Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieznany adres dłużnika a windykacja

komentarze 3

Pytanie: Mam dłużnika i chcę zlecić przeciwko niemu windykację, ale daremnie szukałem jego adresu. Wyprowadził się nie wiadomo dokąd. Sprawdzałem przez biuro adresowe, potem zleciłem poszukiwanie go agencji detektywistycznej, wszystko na próżno. Krążyły pogłoski że wyjechał za granice, ale nawet nie wiadomo do jakiego kraju, o ile to w ogóle prawda że wyjechał z Polski. Rzetelnie z góry uprzedziłem firmę windykacyjną, że będzie bardzo duży problem, z odnalezieniem go. Odmówili przyjęcia zlecenia, że im zapewne także nie uda się go namierzyć. Pytanie: czy można coś zrobić w kierunku windykacji mojej należności?

Odpowiedź: Można ewentualnie spróbować i to nie tyle odnaleźć dłużnika co ewentualne jego mienie, jak np. nieruchomości o ile takowe posiada gdzieś na terenie Polski. Może posiada konto bankowe (zdarza się to często także u tych którzy wyjechali z Polski) albo lokatę w jakimś banku w Polsce, może jakieś wierzytelności, udziały w spółce, może ktoś jest z kolei jego dłużnikiem. Jeżeli udałoby się ustalić jakiś składnik jego majątku, wówczas można skutecznie skierować do komornika wniosek egzekucyjny i komornik będzie mógł prowadzić egzekucję z takiego majątku pomimo tego, że adres dłużnika jest nieznany. Jeżeli jednak działania komornika / firmy windykacyjnej nie ujawnią majątku dłużnika, to windykacja będzie bezskuteczna skoro adres i nawet miejsce pobytu dłużnika pozostaną nieznane.

Najpierw jednak trzeba by uzyskać wyrok. Jeżeli poczta nie wie o tym, że on już nie mieszka pod dawnym adresem, to odpis wyroku z sądu po dwukrotnym awizowaniu poczta odeśle do sądu który stwierdzi, że jest prawomocny. Jeżeli poczta od razu odeśle wyrok z informacją, iż adresat wyprowadził się, to sąd wezwie Pana do wskazania aktualnego adresu dłużnika. Skoro nie zna pan, to trzeba będzie ustanowić kuratora dla doręczeń.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

26/12/2014

Komentarze do 'Nieznany adres dłużnika a windykacja'

Subscribe to comments with RSS

 1. dla komornika liczy się majątek dłużnika, a nie człowiek. przecież nerki mu nie zajmie i nie zlicytuje 🙂

  można próbować sztuczki na bliźniaka – znaleźć człowieka nazywającego się tak samo i go zwindykować 😀 rysiek moryc z warszawy to specjalista w takich akcjach ha ha ha 🙂

  ok, żartowałem ale na marginesie coś opowiem – już całkiem poważnie. znajomy kolegi miał taką oto sytuację, gdybym papierów nie zobaczył na własne oczy, to bym nie uwierzył. otóż firemka zwana fast finanse wysłała do jego żony na angielski(!) adres wezwanie do zapłaty, z dołączonym odpisem nakazu zapłaty. i jeszcze piszą, że zarząd przychylił się do prośby spłaty w ratach (a nikt z nimi nie rozmawiał!). a teraz szczegóły o co chodzi:
  1. żona nazywa się, załóżmy w uproszczeniu, ANNA NOWAK
  2. nakaz zapłaty jest na ANNA KOWALSKA
  3. anna NOWAK nigdy nie nosiła nazwiska KOWALSKA

  jak więc widać, fast finanse zawstydziło ryśka moryca 😀 otóż rysiek moryc zwindykował emerytkę z sochaczewa, która nazywała się tak samo jak dłużniczka (zapewne kojarzycie sprawę sprzed blisko 2 lat). a fast finanse wystarczy że jedynie imię się zgadza 😀

  ryszard ochódzki

  26 Gru 14 15:18

 2. Dlatego nr PESEL albo NIP jest obecnie obowiązkowy na wyroku.

  admin

  26 Gru 14 15:24

 3. W przypadku potrzeby ustalenia numeru PESEL zapraszamy chętnie pomożemy jesteśmy licencjonowaną agencja detektywistyczną z Warszawy.

  Agencja Detektywistyczna

  3 Mar 15 13:07

Skomentuj