Zajęcie wierzytelności publicznoprawnej biegłego sądowego
Pytanie: Mam sprawę dotyczącą niezgodnego z prawem przekazania moich należności komornikowi. Chcę odzyskać pieniądze, potrzebuję porady prawnej. Generalnie krótko rzecz ujmując komornik zabrał mi pieniądze, które otrzymuję nie z wynagrodzenia o pracę. Pieniądze są niewielkie, nie mam podpisanej umowy z osobami, które mi je co jakiś czas przekazują. Komornik na zajęciu chciał pieniędzy z umowy cywilnoprawnej, a ja takowej z podmiotem o którym wspomniałam wyżej nie mam. Jak odzyskać te pieniądze ? Dodam, że wykradał mi te pieniądze pod moją niewiedzą i zakończył sprawę. Przypadkiem dowiedziałam się że od kilku miesięcy mnie najzwyczajniej w świecie okrada. Osoby, które miały obowiązek mi zapłacić przekazały pieniądze komornikowi, kilka miesięcy pod rząd, w tym roku nie mamy umowy jednakże są to pieniądze ze skarbu państwa należne mi za wykonane czynności leżące w zakresie moich obowiązków z racji wykonywania mojego zawodu. Komornik wystawił zajęcie z umowy cywilnoprawnej, więc tylko z tej umowy mogłyby być przekazane, a ja takiej umowy z nimi nie mam.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika
Odpowiedź: Czy może chodzi o czynności biegłego sądowego? Owszem, stosunek między biegłym a sądem ma charakter publicznoprawny, nie jest to zatrudnienie czy umowa zlecenie a więc nie jest to umowa cywilnoprawna. Nie jest to jednak podstawą do żądania od wierzyciela lub od komornika (wskutek jego błędu) bądź od skarbu państwa zwrotu tych środków. W zajęciu wierzytelności komornik zobowiązuje dłużnika zajętej wierzytelności do udzielenie odpowiedzi. Gdyby zatem na przykład sąd nie przekazał komornikowi Pani wierzytelności i odpisał, że nie łączą sądu z Panią żadne umowy cywilnoprawne lecz umowa publicznoprawna, to komornik z pewnością wystosowałby z kolei zajęcie wierzytelności z umowy publicznoprawnej.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo
Nie wystosował właśnie nic kolejnego ponadto nie miał do tego prawa, po informacji, że nie jestem z nimi związana umową i nie należą mu się środki ponownie po chamsku wysyłał pisma wymuszając pieniądze wiem, ze to osoby które mu uległy źle postąpiły przekazując środki w orzecznictwie uznaje się, iż stosunek prawny łączący tut. Sąd z biegłym ma charakter publicznoprawny, a nie cywilnoprawny ( postanowienie SN z dnia 22 sierpnia 2007 r., sygn. akt III CZP 76/07); tak więc przepisy o komorniku nie mają w tej relacji żadnej zasadności.
W kodeksie postępowania cywilnego jest też Dział IV. Egzekucja z innych wierzytelności i do takich należy wierzytelność z tytułu umowy publicznoprawnej. Podlega zatem zajęciu przez komornika. Są też w kpc przepisy o świadczeniach niepodlegających egzekucji i o ograniczeniach w egzekucji i milczą w kwestii zakazu zajęcia wierzytelności z tyt. umowy publicznoprawnej.
Przeczytaj też: Jak długo ważne jest zajęcie wierzytelności?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Co za mentalność “miałam dług, komornik mnie okradł z tej kwoty i przekazał wierzycielowi”
angina
19 lis 24 o 10:35
i to biegła sądowa z takim podejściem
Anonim
19 lis 24 o 10:50
Ludzie co z wami, według was biegły sądowy nie może mieć komornika za dług? Opamiętajcie się.
Ela
19 lis 24 o 11:10
Oczywiście każdy może mieć dług, biegły sądowy, lekarz, policjant, sędzia.. Chodzi tylko o to nastawienie “komornik mnie okradł”.
angina
19 lis 24 o 11:15