Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zaliczenie wpłat na bieżące składki ZUS na poczet zaległych składek

4 komentarze

Pytanie: Czy ZUS ma prawo zaliczyć moje wpłaty na ostatnie składki ZUS w poczet zaległych składek sprzed kilku lat? Miałem zawieszoną jednoosobowa działalność gospodarczą która ostatnio wznowiłem. Opłacałem na bieżąco składki po zawieszeniu a ZUS przysłał mi upomnienie do zapłaty tych składek. Nie wiem na razie o co chodzi.

Przeczytaj też: Odwołanie od upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Odpowiedź: Najprawdopodobniej ZUS właśnie zaliczył te ostatnie wpłaty za ostatnie składki na poczet tych zaległości sprzed lat (kwoty składek oraz odsetki od nich).

ZUS ma do tego prawo na podstawie § 12 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z dnia 3 października 2017 r.).

Przeczytaj też: Przedawnienie odsetek od składek ZUS

Na dzień dzisiejszy nie dysponuję środkami do ponownego opłacenia tych ostatnich składek, jaka jest procedura ZUS w takiej sytuacji gdy mimo upomnienia nie dokonam zapłaty?

Musi Pan się liczyć w takiej sytuacji z szybkim wystawieniem przez ZUS tytułu wykonawczego i wszczęciem egzekucji; najpierw zapewne zajmą Panu rachunek bankowy z którego opłaca Pan składki.

Przeczytaj też: Czy ZUS sprawdza Ognivo?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 kwietnia, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Zaliczenie wpłat na bieżące składki ZUS na poczet zaległych składek'

Subscribe to comments with RSS

 1. Warto nawet jakąś szybka pożyczkę wziąć żeby to zapłacić, egzekucja to dodatkowe koszty i zajęcie rachunku firmowego też – bank pobierze opłatę nawet ze 200 złotych zależy w którym banku jest konto.

  Dawidow

  4 kw. 23 o 11:33

 2. W Nest bank realizacja zajęcia komorniczego – 200 złotych prowizji.

  Anonim

  4 kw. 23 o 12:33

 3. Pobieranie prowizji przez banki przy realizacji zajęcia komorniczego zostało uznane przez UOKiK za klauzule niedozwoloną.

  Adam

  4 kw. 23 o 19:29

 4. Tak ale o ile mi wiadomo, nie dotyczy to rachunków firmowych.

  admin

  4 kw. 23 o 19:33

Skomentuj