Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zrzeczenie się spadku na rzecz innej osoby

Jeden komentarz

Pytanie: Mój brat jest dłużnikiem i ma komornika ale systematycznie dług spłaca niestety jeszcze trochę to potrwa natomiast ja z powodu problemów zdrowotnych przestałem płacić czynsz i również mam dług za mieszkanie muszę go spłacić jak najszybciej gdyż grozi mi eksmisja mamy również z bratem działkę która po sprzedaży wystarczyłaby w zupełności na pokrycie długu za mieszkanie problem w tym że to działka figurująca na mamę która nie żyje od 2002 roku i teraz muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe, brat powiedział że z jego strony nie ma problemu i że zrzeknie się praw do działki na moją korzyść, ja myślałem że można przepisać tę działkę bezpośrednio na mnie pomijając brata jeżeli on się zrzeka praw do działki ale podobno nie można i boję się że po przepisie komornik którego ma brat zaraz zajmie tę nieruchomość i będzie po sprawie.

Przeczytaj też: Zrzeczenie się spadku a skarga pauliańska

Odpowiedź: Aby móc dokonać działu spadku w tym również zrzeczenia się przez brata udziału w nieruchomości na rzecz Pana, trzeba najpierw uzyskać stwierdzenie nabycia spadku. Można tego dokonać przed sądem ale też u notariusza (poświadczenie dziedziczenia) i następnie w formie aktu notarialnego właśnie załatwić zrzeczenie się przez brata udziału w nieruchomości na rzecz Pana. Z aktem tym będzie Pan mógł wpisać się do księgi wieczystej jako jedyny właściciel.

Przeczytaj też: Nabycie a przyjęcie spadku

Komornik z pewnością w takich okolicznościach nie zajmie nieruchomości. Po pierwsze, zajęcie jest dokonane poprzez wpis do księgi wieczystej a póki co figuruje w niej jako właściciel zmarła mama Panów i komornik który być może już sprawdzał czy brat ma nieruchomość, ustalił że żadnej nieruchomości brat nie ma. Ani bowiem w księgach wieczystych ani w ewidencji gruntów nie figuruje brat tylko mama.

Po dokonaniu wiadomego działu spadku jeżeli komornik (ponownie) sprawdzi to też stwierdzi, że brat nieruchomości nie ma.

Przeczytaj też: Jak komornik dowie się o spadku?

Jeżeli natomiast wierzyciel brata jakoś dowiedziałby się o tym, że on zrzekł się udziału w nieruchomości – działce na Pana rzecz, to może założyć w sądzie sprawę o uznanie tego zrzeczenia się za bezskuteczne i następnie prowadzić egzekucję z udziału brata. Nasuwa się tu pytanie, czy zostanie to ustalone a jeśli nawet tak, to czy wierzyciel zechce skierować egzekucję do udziału w działce.

Aha, ale jak Pan szybko sprzeda tę działkę… Z tym, że bratu grozić też będzie odpowiedzialność karna za udaremnianie egzekucji komorniczej poprzez wyzbycie się udziału w działce. Inna sprawa to czy wierzycielowi chciałoby się zawiadomienie wnosić w tej sprawie skoro raczej nic by z tego nie miał, wymiernego…

Przeczytaj też: Przestępstwo udaremniania egzekucji komorniczej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 stycznia, 2021

1 komentarz do 'Zrzeczenie się spadku na rzecz innej osoby'

Subscribe to comments with RSS

  1. Brak aktualizacji – wpisu nowego właściciela w księdze wieczystej występuje bardzo często, dlatego warto innymi kanałami sprawdzić, czy dłużnik nie jest właścicielem nieruchomości.

    Anonim

    19 kw. 21 o 07:20

Skomentuj