Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak udzielić pożyczki aby spać spokojnie

skomentuj

Czasem ktoś znajomy albo i bliski prosi o pożyczkę, koleżeńską, rodzinną. Jakoś głupio odmówić choć wiele osób jest na tyle powiedzmy asertywnych że nie ma z odmową problemu. Ja niestety nie jestem a że pieniędzy mi nie brakuje to o tym znajomi i krewni wiedzą. Jeżeli jesteś pod tym względem taki jak ja, to przynajmniej zrób wszystko abyś nie martwił się tym że pożyczka może nie zostać zwrócona.

Podstawowa zasada – zabezpieczenie pożyczki. Albo hipoteczne albo pod zastaw samochodu pożyczkobiorcy. To znaczy jak pożyczam komuś 5000 zł. to bez przesady, nie żądam zabezpieczenia ale jak 50 tysięcy złotych to tak. Nie interesuje mnie weksel jako zabezpieczenie bo weksel żadnym zabezpieczeniem nie jest. Co najwyżej usprawnia dochodzenie roszczenia na drodze sądowej ale nie zabezpiecza odzyskania długu bo sam sobą nie przedstawia żadnej wartości.

Jeżeli chodzi o pożyczkę w kwocie np. 5000 zł. to nie stosując zabezpieczenia, żądam od pożyczkobiorcy dokumentów: zaświadczenia o wysokości dochodów, raportu z Krajowego Rejestru Długów i z Biura Informacji Kredytowej. Prócz tego wpisuję jego dane w Google czy nie pojawi mi się jako dłużnik opisany przez kogoś na jakimś forum, na giełdzie długów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/10/2014

Skomentuj