Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zapłata ZUS z innego konta

3 komentarze

Pytanie: Komornik zajmuje mi konto firmowe i jak Pan pewnie wie oznacza to zerowe saldo. Chcę opłacić składki w ZUS ale nie chce mi się chodzić w tym celu na pocztę. Czy mogę opłacić ten ZUS z innego konta, z cudzego konta bankowego?

Przeczytaj też: Zapłata ZUS na poczcie

Odpowiedź: Jak chodzi o płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, to w omawianej kwestii zastosowanie mają przepisy ordynacji podatkowej.

Przeczytaj też: Składki ZUS a ordynacja podatkowa

I tak też, przepisy ordynacji podatkowej zezwalają na dokonanie zapłaty podatku (i składek ZUS) z konta małżonka podatnika, zstępnych i wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma, macochy, aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Jak chodzi o możliwość dokonania zapłaty podatku a więc i składek ZUS z rachunku bankowego podmiotu niebędącego jednym z wyżej wymienionych, to taka możliwość istnieje do kwoty 1000 złotych.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Może Pan jednak założyć kolejne koto w jakimś innym banku. prawdopodobieństwo zajęcia takiego nowego konta w przeciągu kolejnych kilku miesięcy jest niewielkie: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 maja, 2023

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Zapłata ZUS z innego konta'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jeżeli zobowiązanie podatkowe jest wyższe od 1000 złotych to można je w ratach spłacić z obcego konta?

  hela

  10 cze 23 o 06:46

 2. Myślę, że nie, bo tu chodzi nie o wysokość jednorazowej częściowej zapłaty ale o wysokość całego zobowiązania.

  admin

  10 cze 23 o 10:19

 3. Głupi przepis, zamiast umożliwić zapłatę budżetowi, państwo czyni utrudnienia. Co to kogo obchodzić może, że zapłata z cudzego konta w pełnej, nawet dużej kwocie.

  Robson

  30 cze 23 o 14:28

Skomentuj