Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prawie jak zabezpieczenie

skomentuj

Takie zapytanie:

Znalazłam Państwa ofertę w internecie i mam kilka pytań. Na wstępie podaję kilka istotnych informacji: kwota do odzyskania ok 17 ooo plus odsetki. Dłużnikiem jest osoba prywatna, zameldowana w … ( zachodniopomorskie, niedaleko Kamienia Pom.) Pieniążki przelewane były na konto bankowe sukcesywnie przez okres ok roku z tytułem: pożyczka. Sporządzona została również umowa pożyczki z zaznaczeniem, że w razie niespłacenia zabezpieczeniem  jest samochód toyota corolla verso z 2006 r.

Dłużnicy ( małżeństwo) nie odbierają telefonów, prawdopodobnie zmienili miejsce zamieszkania ( wynajmują mieszkanie w Wolinie lub Kamieniu). W miejscu ich zameldowania mieszkają ich rodzice. Pan …prawdopodobnie pracuje w Niemczech. Posiadają również drugi samochód ( opel astra combi). Jeżeli byliby Państwo chętni podjęcia się tej sprawy, to proszę o informację, jakie dokumenty mam Wam dostarczyć ( posiadam potwierdzenia przelewów, umowę pożyczki, kserokopię dowodów osobistych, kserokopię dowodu rejestracyjnego auta, kserokopię prawa jazdy, nr telefonu do ich rodziców, nazwisko i miejsce zam siostry). Proszę również o informację o wysokości waszej prowizji. Na wszelki wypadek podaję też, że nie stać mnie na opłaty z góry. Jestem w fatalnej sytuacji finansowej, nawet żaden bank kredytu nie chce mi przyznać.

Nie wnikając zbytnio w szczegóły, to przewłaszczenie pojazdu na zabezpieczenie jest powiedzmy że średniej pewności zabezpieczeniem. Samochód może w trakcie użytkowania go przez dłużnika doznać uszkodzenia, zostać skradzionym albo „skradzionym” a jak nie ma wzmianki o przewłaszczeniu w dowodzie rejestracyjnym, to może go sprzedać – chodzi mi o to że nabywca który go kupił w dobrej wierze (nie wiedząc że jest przewłaszczony) jest wolny od wszelkiej odpowiedzialności – nie można wystąpić przeciwko niemu z roszczeniem o zwrot pojazdu albo o odszkodowanie. Tzn. można ale bezskutecznie.

Poza tym, mogą występować trudności w zlokalizowaniu pojazdu przez komornika szczególnie gdy sam dłużnik będzie nieuchwytny. Aby bowiem można przeprowadzić licytację pojazdu to oczywiście trzeba go móc pokazać licytantom, mieć go „pod ręką”, co tyczy się generalnie egzekucji z ruchomości.

Co do kredytu zaś, to skoro nie bank to ewentualnie jakaś pozabankowa firma pożyczkowa ale może być znacznie droższa taka pożyczka niż bankowa.

Zapisz

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

28/04/2011

Skomentuj