Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie wierzytelności przez urząd skarbowy

5 komentarzy

Pytanie: Czy jak otworzę działalność gospodarczą chodzi głównie o transport drogowy z których wiadomo wystawia się fakturę i pieniądze przychodzą na konto na przykład po 30 dniach. Czy jak mam dług w urzędzie skarbowym przepadek mienia 130000 czy jestem w stanie prowadzić taką działalność gospodarczą żeby Urząd Skarbowy nie zajął mi całej kwoty potrzebnej do prowadzenia firmy? Bo jak wiadomo wysyłając fakturę do firmy która ma mi przelać zadane transport to w niej będzie podany mój numer konta i czy wtedy Urząd Skarbowy nie może mi zająć tego konta i wtedy nie będę mógł płacić leasingu mieć na paliwo i ogólnie na funkcjonowanie tej firmy.

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z rachunku bankowego

Odpowiedź: Urząd skarbowy uzyskuje informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO poprzez który rozsyła drogą elektroniczną zapytania do banków, tak że nie musi mieć Pana faktury aby konto bankowe namierzyć.

Może zająć całą wierzytelność z tej faktury wysyłając zajęcie wierzytelności do Pana kontrahenta który ma tą fakturę Panu zapłacić i żądając, aby kontrahent zapłacił ją na konto urzędu skarbowego a nie na Pana konto. Tak zrobi jeżeli dowie się kto jest Pana kontrahentem a czy się dowie i jak to już inny temat.

Przeczytaj też: Zajęcie ekspektatywy wierzytelności

No dobrze ale czy istnieje jakaś możliwość dogadania się z urzędem skarbowym żeby nie zajmowali mi całej kwoty to wtedy ja będę mógł im spłacać ten dług Bo jak zablokują mi całą kwotę no to wtedy ja nie będę w stanie prowadzić chwilowo nie będę miał na paliwo na leasing i na inne rzeczy które są potrzebne do prowadzenia tej działalności Jak to można najlepiej rozwiązać.

Przeczytaj też: Upadłość a egzekucja administracyjna

Może Pan złożyć propozycję spłaty w ratach argumentując tak, jak w mailu do mnie. Nie mam pojęcia jak się do tego odniosą. Są co prawda wyroki NSA według których gdy podatnik wystąpi z wnioskiem o rozłożenie zapłaty zaległości podatkowej na raty, organ egzekucyjny powinien być szczególnie ostrożny i powstrzymywać się od pochopnego wszczynania postępowania egzekucyjnego, a w przypadku uznania, że podatnik nie uchyla się od spełnienia swojego obowiązku – zrezygnować z prowadzenia przymusowej egzekucji (z 10 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1705/12, z 12 czerwca 2014 r., sygn. II FSK 1722/12) ale dotyczą zaległości podatkowych.

Przeczytaj też: Czy urząd skarbowy informuje o zajęciu komorniczym?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zajęcie wierzytelności przez urząd skarbowy'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy w egzekucji administracyjnej też jest kwota wolna na koncie firmowym? Taka sama jak w egzekucji komorniczej?

    Radeq

    12 sty 21 o 18:16

  2. Nie, na koncie firmowym nie przysługuje kwota wolna ani w egzekucji administracyjnej ani w egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego. Jest na ten problem sposób: jako konta firmowego używać kont osobistego i wówczas jest kwota wolna i w administracyjnej i w sądowej egzekucji – sprawdzone. Dobre konta osobiste są tutaj – można otworzyć nie wychodząc z domu.

    admin

    12 sty 21 o 19:47

  3. A ja jako dłużnik zajętej wierzytelności twierdzę, że jest nienależna z powodu usterek w wykonawstwie, i to, mimo tego musze zapłacić, bo to Urząd Skarbowy?

    Anonim

    10 sie 21 o 12:20

  4. Nie, też przysługuje obrona – odmowa zapłaty jako nieistniejącej albo spornej wierzytelności.

    admin

    10 sie 21 o 17:38

  5. Mnie kiedyś urząd skarbowy wysłaŁ do banku zajęcie konta, wiem O TYM PONIEWAŻ otrzymałem kopię zajęcia ale konto nigdy nie zostało zajęte. 🙂

    JABOL

    2 wrz 21 o 09:42

Skomentuj