Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO

komentarzy 8

Pytanie: W przeciągu kilku tygodni mój wierzyciel chyba otrzyma z sądu prawomocny wyrok. Ani myślę płacić, wyrok jest niesprawiedliwy. Kwota jest ogromna i też dlatego mam zamiar nie dopuścić do ściągnięcia „długu” przez komornika. Z pracy już się zwolniłem i przyjął mnie na czarno na budowie mój dobry kolega. Zarabiam prawie dwa razy tyle co w poprzedniej pracy, to taka ciekawostka ale nie ważne.

Nie chce Panu zawracać głowy szczegółami, streszczę się co do sedna problemu. Interesuje mnie, czy komornik po przyjęciu sprawy od razu szuka kont bankowych dłużnika czy najpierw innych sposobów egzekucji próbuje? I jeszcze jeden problem. Wiem, że komornicy mają do dyspozycji coś co nazywa się Ognivo i szybko przez internet dowiadują się w bankach, czy dłużnik ma w którymś konto. Interesuje mnie to, czy komornicy rezerwują sobie w Ognivo informacje od banków na przyszłość to znaczy, że bank odpowiada że dłużnik konta nie ma, ale przykładowo gdy za miesiąc otworzy, to bank automatycznie wyśle komornikowi powiadomienie o tym?

Odpowiedź: Jak chodzi o pierwsze Pana pytanie, do należy zauważyć, że komornicy uwielbiają zajmowanie gotówki (bardziej niż zajmowanie ruchomości i nieruchomości i robotę związaną z ich upłynnianiem) poprzez egzekucję z wynagrodzenia, z nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym i właśnie z rachunków bankowych. Dlatego jeżeli nie wszyscy, to zapewne przytłaczająca większość komorników już na samym początku postępowania egzekucyjnego zajmuje rachunek bankowy dłużnika a jeśli takowego nie zna, to właśnie rozsyła zapytania do banków poprzez system OGNIVO.

Jak chodzi o drugie Pana pytanie, to jeżeli komornik będzie chciał dowiedzieć się w przyszłości, czy dłużnik otworzył konto w banku który komornik już pytał poprzez OGNIVO (albo nie pytał, to samo), to będzie musiał ponownie o to zapytać tenże bank. Komornicy nie „rezerwują” sobie w bankach informacji automatycznych w takim zakresie o który Pan pyta.

Jeśli natomiast ciekaw jest Pan też tego, czy komornicy takowe zapytania ponawiają poprzez OGNIVO, to informuję Pana, wedle mojej wiedzy czynią to rzadko a jeśli już to raczej w postępowaniach egzekucyjnych które prowadzą latami. Zazwyczaj jednak, jeśli w ciągu kilku miesięcy od wszczęcia postępowania egzekucyjnego komornik nie ściągnie żadnej kwoty i nie zajmie żadnego składniku majątku dłużnika, to postępowanie umarza. Przy okazji, polecam dobre konta osobiste tutaj a firmowe tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 18 Ocena średnia: 4.3]

18/01/2015

Komentarze do 'Informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO'

Subscribe to comments with RSS

 1. Az sie prosi,zeby zrobic mu plakatowanie w miejscu zamieszkania,inaczej by wtedy spiewal.

  Misiek

  18 Sty 15 12:53

 2. Takiemu owszem, bez skrupułów. Z drugiej jednak strony to być może prawda jest co pisze, że wyrok jest niesprawiedliwy.

  admin

  18 Sty 15 20:49

 3. I takie czasami sie zdarzaja,ale coraz czesciej dluznicy lekcewaza komornika i jest to zjawisko niepokojace.

  Misiek

  18 Sty 15 22:12

 4. Niedługo może będzie ‚modne posiadanie komornika na głowie.’
  Jeden z drugim będzie się chwalił na ile to kogoś ‚wyje…ł’ a teraz to komornik za nim lata i on też go kiwa.
  Kiedyś żyło się według zasady ‚najpierw płacę rachunki pózniej jem’. Teraz to najpierw kupuję rożne pierdoły a jak przychodzi do płacenia to wierzyciel jest chu..m bo chce jakaś kasę.
  Ostatni przykład z kredytami frankowymi. Jak raty były niższe niż w złotówkach to hurra a teraz wielki lament i najlepiej niech państwo dołoży.
  Tworzy się taka tendencja do życia na czyjś koszt
  Czasy i ludzie (dłużnicy) się zmieniają a prawo jakoś rady nie daje.

  Michal

  20 Sty 15 21:10

 5. O tych frankach to nawet nikt nie powinien mieć czelność zaczynać dyskusji tzn. czy Państwo czyli podatnicy powinni pomagać.

  admin

  20 Sty 15 21:33

 6. Mamy rok wyborczy a kredytów podobno 700 tyś. To dużo głosów, które można ‚kupić’.

  Michal

  21 Sty 15 06:01

 7. Ciekawe ile jest osób które oddałyby głos za to, że rząd nie uległ frankowiczom i górnikom. Osób, do których naprawdę dociera to, że to naród płaci na nich.

  admin

  21 Sty 15 06:34

 8. Ci o których mówisz spinają poślady i codziennie zapierd…..
  W dupie mają pajaców z TV udających że najważniejsze jest dla nich ‚dobro’ kraju.
  Oni już dawno stracili nadzieję, robią swoje i proszą tylko o jedno – żeby nasze państwo się od nich odjebało 🙂

  Michal

  21 Sty 15 21:28

Skomentuj