Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zgoda wierzyciela na zmianę dłużnika

2 komentarze

Pytanie: Napisał Pan tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/cesja-wierzytelnosci-bez-zgody-dluznika/ że nie jest potrzebna zgoda dłużnika do zmiany wierzyciela. Czy analogicznie jest z zmianą dłużnika a więc że nie jest potrzebna zgoda wierzyciela na zmianę dłużnika?

Odpowiedź: Do zmiany dłużnika czyli do przejęcia długu potrzebna jest zgoda wierzyciela. Zgodnie z art. 519 kc (Kodeksu cywilnego) przejęcie długu może nastąpić albo przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika albo przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela przy czym w tym drugim przypadku oświadczenie wierzyciela – zgoda na zmianę dłużnika jest bezskuteczna jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna. Właśnie dlatego byłoby bez sensu gdyby do zmiany dłużnika nie była potrzebna zgoda wierzyciela; wypłacalni dłużnicy masowo przenosiliby swoje długi na osoby / firmy które są niewypłacalne i które zapewne chętnie za jakąś gratyfikacją zostawałyby dłużnikami którzy z racji braku majątku i dochodów nie mają nic do stracenia.

Przeczytaj też: Gdy dłużnik nie ma żadnego majątku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 czerwca, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Zgoda wierzyciela na zmianę dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Od takich co niby nic nie posiadają, też można odzyskać, zajmują się tym wyspecjalizowane “firmy” windykacyjne.

    Maciek

    26 Cze 22 o 20:34

  2. Niestety wielu z nich naprawdę nic nie ma, nie należy wrzucać wszystkich takich do jednego worka – oszustów.

    wolny

    27 Cze 22 o 21:56

Skomentuj