Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nie powiecie przez telefon, kto wygrał. To poproszę o uzasadnienie wyroku.

komentarzy 15

Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach już raz niedawno zaskoczył mnie żądając oryginału umowy pożyczki mimo iż pozwany nie kwestionował jej zaciągnięcia a nawet przeciwnie, potwierdził. I w tejże sprawie, po rozprawie (na której nie byłem, bo nie było potrzeby fatygować się) pozwoliłem sobie zatelefonować do sądu aby dowiedzieć się, czy aby na pewno wygrałem.

Nigdy, w żadnym sądzie jak dotąd nie odmówiono mi udzielenia informacji o tym, czy powództwo zostało uwzględnione czy oddalone. Aliści Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach znów okazał się być jakimś innym niż wszystkie. Owszem, pani powiedziała iż wyrok zapadł, ale odmówiła udzielenia informacji, czy powództwo zostało uwzględnione.

W takiej sytuacji (co zresztą wyartykułowałem telefonicznie) ja zmuszony jestem napisać wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem i sędzia będzie mieć robotę której zapewne można by uniknąć, udzielając telefonicznie informacji „kto wygrał”. Tego samego dnia telefonicznie pytałem o to, jaki jest wyrok jeszcze w dwóch innych sądach (w tym w katowickim gospodarczym odwoławczym) i w obu przypadkach bez problemu dowiedziałem się, że wygrałem. 😉

Nie widzę żadnego racjonalnego powodu do odmowy udzielenia takiej informacji przez telefon, gdzie pytający podał oczywiście sygnaturę akt oraz nazwiska stron. Może prezes Sąd Rejonowego w Tarnowskich Górach przez przypadek natknie się na ten wpis i wyda stosowne zarządzenie, aby sędziom odpadła robota niepotrzebna w postaci pisania uzasadnienia i wysyłania tegoż (dodatkowe koszty). Ja już wysłałem wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, musiałbym być głupi aby jechać ze 30 km do sądu dowiedzieć się osobiście.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/03/2014

Komentarze do 'Nie powiecie przez telefon, kto wygrał. To poproszę o uzasadnienie wyroku.'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wszystko zależy od kosztów. Jak osobista wizyta więcej kosztuje niż opłata za doręczenie wyroku, to pewnie że lepiej pisać o odpis wyroku z uzasadnieniem. I do tego zaznaczyć w nim że czyni się tak tylko dlatego, że pani w sekretariacie nie zechciała telefonicznie udzielić odpowiedzi. Niech sędzia wie z jakiego powodu musi to pisać 🙂
  Poza tym wyroki sądowe są z reguły jawne. Tak więc ciekawe na jakiej podstawie pani z sekretariatu odmówiła udzielenia informacji.

  Szalony Kefir

  22 Mar 14 08:26

 2. Koszty i czas zmarnowany na dojazd, szukanie miejsca do zaparkowania…

  admin

  22 Mar 14 08:50

 3. Jaka opłata za doręczenie wyroku, toż to za darmo, tylko o znaczek chodzi 🙂

  Przemek | blog o egzekucji

  23 Mar 14 17:49

 4. A tak, nie zauważyłem, oczywiście za uzasadnienie wyroku i doręczenie sąd nie pobiera opłaty. Mnie chodziło o koszt wysyłki listu poleconego – wniosku o doręczenie uzasadnienia.

  admin

  23 Mar 14 17:55

 5. To do miejscowego sądu dojechać za 4 zł się nie da, a co dopiero do dalej położonego.

  Przemek | blog o egzekucji

  23 Mar 14 18:04

 6. To jedno a drugie, napisanie wniosku i zaadresowanie koperty oraz wysyłka wraz z innymi listami to znacznie mniej pochłoniętego czasu niż jazda do sądu, choćby do miejscowego sądu.

  admin

  23 Mar 14 19:07

 7. A w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, jak chcesz się przez telefon dowiedzieć, to oprócz stron musisz podać jeszcze wartość przedmiotu sporu. jednak tez jak widać powiedzą Ci, jak dotąd Sąd w Tarnowskich Górach jest jedynym z którym się zetknąłem, który nie udzieli informacji przez telefon w tym zakresie.

  admin

  27 Mar 14 09:13

 8. Ciekawe czy pani sekretarka potrafiłaby wskazać podstawę prawną odmowy udzielenia info przez telefon. Bo ani to nie podpada pod dane osobowe, ani pod tajemnicę służbową, ani pod żaden inny przepis jaki znam. Zaś wyroki sądów są jawne, o ile nie utajniono procesu np z powodu ważnego interesu stron lub interesu państwowego. Ale fakt, przepisów mamy takie mnóstwo że mogę o jakimś nie wiedzieć 🙂

  Szalony Kefir

  27 Mar 14 09:30

 9. Skoro wszystkie sądy z którymi miałem styczność, udzielają przez telefon takiej informacji, a tylko ten jeden nie, to jest mało prawdopodobne, aby taki przepis istniał.

  admin

  27 Mar 14 10:20

 10. Nie tylko ten jeden. Również Sąd w Skarżysko-Kamiennej odmówił mi udzielenia informacji co jest wg mnie skandalem gdyż sprawa była jawna i każdy mógł wejść posłuchać i będzie mógł też zobaczyć wyrok. Jest to śmieszne.

  Michał

  12 Gru 14 08:46

 11. Tak, to jest śmieszne i żałosne. No to jak u mnie, wysłać wniosek o odpis wyroku i uzasadnienie, niech się fatygują.

  admin

  12 Gru 14 10:41

 12. A widziałeś kiedyś takie wezwanie:

  Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia VI Wydział Karny w związku z wydanym wyrokiem w sprawie przeciwko XXX i wnioskiem o wydanie wyroku z uzasadnieniem na podstawie art. 422 § 2 i 3 kpk, art. 120 § 2 kpk, art. 38 § 1 kpw, art. 82 § 1 kpw zobowiązuje podmiot składający wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku do uzupełnienia jego braku w drodze wskazania, w terminie 7 dni pod rygorem uznania wniosku za bezskuteczny, czy dotyczy on całości wyroku czy też jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu.

  Zdziś Marchewka

  19 Sie 16 02:27

 13. Nie widziałem czegoś takiego. W takiej sytuacji zastanawiam się nad tym, jak rozumieć „rozstrzygnięcie o karze” – czy tylko uznanie że jest winny / niewinny, czy także dlaczego taka a nie inna kara – wysokość kary została orzeczona.

  admin

  19 Sie 16 05:28

 14. Samo wezwanie traktuje dość humorystycznie (bez wnikania w szczegóły) na zasadzie:

  – Wygrałem samochód na Waszej loterii, proszę mi go wydać.

  -Ale cały samochód czy pół samochodu, a może jedynie potrzebuje Pan koła lub tylko wycieraczki? Na odpowiedź ma Pan 7dni inaczej nie dostanie Pan nic.

  Zdziś Marchewka

  19 Sie 16 08:41

 15. Być może tu jest inna sytuacja (nie wnikając w rodzaj przedmiotu). Może mniej roboty będzie mieć sędzia uzasadniając tylko, dlaczego winny niż dodatkowo uzasadniając, dlaczego taka a nie inna kara. Tak na siłę staram się to zrozumieć ale uzasadnienie dlaczego taka a nie inna kara można zawrzeć bodaj w jednym, dwóch zdaniach. A może chodzi o coś innego, nie wiem.

  admin

  19 Sie 16 09:25

Skomentuj