Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zastaw na rzeczy cudzej

4 komentarze

Pytanie: Zaciągnęłam pożyczkę w firmie kredytowej niebankowej. Wszystko odbyło się u mnie w domu, zabezpieczeniem pożyczki jest weksel oraz telewizor i monitor. Pożyczkę spłacałam regularnie z dużymi procentami kosztami dojazdu itp. Nie miałam pojęcia, że TV jest zajęty przez komornika mojego partnera/należy do niego/,dowiedziałam się, gdy się rozstawaliśmy. Byłam bezradna, zostałam z długiem i tylko rentą. Poinformowałam pisemnie firmę kredytową o zaistniałej sytuacji /do spłaty zostało 150zł/ z prośbą o rozłożenie mi tej sumy na raty.

Przeczytaj też: Pożyczki pozabankowe pod zastaw

Chciałam odpowiedzi na piśmie, pocztą, bałam się wizyty przedstawiciela firmy. Odpowiedzi pisemnej pocztą nie otrzymałam, ale teraz odezwała się firma telefonicznie strasząc mnie sądem, lekceważącym tonem, wręcz kpiącym/co wzbudziło we mnie strach/,że jeśli chcę pisma to je otrzymam do rąk własnych od przedstawiciela firmy, że przyjedzie do domu. Dziś właśnie ma przyjechać. Jestem wystraszona, boję się go wpuścić, a jeśli przyjdzie z Policją? Wartość TV i monitora przekraczają wartość długu, czy mogą go zabrać mimo, że nie jest mój/mam fakturę partnera oraz protokół zajęcia TV przez komornika/,co mam robić? Boję się okropnie. Czy na podstawie SMS-ów, nagrań na sekretarkę tel mogę zaskarżyć firmę o zastraszanie, ja naprawdę się boję, biorę środki uspokajające, ale to nie pomaga, mam całkowity rozstrój nerwowy, wszystko leci mi z rąk, nie mogę nic robić, chodzę po mieszkaniu jak błędna, mam lęki, a nie mam w tej chwili możliwości żadnej obrony i pomocy. Doszło do zastawu na cudzej rzeczy.

Przeczytaj też: Pożyczki pozabankowe pod zastaw

Odpowiedź: Nie powinna Pani wskazywać do zabezpieczenia pożyczki telewizora który nie jest Pani własnością ani żadnej innej rzeczy stanowiącej własność osoby trzeciej jeżeli osoba ta nie wyraziła na to zgody w formie pisemnej. Przedstawiciela firmy nie musi Pani wpuścić do środka, gdyby przyszedł z Policją to im proszę przedstawić dowody świadczące o tym, że telewizor i monitor nie należą do Pani. Po prostu spłacać pożyczkę w ratach na zapłatę których stać Panią. Co do zastraszania, to zależy od treści sms-ów i nagrań. Jeżeli bezprawnie grożą Pani czyli przemocą albo np. więzieniem to proszę złożyć zawiadomienie na policję albo do prokuratury. Jeżeli tylko monitują o zapłatę bez grożenia bezprawnego, to raczej nie ma podstaw do składania zawiadomienia o groźbach.

Przeczytaj też: Zastaw rejestrowy a egzekucja komornicza

Weksel tak naprawdę nie jest zabezpieczeniem pożyczki i firma pożyczkowa niewątpliwie zdaje sobie z tego sprawę więc może dlatego te esemesy i słowa wzbudzające obawę u Pani.

Przeczytaj też: Kredyt pod zastaw niezapłaconego towaru

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Zastaw na rzeczy cudzej'

Subscribe to comments with RSS

 1. A pytanie trochę o inną sytuację a konkretnie czy rzecz dłużnika którą jest zastawiona może zostać zlicytowana w postępowaniu egzekucyjnym?

  Daniel

  21 cze 21 o 08:47

 2. Tak, można zlicytować przy czym zastawnik korzysta z pierwszeństwa zaspokajania: https://pamietnikwindykatora.pl/zastaw-rejestrowy-a-egzekucja-komornicza/

  admin

  21 cze 21 o 08:55

 3. A czy właściciel automatycznie dowie się o tym, że zastawiłem jego własność?

  Anonim

  24 cze 21 o 10:14

 4. Raczej nie dowie się.

  admin

  24 cze 21 o 10:42

Skomentuj