Zawiadomienie o zajęciu ruchomości przez komornika
Pytanie: Prowadzę sp. z o. o., jednak od 12/2022 r. spółka nie posiada pracowników i nie ma dochodów (jednak nie ogłosiłam jeszcze upadłości).
W 2021 i 2022 r. najmowałam halę produkcyjną, której połowę podnajmowałam innej firmie, z którą bardzo blisko współpracowałam (miałam zgodę od wynajmującego).
Pandemia mocno dała nam w kość i utraciłam wszystkie zlecenia. Przestałam płacić za najem hali, którą w październiku 2022 r. opuściłam. Zabrałam wszystkie swoje rzeczy, jednak na hali pozostał budynek modułowy, który znajdował się w trakcie produkcji.
Budynek nie należał jeszcze do mnie, ponieważ był on produkowany przez kontrahenta, o którym pisałam powyżej, a któremu podnajmowałam połowę hali. Zamówiłam ten budynek u niego i wpłaciłam zaliczkę, jednak budynek nie został ukończony i nie został mi przekazany. Budynek jest z zewnątrz kompletny na około 90%, jednak wewnątrz tylko na około 50%. Nie wpłacałam już kolejnych transz i nie doszło do odbioru lub przekazania nieskończonego budynku.
W momencie opuszczenia hali podnajmujący przebywał za granicą ze względu na chorobę. W 2023 r. podnajmujący kontaktował się ze mną pytając, co się stało z budynkiem, który miał dla mnie wyprodukować. W marcu 2023 r. otrzymałam od wynajmującego smsa, że ma na budynek kupca i ze sprzedaży pokryje koszty faktur za najem, których nie opłaciłam. Po tym czasie trzy krotnie wzywałam wynajmującego na piśmie, żeby wydał mi budynek, który chciałam odebrać i przetransportować w inne miejsce. Wynajmujący nie odpowiedział na żadne z tych trzech pism i nie wydał mi budynku.
Założyłam, że budynek został sprzedany i taką informację przekazałam wykonawcy / podnajmującemu. Pod koniec 2023 r. wynajmujący złożył pozew o zapłatę dot. najmu hali, który został uwzględniony przez sąd. W kwietniu 2024 r. komornik sądowy zajął budynek modułowy (jest mobilny i jest ruchomością), o czym dowiedziałam się niestety dopiero w zeszły poniedziałek, tj. 14.10.2024 r. Tego dnia (14.10.2024 r.) odebrałam dwa postanowienia od komornika sądowego dot. oszacowania ruchomości i przyznanie biegłemu wynagrodzenia za oszacowanie tej ruchomości.
Dopiero z tych postanowień dowiedziałam się, że budynek został zajęty już w kwietniu 2024 r. Niestety nie mam tego pisma od komornika, jednak ustaliłam, że zostało ono odebrane przeze mnie na poczcie. Jednak nie wiem co się z nim stało. Istnieje możliwość, że odbierałam kilka pism na poczcie i nie zostało mi ono wydane (co się na tej poczcie zdarzało, zdarzało się również, że listonosz nie pozostawiał awiz) Podpis na tablecie na poczcie składa się tylko jeden za wszystkie pisma, które się odbiera, zatem jest taka możliwość, że nawet o tym nie wiedziałam, że nie zostały mi przekazane wszystkie pisma, albo po prostu to pismo zawieruszyłam. Zatem nie poinformowałam w kwietniu 2024 r. komornika, że budynek modułowy, który został przez niego zajęty, nie należy do mnie, ani nie poinformowałam też wykonawcę budynku, że doszło do zajęcia jego ruchomości.
W tej chwili widzę, że budynek nie został sprzedany w marcu 2023 r. przez wynajmującego halę (wierzyciela), tylko został bezprawnie zajęty i był przetrzymywany. Przechodzę trudny czas i trochę się poddałam. Zamierzałam przemilczeć sprawę, jednak dzisiaj postanowiłam do Pana napisać i się doradzić, co powinnam teraz zrobić, aby nie mieć jeszcze więcej problemów.
