Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta w SKOK przez komornika

1 komentarz

Pytanie: Czy komornik może zająć konto w SKOK? Pytam głównie dlatego, że jak się dowiedziałem, żaden SKOK nie współpracuje z OGNIVO.

Odpowiedź: Skoro komornik może zająć wierzytelność z rachunku bankowego, to niby dlaczego nie mógłby zająć wierzytelności z rachunku w SKOK? Oczywiście, że może zająć. Dział III Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy egzekucji z rachunków bankowych i w tymże dziale znajduje się też art. 8934 Kpc stanowiący, że przepisy niniejszego działu stosuje się odpowiednio do egzekucji z rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Nie jest prawdą, że SKOK-i nie są zrzeszone w systemie OGNIVO, bo są zrzeszone i według komunikatu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej z dnia 30 lipca 2020 roku, od października 2020 istnieje możliwość zajmowania rachunków w SKOK drogą elektroniczną, czyli tak jak rachunków bankowych: https://pamietnikwindykatora.pl/elektroniczne-zajecie-rachunku-bankowego-czyli-komornik-moze-szybszy-od-dluznika/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 grudnia, 2020

1 komentarz do 'Zajęcie konta w SKOK przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zajęte czyli praktycznie zablokowane konto bankowe / w skok jest nie do użycia. Nawet kwoty wolnej od zajęcie nie można wykorzystać inaczej jak wypłacając ją w placówce bankowej. A zajęte konto firmowe (na takim koncie nie przysługuje kwota wolna od egzekucji) oznacza zabieranie przez komornika każdego wpływu oraz dla wielu firm praktycznie niemożność prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo traktuje nierówno w egzekucji osoby nieprowadzące firmy w porównaniu do prowadzących, na korzyść tych pierwszych.

    Barnaba

    28 Maj 21 o 15:50

Skomentuj