Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odstąpienie od żądania lichwiarskich odsetek

skomentuj

Taki mail: Dorabiam udzielając prywatnych pożyczek. Mam podpisane oświadczenie pożyczki na 16 tys. Zł z dnia 03.09.2009 z terminem zwrotu do 03.12.2009 bez naliczania odsetek. Po upływie tego terminu wierzyciel podpisał zgodę na 10% odsetek w skali miesiąca. W połowie lutego Br rozmawiałem z dłużnikiem dając mu ustną szansę, że jeżeli do końca lutego dostane zwrot pożyczki to odstąpię od roszczeń odsetkowych. Jednak do dnia dzisiejszego dłużnik nie uregulował długu. Proszę o informację czy przyjmiecie Państwo to zlecenie i na jakich warunkach. Dłużnik mieszka w Tarnowie.

Dłużnik ma prawo nie uiszczać tych przecież lichwiarskich odsetek, więc wielkiej łaski mu nie robisz. Zamiast 10% w skali miesiąca należą Ci się odsetki w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP ale w stosunku rocznym. To sześć razy mniej ale i tak sporo. Jeżeli jednak dłużnik wale nie ma zamiaru oddać pieniędzy a przede wszystkim, jeżeli nie ma oficjalnych dochodów ani majątku, to takie odsetkowe motywowanie nie zrobi na nim wrażenia.

Swego czasu mieliśmy w Tarnowie stałego klienta zajmującego się udzielaniem pożyczek, z pięć pożyczek odzyskaliśmy dla niego. W końcu jednak zaprzestał działalności pożyczkowej; narzekał że coraz trudniej o klienta na pożyczkę, że ludzie wolą korzystać z ofert szybkich pożyczek ogólnopolskich firm składając wniosek o pożyczkę przez internet.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

27/05/2012

kategoria: odsetki

Skomentuj