Przeczytałam wpisy na Pana stronie internetowej oraz zapoznałam się z ustawą – kpc dot. zajęć, jednak mam wiele wątpliwości i pytań. Zastanawiam się, czy powinnam wnieść skargę na czynności komornika w terminie tygodniowym (tzn. do jutra 21.10.2024 r.). Jednak skarga może dotyczyć tylko naruszenia przepisów procesowych, do czego nie doszło, czyli moim zdaniem skarga odpada. Zatem zakładam, że jutro powinnam wysłać do komornika pismo z informacją, że budynek modułowy nie należy do mnie, tylko do innego podmiotu – do osoby trzeciej. Nie kontaktowałam się jeszcze z wykonawcą budynku, jednak ostatnia informacja, którą posiadam, stanowi, że przebywa on za granicą. Jednak chciałabym, żeby miał on możliwość odzyskania tego budynku. Obawiam się, że moja nieuwaga w 04/2024 r. dot. zawiadomienia o zajęciu ruchomości, będzie miała negatywne skutki dla mnie:
1) brak poinformowania komornika o fakcie, że ruchomość należy do osoby trzeciej oraz
2) brak poinformowania kontrahenta o zajęciu jego ruchomości.
Co powinnam teraz zrobić?
Jedynym plusem jest fakt, że budynek został dopiero wyceniony i nie został jeszcze zlicytowany. Czy moja informacja przesłana jutro do komornika sądowego o osobie trzeciej, do której należy budynek, może/powinna doprowadzić do umorzenia postępowania? Czy jutro mam z tą informacją przesłać do komornika jak najwięcej dowodów, jak np. fakturę zaliczkową na budynek modułowy, potwierdzenie przelewu, faktury i potwierdzenia przelewu za podnajem hali wykonawcy (ew. umowę podnajmu), aby udowodnić, że osoba trzecia znajdowała się na hali i produkowała budynek. Sam fakt nieukończenia budynku wskazuje na brak przekazania go mojej firmie przez wykonawcę, zatem należy on nadal do kontrahenta, a nie do mnie.
Jak może zareagować komornik?
– umorzyć postępowanie?
– zawiadomić osobę trzecią o zajęciu jego ruchomości w celu potwierdzenia tego faktu?
– zlicytować przedmiot?
Jeśli komornik nie umorzy postępowania, rozumiem, że wykonawca, który stanowi osobę trzecią, do której należy ruchomość, powinien złożyć powództwo ekscydencyjne. Rozumiem, że jemu również nie przysługuje skarga na czynności komornika, ponieważ zajęcie odbyło się zgodnie z przepisami procesowymi.
Powyższy wykonawca będzie miał miesiąc na wniesienie powództwa ekscydencyjnego od momentu poinformowania go przeze mnie lub przez komornika o zajęciu jego ruchomości. Czy istnieje szybsza droga dla osoby trzeciej, do której należy ruchomość? W międzyczasie komornik może zlicytować ruchomość, a kontrahent może mnie pozwać za brak przekazania mu informacji o zajęciu jego ruchomości w kwietniu 2024 r. Mam nadzieję, że opisałam sprawę wystarczająco dokładnie. Prosiłabym o radę, co powinnam jutro uczynić.
Przeczytaj też: Czy powództwo przeciwegzekucyjne wstrzymuje egzekucję?
Odpowiedź: Właściciel tego budynku modułowego jeszcze może wnieść skargę na czynność komornika – zajęcie tej ruchomości. Ma na to 7 dni od dnia powiadomienia go o zajęciu. Jeżeli zatem jutro powiadomi go Pani, to ma 7 dni. Uwaga: skargę kieruje się do sądu przy którym komornik działa ale za pośrednictwem komornika który albo uwzględnia skargę i zwalnia ruchomość, albo nie uwzględnia i wtedy kieruje ją do sądu wraz ze swoim stanowiskiem w sprawie. Jeżeli sąd nie uwzględni skargi, to może jeszcze wnieść powództwo przeciwegzekucyjne: https://pamietnikwindykatora.pl/skarga-na-czynnosci-komornika-a-powodztwo-przeciwegzekucyjne/
Komornika może a nawet powinna Pani powiadomić o tym, że ruchomość jest własnością osoby trzeciej i jeżeli z dokumentów załączonych przez Panią będzie to wynikać, to w mojej ocenie komornik powinien ją zwolnić ale co do tego nie mamy pewności wobec czego bezwzględnie właściciel ruchomości powinien wnieść skargę na czynność komornika, bez żadnego wcześniejszego wniosku o zwolnienie. Od razu skarga.
Nie wiem czy uda mi się skontaktować z wykonawcą, ponieważ jakiś czas temu próbowałam i niestety telefony były wyłączone, a w CEIDG jest podany adres skrytki pocztowej. Będę próbowała dzwonić i napiszę maila.
Jednak jeśli telefon nie będzie odpowiadać oraz nie będzie również reakcji na maila, mogę jeszcze przesłać informację listownie.
