisał umowę z Wodociągami, nie płacił rachunków, nie odbierał korespondencji. Wodociągi, o czym nie wiedziałam, wszystkie rachunki i wezwania adresowały do tego współwłaściciela i do mnie, ale na adres współwłaściciela, czyli tej nieruchomości. Tak po prostu mnie dopisali do umowy, rachunków i pozwu do sądu. Skończyło się sądowym nakazem zapłaty i komornikiem. Nie widziałam żadnej korespondencji na ten temat, bo tam nie bywam. Dodatkowo rachunki i całe postępowanie sądowe toczyło się z użyciem mojego panieńskiego nazwiska, nieaktualnego od 20 lat. Teraz mam nazwisko dwuczłonowe, więc ten pierwszy człon nazwiska się zgadzał. A komornik znalazł mnie od razu pod moim właściwym adresem i ściągnął potrzebną kwotę,prawie 4000 zł z mojego konta firmowego. Czy to zgodne z prawem? Umowa, rachunki i postępowanie sądowe, nakaz zapłaty komornicze przeciwko pani Iksińskiej, a egzekucja z majątku pani Iksińskiej-Igrekowskiej.
  Czy jako współwłaściciel odpowiadam za długi drugiego współwłaściciela?
  I co z tym zrobić?
  Złożyłam skargę na czynności komornicze. Minęło prawie 3 tygodnie i nic.
  Podobno powinnam złożyć pozew – powództwo przeciwegzekucyjne. Ale opłata to prawie 200 zł. I co jest moim głównym argumentem?

  Ania

  11 Wrz 12 o 00:53

 70. Najlepiej, gdyby w tych kwestiach wypowiedział się prawnik, ale napisze, co ja myślę. Choćby dlatego że Ty nie podpisałaś umowy z wodociągami, to powództwo przeciwko Tobie jest bezpodstawne. To że ktoś jest (współ)właścicielem domu nie oznacza, że musi mieć w tym domu dostęp do wody. No, chyba że ten współwłaściciel miał od Ciebie pełnomocnictwo do zawierania umów w tym z „Wodociągami”. Piszesz bowiem, że rachunki były adresowane także do Ciebie.

  admin

  11 Wrz 12 o 09:13

 71. Współwłaściciel nie miał żadnego mojego pełnomocnictwa, chociaż w aktach sądowych znalazłam pismo, w którym Wodociągi proszą o pełnomocnictwo.
  Mam nadzieję, że to tak jest, i że sąd orzeknie, że cała sprawa mnie nie dotyczy.

  Ania

  17 Wrz 12 o 21:11

 72. Witam
  Ile czasu ma komornik na wycofanie zajęcia prawa majątkowego od momentu zapłacenia zadłuźenia?

  miq

  1 Paź 12 o 08:38

 73. Powinien dokonać tego niezwłocznie, przepisy chyba nie określają tu czasu maksymalnego.

  admin

  1 Paź 12 o 08:50

 74. Hmmm…. W takim wypadku chyba sensownie byłoby do egzekucji wybrać komornika z okolic Łodzi – wtedy bank dostanie informację szybciej od dłużnika i będzie pozamiatane. Jeśli faktycznie to jest powodem.

  Lomion

  30 Lis 12 o 00:15

 75. Komornik i postępowania sądowe to kwestia ostateczna. Warto spróbować mniej drastycznych, ale za to bardzo skutecznych metod odzyskiwania długów – np. poprzez firmę windykacyjną. Windykator działa na zlecenie wierzyciela, a nie sądu, dlatego jest to dużo bardziej polubowna forma odzyskiwania długu. Więc jest to z korzyścią zarówno dla dłużnika jak i wierzyciela.

  Małgorzata

  14 Gru 12 o 11:55

 76. Komornik zajął konto w wysokości 30000 w 2007 roku na koncie było wtedy 2000 zł , bank zablokował konto nie przelał kwoty komornikowi po 6 latach dalej mam zablokowane konto w banku a saldo zmniejszyło sie do kwoty 1700 zł. Z pewnoscią postpowanie zostało umorzone (spłacone lub z braku możliwości egzekucji umożono postepowanie) jak „odzyskać pozostałą kwotę od banku (niestety mBank – brak bezpośredniego kontaktu.

  grzegorz

  25 Sty 13 o 15:18

 77. W obu przypadkach (spłata i umorzenie z powodu bezskuteczności) komornik powinien wysłać do banku pismo zwalniające rachunek bankowy a dłużnikowi odpis tego pisma. Zadzwoń do komornika, podaj sygnaturę sprawy i zapytaj o jej stan, tzn. czy postępowanie zostało zakończone / umorzone a jeśli tak, to czy komornik wysłał do banku pismo zwalniające rachunek bankowy.

  admin

  25 Sty 13 o 15:55

 78. Każdy tak zwany pospolity Kowalski łamiąc prawo naraża się na odpowiedzialność karną. Komornik zawłaszcza nasze pieniądze, nieruchomości sprzedaje za bezcen, fałszuje operat szacunkowy i pozostaje bezkarny. Możnowładcy, najwyższy czas zająć stanowisko w tej sprawie i zlikwidować przywileje komornicze bo Polacy nie będą dłużej czekać!

  Janek

  10 Lut 15 o 07:53

 79. Jak tam często słyszę raczej o tym, że za drogo dom albo mieszkanie jest wycenione i nikt nie chce kupić. To wina biegłych a nie komorników.

  Anonim

  9 Mar 15 o 05:27

 80. Mam z Żoną wspólne konto bankowe na które wpływają pobory moje i Żony to jest kwota 2800 czy komornik może zabrać pobory Żony i jaką kwotę

  Anonim

  18 Sty 17 o 21:44

 81. Komornik może zając wspólny rachunek bankowy prowadząc egzekucję z udziału jaki Ty masz w tym rachunku. Komornik przyjmuje że są to udziały równe chyba że w ciągu tygodnia od zajęcia przedłożysz komornikowi umowę o prowadzenie rachunku bankowego w której udziały te są inaczej określone.

  admin

  18 Sty 17 o 22:01

 82. Witam
  Prosiłabym o pomoc… nie kupiłam bitelu w strefie parkowania i dostałam mandat 50 zl, ( dosam ze straz miejska wyjatkowo skierowała sprawe na polciej poniewaz mialam epizod ze po kupie auta osoba zalatwiajaca tlumaczneia rejestracje pomysła tablice i naklejka inna a tablice z inna koncówke cyfr) dlatego wyslali na policje zgloszenie tam wyjasnienia tylko zlozyłam. i opłaciłam 50 zl , teraz dostałam wyrok egzekucyjny od komornika na praiwe 300 zl i wejsice na konto…. za nieoplacenie tego. Moje pytanie czy jesli przestawie komornikowi potwierdzenie ze zostało to zaplacone cofnie zajecie konta i wszystkie koszty ?

  Jagoda

  10 Sty 19 o 20:19

 83. Art. 822. Kodeksu postępowania cywilnego stanowi że
  komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. Jednak na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.

  Oprócz powiadomienia komornika powinna Pani wezwać wierzyciela do umorzenia postępowania egzekucyjnego pod rygorem wniesienia przez Panią powództwa przeciwegzekucyjnego a jeżeli ten nieistniejący dług już został wyegzekwowany to do zwrócenia Pani pieniędzy łącznie z kosztami komorniczymi pod rygorem wytoczenia powództwa o zwrot i jeżeli wierzyciel nie uczyni zadość wezwaniu, to wnieść powództwo do sądu.

  admin

  11 Sty 19 o 07:08

Skomentuj