Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zwrot kosztów nieodebranej przesyłki

Jeden komentarz

Pytanie: Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą handlową w internecie, znaczy sprzedaż wysyłkową. Klient zamówił przedmiot za pobraniem ale nie odebrał przesyłki wiec poniosłem jej podwójny koszt. Zgodnie z umową, cena w pobraniu zawiera też koszt a raczej zwrot kosztów przesyłki. Przewiduję, że taka sytuacja zdarzy się jeszcze nieraz. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi zwrot kosztów nieodebranej przesyłki od takiego nierzetelnego klienta?

Przeczytaj też: Umowa B2B zawarta przez telefon; cena niezgodna z umową

Odpowiedź: Oczywiście, w sytuacji gdy klient nie odstąpił wcześniej od umowy kupna – sprzedaży zawartej na odległość i nieodebrał przesyłki, sprzedający ma prawo żądać od kupującego zwrotu kosztów nieodebranej przesyłki w obie strony (od sprzedajacego do kupującego i z powrotem) przy czym powinien wcześniej wezwać kupującego do wykonania umowy czyli odbioru zamówionego towaru i zapłaty zań. W takim przypadku sprzedający już nie musi ponownie wysyłać na swój koszt towaru lecz to kupujący musi albo odebrać towar z magazynu sprzedającego albo opłacić z góry przesyłkę (albo zamówić kuriera na swój koszt). W wezwaniu do wykonania umowy zawrzeć zastrzec, że nie wykonanie umowy w przeciągu np. 7 dni spowoduje, że sprzedający odstąpi od umowy i zażąda zwrotu kosztów przesyłki w obie strony.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 września, 2022

kategoria windykacja

1 komentarz do 'Zwrot kosztów nieodebranej przesyłki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jaka to może być kwota za przesyłkę w obie strony? 40, 50 złotych? Nie szkoda czasu na pozew i wniosek egzekucyjny? Szczególnie że z wysokim prawdopodobieństwem bezskutecznych działań komornika a wtedy strata wzrośnie o koszty sądowe i zaliczki komornicze i nie będzie to już 50 złotych ale na przykład 250, 300 złotych. Dałbym sobie spokój.

    Kotwicz

    12 wrz 22 o 16:11

Skomentuj