Czy mam obowiązek powiadomienia właściciela budynku modułowego?
W tym przypadku zastanawiam się, czy nie powinnam jutro złożyć skargi na komornika, ze względu na brak poinformowania mnie o zajęciu ruchomości w kwietniu 2024 r. – co komornik prawdopodobnie uczynił, ponieważ wspomina o fakcie skutecznego doręczenia zawiadomienia wszystkim stronom postępowania.
Przy okazji prześlę komornikowi wiadomość dot. osoby trzeciej, do której należy ruchomość.
Nawet jeśli odebrałam zawiadomienie o zajęciu w kwietniu 2024 r. (czego nie zauważyłam) i komornik nie uwzględni skargi, to zyskamy na czasie i dodatkowo właściciel ruchomości będzie mógł łatwiej udowodnić, że dowiedział się o zajęciu dopiero teraz, a nie w kwietniu 2024 r.
Czy jeśli wyślę jutro komornikowi pismo z informacją o osobie trzeciej, do której należy ruchomość, z wiadomością, że nie udało mi się skontaktować z tą osobą, czy komornik ma obowiązek wystosować pismo do właściciela budynku modułowego?
Czy komornik musiałby czekać z licytacją na odpowiedź od wskazanej przeze mnie osoby, czy mógłby wszcząć licytację bez czekania?
Chciałabym jeszcze poruszyć kwestię wyceny ruchomości przez biegłego sądowego, która jest znacznie zaniżona – około 3 razy. Rozumiem, że biegły nie rozbierał budynku, zatem nie wiedział, z czego jest zbudowany.
Z tego, co zrozumiałam, do jutra mam czas na przesłanie moich uwag do wyceny.
W jaki sposób muszę się odnieść do wyceny, aby została ona skutecznie podważona?
Przeczytaj też: Powództwo przeciwegzekucyjne po zakończeniu egzekucji
Tak, powinna Pani przesłać informację listownie. Jeżeli Pani tego nie uczyni i ruchomość zostanie zlicytowana, to będzie miał prawo wystąpić przeciwko Pani z powództwem o odszkodowanie za zlicytowaną ruchomość (środki ze sprzedaży pomniejszą Pani dług…). Oczywiście innymi wspomnianymi przez Panią drogami też starać się poinformować go.
Proszę teraz o zapoznanie się z poniższym przepisem zawiera odpowiedź na Pani kolejne pytanie ( i potwierdza co wyżej napisałem):
Art. 847 § 2 kpc Dłużnik, pod rygorem odpowiedzialności za szkodę, przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny – niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia, wskazuje komornikowi ruchomości znajdujące się w jego władaniu, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, z podaniem adresów tych osób, oraz powiadamia komornika o wcześniejszych zajęciach tej samej rzeczy dokonanych przez organy egzekucyjne, z podaniem daty tych zajęć i wysokości należności, na poczet których te zajęcia zostały dokonane. Komornik zawiadamia o zajęciu ruchomości osoby wskazane przez dłużnika.
Przeczytaj też: Komornik nie wysłał uczestnikowi postępowania egzekucyjnego obwieszczenia o licytacji
W mojej ocenie skarga na domniemane niepoinformowanie Pani o zajęciu nie jest potrzebna ale jak Pani uważa. Jeżeli wniesie Pani skargę na oszacowanie, to chyba zyskacie Państwo wystarczająco dużo czasu. Co do skargi na oszacowanie – po prostu uzasadnić, dlaczego wg Pani jej wartość jest zaniżona (i o ile). Skarga taka też jest skargą na czynności komornika.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Żal tej pani bardzo, widać że kobieta na poziomie. Komornik cwaniak oszacował poniżej wartości żeby tylko sprzedać. Jeżeli faktycznie 3 krotnie zaniżył, to sprawa dla prokuratora jest.
druzgot
21 paź 24 o 09:51
To szacował biegły a nie komornik. Ruchomości o wartości wstępnie ocenionej na wyższą niż 5 tys. zł oszacowuje biegły.
admin
21 paź 24 o 10:06
No komornicy (i firmy windykacyjne) chyba mają dalej żniwa po pandemii. Jak widać z powyższego mają.
Anonim
23 paź 24 o 18:14
Na marginesie niejako: zauważyłem, że w ostatnich kilku latach bardzo wzrosła skuteczność egzekucji z różnego rodzaju ruchomości oraz z nieruchomości.
Kimmel
2 lis 24 o 11:57