Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zwrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości

Brak komentarzy

Pytanie: Chodzi o to ze kupująca zastawila dom po akcie notarialnym z roszczeniem przeniesienia wlasnosci w przypadku splaty kredytu / ja nie otrzymalem zaplaty calkowitej za dom, komornik zrobil roszczenie w tej firmie pozyczkowej na moją rzecz firma ta podobno wyraza chec wspolpracy i ma poinformowac o dacie i godzinie przekazania wlasnoci dla nierzetelnej kupującej, moje pytanie czy komornik zajmie to do licytacji, czy też bedzie ta nieruchomość w mojej dyspozycji z tytulu dlugu na niej ciązącego.

Przeczytaj też: Warunkowe przeniesienie własności nieruchomości

Odpowiedź: Komornik może wtedy zająć nieruchomość i warto monitorować ten temat na wypadek gdyby zapomniał albo nie wiedział, że nieruchomość jest już wolna. Jeżeli komornik jej nie zajmie to ona będzie mogła ją sprzedać albo znowu gdzieś zastawić.

Komornik zlozyl w tej firmie roszczenie wobec tej nieruchomosci z tego co mi mówił to nawet jak by chciala wziąc jakiś kredyt dodatkowy /przedluzyc/ na tą nieruchomośc to i tak tak kasa trafi do mnie, czy to tak sie może odbyć, i ze ta firma ma go poinformować o ewentualnym przekazaniu wlasnosci mojej dluzniczce, czy zwrotne przekazanie wlasności odbywa sie u notariusza czy nastepuje automatycznie po zaspokojeniu kredytodawcy, z tego co komornik mowil to firma chce wspolpracowac i komornik ma prawo od nich tego ządać a oni powinni się do tego dostosować

Zwrotne przeniesienie własności następuje notarialnie. Według mnie ta firma pożyczkowa nie ma obowiązku informować komornika o dokonaniu zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości, ale może komornik wie lepiej. Jeżeli ona zaciągnie znowu pożyczkę na tę nieruchomość, to pożyczka trafi do niej a nie do komornika jeżeli nie będzie z jego strony zajęcia tej pożyczki w firmie pożyczkowej.

Przeczytaj też: Pozabankowa pożyczka hipoteczna w praktyce

Mam nadzieje ze komornik wie co mowi bo twierdzi ze ta firma poinformuje go o dacie przekazania nieruchomości,z tego co wycztalem to ta firma tez nie moze utrudniac mego zaspokojenia w sensie prawnym a to duzy podmiot więc nie mają sensu chyba kryc drobnej oszustki, komornik mowil ze wlasnie ta pozyczka dodatowa bedzie zajęta wiec moze to byc prawda? wiec chyba te roszczenie polega na tym ze kazda dodatkowa pozyczka na ten dom trafi na konto komornika wedlug Pana to mozliwe?

Ostatnie pytanie jezeli ta nieruchomosc bedzie zajeta przez komornika to czy ja bede mogl wtedy nia dysponowac wedlug swojej woli czy musze isc na jakies ugody z kupującą (wplynela na moje zycie in minus) czy bede mogl ją licytowac bez jakikolwiek warunków?

Firma nie może utrudniać postępowania egzekucyjnego ale nic mi nie wiadomo o tym, żeby sama z siebie (bez kolejnego zapytania komornika) miałaby pamiętać o tym, że należy komornika poinformować o zwrotnym przeniesieniu własności, chyba że potraktować takie przeniesienie jako zwrot wierzytelności niepieniężnej którą komornik zajął u trzeciodłużnika czyli w firmie pożyczkowej, nie wiem.

Pożyczka może być zajęta jeśli komornik się o niej dowie, że ma być przekazana. Ona się tym chwalić nie będzie więc niby skąd komornik ma wiedzieć, że szykuje się pożyczka. Może się dowiedzieć o udzieleniu jej pożyczki widząc wpis w księdze wieczystej ale wtedy już pożyczka zapewne została wypłacona jej. Komornik przecież nie sprawdza kw codziennie ileś razy.

Z nieruchomości można prowadzić po prostu egzekucję jako z jej majątku. Jeżeli uważa Pan, że za straty moralne albo inne należy się Panu więcej, to musi jej Pan osobną sprawę o zapłatę założyć.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj