Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zwrot wniosku egzekucyjnego

3 komentarze

Zwrot wniosku egzekucyjnego następuje, gdy organ egzekucyjny (komornik) stwierdzi braki formalne lub inne przesłanki uniemożliwiające wszczęcie egzekucji. Do braków formalnych zalicza się m.in. brak podpisu na wniosku, niedołączenie do wniosku tytułu wykonawczego w oryginale, brak pełnomocnictwa, brak określenia dłużnika lub jego adresu. W takim przypadku komornik może wezwać wierzyciela do uzupełnienia braków, a jeśli to nie nastąpi, zarządza zwrot wniosku, który doręcza tylko wierzycielowi. W sytuacji zwrotu wniosku o wszczęcie egzekucji, jeśli do wniosku dołączono tytuł wykonawczy, organ egzekucyjny zwraca również ten tytuł wraz z wnioskiem.

Zwrot wniosku oznacza, że wniosek nie wywołuje żadnych skutków prawnych, np. nie przerywa biegu terminu przedawnienia roszczenia. W praktyce zwrot wniosku o wszczęcie egzekucji jest odmową wszczęcia postępowania egzekucyjnego na tym etapie i kończy postępowanie w sprawie. Po zwrocie wniosku wierzyciel może poprawić i ponownie złożyć wniosek. Zwrot wniosku podlega zaskarżeniu, co potwierdzają orzeczenia sądów, które wskazują, że decyzja komornika o zwrocie wniosku musi być odpowiednio uzasadniona i może być kontrolowana przez sąd.

Pytanie: Wysłałem do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Komornik wezwał mnie pisemnie do wpłacenia zaliczek na poczet egzekucji, w terminie jednego tygodnia pod rygorem zwrotu wniosku egzekucyjnego, jak doczytałem później… Jakoś tak zeszło mi że tych zaliczek nie wpłaciłem, widzę że już jest po terminie. Chciałbym wiedzieć, jakie konsekwencje dla mnie niesie zwrot wniosku egzekucyjnego, czy komornik zażąda ode mnie jakiejś opłaty, czy będę mógł jeszcze raz wysłać wniosek egzekucyjny?

Odpowiedź: Proszę zatelefonować do komornika i zapytać, czy może jeszcze nie zwrócił wniosku; jeżeli nie zwrócił, to proszę powiedzieć (uzgodnić z nim), żeby się z tym wstrzymał, że dziś wpłaci Pan zaliczki.

Nie, zwrot wniosku egzekucyjnego nie skutkuje obciążeniem wierzyciela żadną opłatą egzekucyjną i o każdym czasie może on ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji choćby do tego samego komornika który wniosek zwrócił.

Wpis zaktualizowano dnia 13 czerwca 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 października, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Zwrot wniosku egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dla niektórych wierzycieli żądana przez komornika zaliczka około 250 złotych jest kwotą zaporową i wniosek wraca…

    Anonim

    22 paź 22 o 03:55

  2. Nie trzeba wpłacać aż tak wysokiej kwoty czyli na sprawdzenia – egzekucję ze wszystkich składników majątku dłużnika. Można wpłacić tylko np. na egzekucję z rachunków bankowych albo z wynagrodzenia za pracę i zaliczka na to jest odpowiednio o wiele niższa. Komornicy, w wezwaniu do uiszczenia zaliczki, wyszczególniają jaka opłata za jaką czynność.

    admin

    22 paź 22 o 10:15

  3. Niektórzy komornicy nie czekając na zaliczkę dokonują zajęcia wierzytelności w urzędzie skarbowym czyli w takim razie wniosek egzekucyjny nie zostanie zwrócony, znaczy się nieprędko mimo niewpłacenia zaliczki.

    rudy

    29 lis 24 o 12:02

Skomentuj