Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej – opłata

4 komentarze

Pytanie: Ile wynosi opłata od zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej? Otrzymałem do tytułu wykonawczego pouczenia dotyczące wniesienia zarzutu ale nie napisano nic o opłacie jaką trzeba od zarzutu wnieść.

Odpowiedź: Nic nie napisano ponieważ nie jest pobierana opłata od zarzutu w egzekucji administracyjnej. Na postanowienie oddalające zarzut w egzekucji administracyjnej przysługuje zobowiązanemu zażalenie i takie zażalenie również nie podlega opłacie.

Przeczytałem gdzieś, że zobowiązany może działać w egzekucji administracyjnej przez pełnomocnika. Czy pobierana jest opłata skarbowa od pełnomocnictwa?

Tak, udzielenie pełnomocnictwa podlega opłacie w wysokości 17 złotych. Jednak samo wniesienie zarzutu nie podlega opłacie.

Organ egzekucyjny pobiera natomiast opłatę manipulacyjną za wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego należności pieniężnej. Opłata manipulacyjna wynosi 40 zł a w przypadku wszczęcia egzekucji administracyjnej opłata wynosi 100 zł.

Wpis zaktualizowano dnia 01 czerwca 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 stycznia, 2023

Komentarze do 'Zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej – opłata'

Subscribe to comments with RSS

  1. To ciekawe, w sądzie cywilnym trzeba płacić za wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty.

    Anonim

    30 sty 23 o 21:45

  2. A co jeżeli sprawa zawędruje do sądy administracyjnego, czy postępowanie przed tym sądem w takiej sprawie – zarzut egzekucyjny – jest płatne?

    amigo

    2 lut 23 o 16:15

  3. Tak, trzeba zapłacić za postępowanie przed sądem administracyjnym również.

    Monika

    25 lut 23 o 20:59

  4. Widzę, że pełnomocnictwo w egzekucji administracyjnej nie jest uregulowane bezpośrednio w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, lecz odnosi się do przepisów kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) poprzez art. 18 u.p.e.a.

    Anonim

    28 lut 25 o 09:55

Skomentuj