Zajęcie wynagrodzenia małżonka dłużnika
Pytanie: Czy komornik prowadząc egzekucje długu od jednego z małżonków może też dokonać zajęcia wynagrodzenia drugiego małżonka który dłużnikiem w sprawie nie jest?
Odpowiedź: Komornik nie może w takiej sytuacji prowadzić egzekucji z majątku osobistego małżonka dłużnika: Egzekucja z majątku osobistego małżonka dłużnika a wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę jest właśnie składnikiem majątku osobistego.
Gdyby nawet komornik spróbował zająć wynagrodzenie małżonka dłużnika, to zakład pracy nie ma prawa takiego zajęcia wykonać widząc, że w załączonej przez komornika kserokopii tytułu wykonawczego brak wzmianki o małżonku dłużnika.
Przeczytaj też: Składniki majątku osobistego współmałżonka
Jeżeli jednak wynagrodzenie małżonka dłużnika wpływa na wspólne konto jego i dłużnika, to może zostać zajęte ale małżonek dłużnika może doprowadzić do zwolnienia przez komornika środków pochodzących z wynagrodzenia za pracę: (w szczególności ostatni akapit) Współwłaściciel konta bankowego a komornik.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Właśnie jak to jest, bo jeżeli udział małżonka w rachunku bankowym to 50% a tak przeważnie jest, to komornik może pobrać te 50% środków jako środków należących formalnie dłużnika mimo tego, że w rzeczywistości małżonek wniósł do konta na przykład 5% albo nic.
Grażyna
7 gru 22 o 06:47
Jeżeli jest to konto wspólne małżeńskie, to małżonek niebędący dłużnikiem może żądać zwolnienia / niezajmowania środków w wysokości faktycznie wniesionej przez niego.
admin
7 gru 22 o 07:05